niedziela, 13 lipca 2025 03:16
Reklama

Projekcja filmu „Szpęgawsk 1939”

Władze miasta, Unisławskie Towarzystwo Historyczne i Starogardzkie Centrum Kultury zapraszają mieszkańców na uroczystą premierę filmu „Szpęgawsk 1939. Zbrodnia Pomorska”. Wydarzenie to połączone jest z uroczystościami 80. rocznicy zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim.
Projekcja filmu „Szpęgawsk 1939”

Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego zrealizował film dokumentalny „Szpęgawsk 1939”. Jest to trzeci, po filmach „Karolewo 1939” i „Dąbrowa 1939”, odcinek serii „Zbrodnia pomorska 1939” przygotowany we współpracy ze Starogardzkim Centrum Kultury i Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Bydgoszczy.
Szpęgawsk to jedno z największych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej na Pomorzu Gdańskim w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Z imienia i nazwiska znanych jest prawie 2400 ofiar, a całkowitą liczbę szacuje się na ok. 5-7 tysięcy. W masowych egzekucjach ginęli przedstawiciele polskiej inteligencji, księża, nauczyciele, urzędnicy, kupcy, rzemieślnicy, rolnicy z Kociewia, Kaszub i innych części Pomorza, członkowie organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość, a także ponad 1600 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.
Głównym inicjatorem i sponsorem produkcji jest Urząd Miasta Starogard Gdański. W przedsięwzięcie włączyło się Starogardzkie Centrum Kultury, Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii oraz szereg lokalnych organizacji i instytucji wspierających przedsięwzięcie od strony finansowej, logistycznej i merytorycznej.
Film oparty jest na kwerendzie archiwalnej, źródłach pisanych, wywiadach ze świadkami i na filmowej rekonstrukcji wydarzeń.
Materiał filmowy wzbogacony się pamiątkami, zdjęciami i przekazem rodzin ofiar ze Starogardu Gdańskiego, Gniewu, Tczewa, Pelplina i innych kociewskich miejscowości.
Od wiosny br. trwały nagrania rekonstrukcji na terenie Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Gniewa, a także Skórcza, gdzie rozgrywały się dramatyczne wydarzenia jesienią 1939 roku i gdzie mieściły się tymczasowe więzienia. W filmie statystowali mieszkańcy tych miast oraz okolicznych miejscowości.
Reżyserem filmu jest Sebastian Bartkowski.
28 września swoją premierę będzie miał film „Szpęgawsk 1939 – Zbrodnia Pomorska”. W sobotę w kinie Sokół odbędą się dwa pokazy o godz. 17.00 i 19.30. Dodatkowo film będzie można obejrzeć w niedzielę 29 września o godz. 14.00 i 16.00, również w kinie Sokół.
Produkcja jest przeznaczony dla widza powyżej 14. roku życia.

Reklama

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama