Poznaj kulturę Chin

  • 18.10.2019, 10:32
  • redakcja
Poznaj kulturę Chin

Podziel się:

Oceń:

19 października o godzinie17.00 w starogardzkiej hali miejskiej wystąpi 19 artystów z partnerskiego miasta Luohe w Chinach. Zaprezentują tradycyjny i współczesny taniec chiński, pokazy akrobatyczne i chińską operę. Na scenie pojawią się soliści i muzycy, którzy zagrają na tradycyjnych dalekowschodnich instrumentach. Będzie to jedno z dwóch przedstawień w Polsce z okazji 70. rocznicy nawiązania chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych.

Tradycyjny taniec chiński to kultura Chin zamknięta w ruchach ciała, ukazana w bogactwie kostiumów, opowiedziana za pomocą stóp, rąk i głów poruszających się w rytm historii. Układy choreograficzne wykonywane najczęściej przez kilku tancerzy naraz (zwykle tej samej płci) to pokazy, które urzekają elegancją, pasją i wyrafinowaniem. Każda prowincja posiada swój własny taniec, który w sposób charakterystyczny dla danego regionu oddaje sposób życia i zwyczaje jego mieszkańców. To sprawia, że tańce te są cenną częścią dziedzictwa kulturowego Chin.
Tancerze z miasta partnerskiego Luohe w prowincji Henan zaprezentują 3 regionalne tańce – tradycyjne i współczesne.
Starogardzianie obejrzą też kilka występów tzw. opery chińskiej, która należy do skarbów kultury narodu chińskiego. Łączy w sobie taniec i śpiew. Aktorzy posługują się skonwencjonalizowanymi i symbolicznymi środkami wyrazu, takimi jak: słowo mówione, śpiew i ruch, na który składają się taniec i elementy odwzorowujące walkę. Charakteryzuje ją także barwny strój, makijaż sceniczny i maski.
Wydarzenie objęli patronatem Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
Wstęp na występ jest bezpłatny!

 

_redakcja

Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Iza
Iza 22.10.2019, 10:10
Zamiast TVP oglądam IPP.
nina
nina 22.10.2019, 07:36
amoralność , to moralność w kościółku katolickim , zgryzota...
kajon
kajon 23.10.2019, 14:57
Bryjza do budy,Spaduwa do Inowrocławia.Zabież ze sobą ministranta,Izę,Beatę,luize,leonia i andrzeja.
ministrant
ministrant 22.10.2019, 13:28
w reżimowej tvp ani słowa o babci szydło , musi być dumna z jurnego synka księżulka , a fuj pedofilia w kk...
mati.
mati. 22.10.2019, 13:36
A ty wiesz,żecię podam do sądu za te pomówienia? przeczytaj sobie oświadczenie Gierszewskiego.powodzenia
Roll
Roll 21.10.2019, 04:56
Jedynie słowo na marginesie: przed kilkoma dniami, odniosłem się pisemnie do artykułu na temat występu artystów chińskich w starogardzkiej Hali Miejskiej - z okazji 70-tej rocznicy nawiązania chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych . I przyznaję, że nie widziałem w tym niczego niestosownego. Ostatecznie, nikt nikogo, nie zmuszał do obejrzenia występu artystów chińskich. Dlatego ze zdumieniem, z zażenowaniem oraz z irytacją przeczytałem tak wiele obraźliwych komentarzy na forum na ten temat. Coś niesamowitego!
o
o 20.10.2019, 20:56
Precz z komunizmem!
beata
beata 21.10.2019, 13:11
u nas brakuje takiego mao , kościelni pedofile szybko by trafili tam , gdzie ich miejsce !!!
luiza
luiza 21.10.2019, 16:29
poczekamy co zrobi prokuratura z księżulkiem m. szydło , synusiem beaty szydło , który zniewolił nieletnią , ciekawe gdzie go schowali tego pedofila ?
kalina
kalina 22.10.2019, 20:02
Luiza,czy wszystko musisz splugawić i doprowadzić do swojego burdelowego poziomu?Kto cię tak bardzo skrzywdził,tatuś czy kolega brata,nie umiesz kochać tylko nienawidzisz,Zyczę ci żebyś wlasne dzieci musiała tak bronić jak P.Beata,Ty wywłoko z błota.
mecenas
mecenas 22.10.2019, 13:39
To pomówienie jest karalne.
Andrzej
Andrzej 22.10.2019, 10:02
Umorzy sprawę, masz wątpliwości?.
leonia
leonia 22.10.2019, 10:51
niemożliwe , żeby ten święto*** pedofil się z tego wywinął bez kary , dość już pisuary narozrabiały !!!
Gość
Gość 21.10.2019, 20:01
Brawo kolejny duchowny ktòry zawiòdł ludzi . Gdzie prawdziwe wartości kapłańskie, moralność i uczciwość. ????
koń
koń 22.10.2019, 07:20
broszka nie nauczyła go gumki zakładać , wstyd, to jest właśnie moralność pisiorów , a głupie wierne barany za to zapłacą - fuj kolejny księżulo ruchacz !!!
mati
mati 22.10.2019, 13:40
To pomówienie jest karalne,zobacz oświadczenie mecenasa Gierszewskiego.
felicja
felicja 22.10.2019, 09:10
ale czy jarosław zawsze dziewica kłamczyński o tym wie ???
platon
platon 22.10.2019, 20:03
Felicja ty dziwko,a ty wiesz co robi twój mężuś?
genowefa
genowefa 22.10.2019, 09:26
ponoć ma zostać łojcem chrzestnym , amoralna mafia ...
mati
mati 22.10.2019, 13:41
Amoralna mafia to jesteś ty,bo pomawiasz ludzi bardzo wrednie,ale na szczęście to jest karalne.
preambuła
preambuła 21.10.2019, 14:36
Oraz takie mendy jak ty.
Darek
Darek 20.10.2019, 11:16
Ten cały Roll coś za dużo się tutaj udziela w komentarzach czyżby to organizował a może promuje, na pewno coś z tego ma skoro tak zaciekle gryzie komentujących.Kto będzie chciał to się wybierze czasy przymusowych 1 majowych pochodów się skończyły.O Chinach ludzie czerpią informacje z różnych źródeł a nie z programu który prowadzi gwiazdor disco polo.
Roll
Roll 21.10.2019, 04:37
"Ten cały Roll coś za dużo się tutaj udziela w komentarzach ... ". -------------------------------- Hmm, ciekawe, chociaż całkowicie bezsensowne, żeby nie powiedzieć idiotyczne, stwierdzenie! Panie Darek, nie wiem na podstawie czego Pan wyciąga takie wnioski? Jest wręcz odwrotnie, na forum Kociewiak.pl udzielam się bardzo sporadycznie, w przeciwieństwie do wielu innych osób. I zapewniam Pana, że niczego tutaj nie organizuję, nie promuję i nie uzyskuję żadnych profitów z tego, że co pewien czas zamieszczam swoje komentarze. Jedynie przedstawiam swoje osobiste, indywidualne i subiektywne opinie, oceny i spostrzeżenia na określone tematy. I tylko tyle. I rzecz najważniejsza: na forum - "nie gryzę zaciekle komentujących", jak to Pan sugeruje. Co Panu przyszło do głowy? Przeciwnie, to ja jestem zaciekle i bez jakiegokolwiek powodu, często w sposób obrzydliwie chamski i bluźnierczy, atakowany na forum przez ludzi, którym brak ogłady i którzy nie potrafią zachować się w tzw. przestrzeni wirtualnej! Oczywiście, że o Chinach ludzie uzyskują informacje z różnych źródeł, nie tylko od gwiazd disco polo, to chyba jasne. Ponadto, w Polsce jest całkowita swoboda wyboru, wszelkiego rodzaju imprez artystycznych i innych. To zrozumiałe, nie trzeba tego uzasadniać i nie musi Pan o tym przypominać na forum. O pochodach 1 majowych nawet nie wspominam. To był jeden z elementów poprzedniej epoki, która już nie wróci.
polikarp.
polikarp. 20.10.2019, 09:26
Panie roll gówno innych obchodzi,że pan wielbi potomków Mao tse tunga.
Roll
Roll 20.10.2019, 10:54
Panie polikarp, biorąc pod uwagę Pana ton wypowiedzi oraz knajackie maniery, stwierdzam z niesmakiem, że jakakolwiek z Panem polemika jest bezsensowna oraz bezprzedmiotowa. Niestety! Takim tonem, to może Pan rozmawiać - co najwyżej - z kumplami w knajpie "na dzielnicy". Ale ... Nie zamykam Panu zupełnie drzwi. Mówiąc wprost: jeżeli Pan uzyska chociażby odrobinę informacji na temat współczesnych Chin i nauczy się wypowiadać na forach internetowych w sposób cywilizowany, to jest szansa (co prawda niewielka, ale jednak), że w przyszłości będzie Pan mógł polemizować na forach. A tymczasem, jest to niemożliwe - z powodów, które podałem na wstępie mojego komentarza. A propos potomków Mao Tse - tunga: nazywanie współczesnych artystów chińskich - "potomkami Mao", jest takim samym idiotyzmem, jak twierdzenie, że Słońce krąży wokół Ziemi. Dosłownie!
polikarp
polikarp 20.10.2019, 14:45
powtażasz się koleś.A skąd wiesz jakie są moje maniery dupku?Zmień płytę bo ta ci się zacięła,tylko mi nie odpowiadaj bo nie jestem ciekaw.
Roll
Roll 20.10.2019, 19:12
Niesamowite, własnym oczom nie wierzę, chociaż po Panu mogłem się tego spodziewać! W jaki sposób Pan osiągnął taki stopień zbydlęcenia? Panie polikarp - przede wszystkim - niech Pan liczy się ze słowami! Zapewniam, że ja nie wymagam od Pana za wiele, ale o to Pana proszę. Czy Pan jest aż tak ograniczonym człowiekiem, że nie potrafi na forum internetowym rozmawiać w sposób cywilizowany, tylko wyjątkowo chamsko i bezczelnie zaczepiać innych forumowiczów? Czy Pan musi to robić, czy to jest silniejsze od Pana? Jeżeli tak, to jest horror! Panie Polikarp, na podstawie Pańskich dotychczasowych wypowiedzi, wiem doskonale, jakie są Pana maniery. A są one obrzydliwe, chamskie i knajackie. Pan to udowodnił wielokrotnie, zamieszczając swoje wpisy na tut. forum. Natomiast płyty, o których Pan wspomina, to może Pan sobie zmieniać, ale płyty chodnikowe. Tylko niech Pan uważa, aby jakaś płyta nie upadła Panu na głowę, bo będzie nieszczęście! A propos odpowiadania na Pańskie chamskie wpisy i zaczepki na forum: otóż oświadczam Panu, że nie zaprzestanę, a wręcz przeciwnie - każdorazowo - będę reagował na Pana chamskie wybryki na tym portalu i zdecydowanie dawał temu odpór. Każdorazowo! I tak długo, dopóki Pan nie nabędzie chociażby odrobiny ogłady cywilizacyjnej.
baryła
