Czy wiesz, czym oddychasz? Teraz możesz to sprawdzić

  • 09.10.2019, 10:33 (aktualizacja 09.10.2019, 10:38)
  • redakcja

Podziel się:

Oceń:

Od niedawna na terenie miasta działa 10 czujników monitorujących stan jakości powietrza. Urządzenia informują mieszkańców o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych – PM 2.5 i PM 10, które odpowiadają za tak zwany smog. Czujniki pojawiły się w Starogardzie dzięki projektowi społecznemu zrealizowanemu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019.

Wnioskodawcą projektu pn. „Czy wiesz, czym oddychasz? Ogólnomiejski system monitorowania jakości powietrza” była Anna Lembicz. Od pomysłu, przez zbieranie podpisów i jego promocję mocno zaangażowany był także Michał Landowski. W pomoc przy wyborze lokalizacji czujników zaangażowało się ok. 300 mieszkańców, którzy wskazywali miejsca, gdzie ich zdaniem należy zamontować urządzenia.
- Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń ma służyć do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób szczególnie narażonych na działanie smogu, tj. dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, czy osób z chorobami układu oddechowego, a także wszystkim, którzy spędzają swój wolny czas na zewnątrz podczas spacerów lub innej aktywności fizycznej albo po prostu przemieszczają się po mieście pieszo lub rowerem – tłumaczą pomysłodawcy projektu.
Samorząd miasta, który sfinansował zakup i montaż czujników liczy na to, że czujniki przyniosą określony efekt prewencyjny, uświadamiając mieszkańców, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o., czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.
- Wyniki pomiarów można śledzić na stronie http://naszepowietrze.pl lub w aplikacji Syngeos. Dla systemów opartych o Android można ją pobrać ze sklepu Google Play. Aplikację mogą również wykorzystywać użytkownicy iOS – wyjaśnia Małgorzata Rogala z Urzędu Miasta w Starogardzie.

 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

UNU
UNU 09.10.2019, 15:03
ale jak te parametry będą przekroczone to co? Co mi to da że sobie przeczytam o parametrach jak żadnych konsekwencji tego nie ma.
Sąsiady z ul.i nie tylko
Sąsiady z ul.i nie tylko 09.10.2019, 12:49
Kiedy w Skórcz monitoring ,przydałby się na osiedlu leśnym w ok. ul.zlotej 8

Pozostałe