Świątynia odzyska swój dawny blask

  • 19.10.2019, 10:17 (aktualizacja 21.10.2019, 15:02)
  • redakcja
Świątynia odzyska swój dawny blask

Podziel się:

Gospodarzem parafii Pączewo jest ks. Ireneusz Nowak. Oprócz opieki duchowej nad wiernymi sprawuje opiekę administracyjną nad obiektami parafialnymi. W ciągu 11 lat zorganizował i nadzorował generalny remont plebani, renowację wielu cennych elementów wystroju kościoła, a przede wszystkim wymianę dachu, orynnowania oraz instalacji odgromowej na kościele.

Każdy kto remontuje dom, wie, że najpierw trzeba zadbać o dach, później o fundamenty, mury, a na końcu odnawiać wnętrze. I taką kolejność postępowania obrał ksiądz proboszcz z Pączewa.

Realizowane są dwa projekty  
Od trzech lat, wspierany przez osoby kompetentne z zakresu ochrony zabytków, pisał wnioski o dotację na remont, które skierowane były do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kiedy wnioski zostały po raz trzeci odrzucone, ks. Ireneusz Nowak zwrócił się rzeczowym pismem do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o ponowne rozpatrzenie aplikacji. W ciągu tygodnia nadeszła odpowiedź, że sprawę przekazano do ponownego pochylenia się nad nią do Ministerstwa KiDN oraz wojewody pomorskiego, którym polecono, aby pomogli zdobyć środki. W ten sposób problem został sprawnie załatwiony i od początku września w parafii Pączewo realizowane są równolegle dwa projekty:
„Wzmocnienie fundamentów wieży kościoła pw. Zwiastowania NMP w Pączewie” – finansowany w 85 proc. przez parafię,  w 15 proc. przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim. Koszt inwestycji wyniesie 80 000 zł. Stosowna umowa ze Starostwem została podpisana we wrześniu.
„Pączewo, kościół pw. Zwiastowania NMP (XIV w.): prace konserwatorskie przy elewacji wieży (XIV w.)” – koszt inwestycji wyniesie 160 000 zł, pokryty w kwocie 125 000 zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 35 000 zł przez parafię. Projekt przewiduje uzupełnienie ubytków cegieł i fug, oczyszczenie elewacji, wymianę tynków oraz zakonserwowanie murów.
Zakończenie obu inwestycji planowane jest na 20 listopada 2019 roku.

Poruszył niebo i ziemię
Ksiądz proboszcz Ireneusz Nowak serdecznie dziękuje za ofiarność i zaangażowanie parafian oraz ludzi dobrej woli spoza parafii, za odczuwalną życzliwość oraz wsparcie.
- My z kolei serdecznie dziękujemy proboszczowi księdzu Ireneuszowi Nowakowi za efektywne, gorliwe działanie na rzecz naszej wspólnoty parafialnej oraz poruszanie „nieba i ziemi” w poszukiwaniu źródeł finansowania remontów kociewskiej perełki, jaką jest nasza pączewska świątynia! Wielkie Bóg zapłać! – mówi w imieniu wszystkich parafian Barbara Dembek-Bochniak.

 

_redakcja

Pozostałe