baryła 20.10.2019, 20:54
facio chyba jest niesprawny umysłowo.
Roll
Roll 21.10.2019, 03:22
Panie baryła, z całą pewnością Pan jest sprawny umysłowo! To widać na forum.
Roll
Roll 19.10.2019, 20:54
W dniu dzisiejszym, w godzinach popołudniowo-wieczornych, obejrzałem w starogardzkiej Hali Miejskiej występ artystów chińskich. Publiczność dopisała, w hali był niemal komplet widzów w różnym wieku. To bardzo dobrze świadczy o mieszkańcach Starogardu i - szerzej - Kociewia. Pomimo oczywistej bariery językowej - było warto!
kali
kali 21.10.2019, 08:40
A na meczu Polpharmy skromnie z kibicami.
jekel
jekel 21.10.2019, 08:51
też się dziwię , że jeszcze przychodzą na te badziewiaste mecze...
rysiu
rysiu 20.10.2019, 20:55
No chyba ,że znasz mandaryński,sądzę po twojej "mądrości",że znasz.
Roll
Roll 21.10.2019, 03:27
Nie, proszę Pana, nie znam języka mandaryńskiego, niestety. Taki mądry jak Pan, to ja nie jestem.
ramon
ramon 19.10.2019, 17:26
19 10 wieczorem będę na mszy za zamordowanego Księdza Popiełuszko,a nie oglądać hopsasy.
Roll
Roll 19.10.2019, 20:44
Panie ramon, to co Pan będzie robił 19 października br. wieczorem, to będzie wyłącznie Pana osobista sprawa. Nikt, do niczego Pana nie zmusza!
Zenek
Zenek 18.10.2019, 19:36
Republika Ludowa kojarzy mi się z poprzednim ustrojem.
Roll
Roll 18.10.2019, 21:47
Panie Zenek, CHRL może się Panu kojarzyć z czymkolwiek. To i tak niczego nie zmieni, zapewniam Pana! Po prostu, w dniu 19 października br., niech Pan uda się do starogardzkiej Hali Miejskiej i obejrzy występ artystów chińskich. A następnie, proszę spróbować napisać na forum swoją opinię na temat tego występu.
pitupitu
pitupitu 19.10.2019, 14:38
oho najmądrzejsze jajo z podwórka się odezwało.
Roll
Roll 19.10.2019, 20:39
Panie pitupitu, dzięki Bogu na forum Kociewiak. pl. wypowiada się wiele innych osób. Ponieważ gdyby jedynie Pan zamieszczał swoje wiekopomne przemyślenia, to byłaby - bez żadnej przesady - tragedia narodowa. Dzięki Bogu!
o
o 19.10.2019, 13:52
Oni są tam tresowani , a te ich występy obkupione są wielkim ich cierpieniem .
Roll
Roll 19.10.2019, 20:33
Panie o, nie wiem, czy artyści w Chinach Ludowych są tresowani i ich występy okupione są wielkim cierpieniem? Być może Pan ma wiarygodne, sprawdzone i potwierdzone informacje na ten temat? Dlatego nie zamierzam o to kruszyć kopii. Ja wiem jedno: w przypadku każdej działalności artystycznej, estradowej, a także sportowej - trening czyni mistrza! We wszystkich krajach i pod każdą szerokością geograficzną.
rysiu
rysiu 20.10.2019, 20:56
to chyba jakaś ściema,żeby życie na forum przywrócić,bo niemożliwe żeby taki ktoś istniał naprawdę
Kuba
Kuba 20.10.2019, 20:49
Głupi jesteś.
Nie orientujesz się w podstawowych sprawach.
Nawet dzieci wiedzą jak wygląda trening w Chinach.
Artyzm narzuca partia. A ludzie trenują w nieludzkich warunkach.
Roll
Roll 21.10.2019, 03:43
Panie Kuba, Pan z całą pewnością jest mądry i zapewniam, że ja podziwiam Pana mądrość! Co prawda tam, gdzie nie ma ludzi, ale jednak. Całe szczęście, że Pan oraz dzieci orientują się w podstawowych sprawach dot. współczesnych Chin. Wobec powyższego, niech Pan poda kilka przykładów treningów w nieludzkich warunkach w Chinach. A także, w jaki sposób partia komunistyczna w Chinach narzuca artyzm, o którym Pan wspomina? Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi. Zawsze warto wiedzieć.
baryła
baryła 20.10.2019, 09:27
Co za kretyn.
Roll
Roll 21.10.2019, 15:40
O kim Pan mówi, Panie baryła, czyżby o sobie?
El
El 19.10.2019, 18:59
A pan Mareczek co dostał od delegacji telefonik używa go czy nie używa?.Faktycznie rzecz ujmując nie musi go używać wystarczy, że ma.

Pozostałe