Projekcja filmu „Szpęgawsk 1939”

  • 27.09.2019, 10:18
  • redakcja
Projekcja filmu „Szpęgawsk 1939”

Podziel się:

Oceń:

Władze miasta, Unisławskie Towarzystwo Historyczne i Starogardzkie Centrum Kultury zapraszają mieszkańców na uroczystą premierę filmu „Szpęgawsk 1939. Zbrodnia Pomorska”. Wydarzenie to połączone jest z uroczystościami 80. rocznicy zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim.

Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego zrealizował film dokumentalny „Szpęgawsk 1939”. Jest to trzeci, po filmach „Karolewo 1939” i „Dąbrowa 1939”, odcinek serii „Zbrodnia pomorska 1939” przygotowany we współpracy ze Starogardzkim Centrum Kultury i Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Bydgoszczy.
Szpęgawsk to jedno z największych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej na Pomorzu Gdańskim w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Z imienia i nazwiska znanych jest prawie 2400 ofiar, a całkowitą liczbę szacuje się na ok. 5-7 tysięcy. W masowych egzekucjach ginęli przedstawiciele polskiej inteligencji, księża, nauczyciele, urzędnicy, kupcy, rzemieślnicy, rolnicy z Kociewia, Kaszub i innych części Pomorza, członkowie organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość, a także ponad 1600 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.
Głównym inicjatorem i sponsorem produkcji jest Urząd Miasta Starogard Gdański. W przedsięwzięcie włączyło się Starogardzkie Centrum Kultury, Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii oraz szereg lokalnych organizacji i instytucji wspierających przedsięwzięcie od strony finansowej, logistycznej i merytorycznej.
Film oparty jest na kwerendzie archiwalnej, źródłach pisanych, wywiadach ze świadkami i na filmowej rekonstrukcji wydarzeń.
Materiał filmowy wzbogacony się pamiątkami, zdjęciami i przekazem rodzin ofiar ze Starogardu Gdańskiego, Gniewu, Tczewa, Pelplina i innych kociewskich miejscowości.
Od wiosny br. trwały nagrania rekonstrukcji na terenie Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Gniewa, a także Skórcza, gdzie rozgrywały się dramatyczne wydarzenia jesienią 1939 roku i gdzie mieściły się tymczasowe więzienia. W filmie statystowali mieszkańcy tych miast oraz okolicznych miejscowości.
Reżyserem filmu jest Sebastian Bartkowski.
28 września swoją premierę będzie miał film „Szpęgawsk 1939 – Zbrodnia Pomorska”. W sobotę w kinie Sokół odbędą się dwa pokazy o godz. 17.00 i 19.30. Dodatkowo film będzie można obejrzeć w niedzielę 29 września o godz. 14.00 i 16.00, również w kinie Sokół.
Produkcja jest przeznaczony dla widza powyżej 14. roku życia.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe