Sobota, 19.10.2019

Nowa metoda oszustw „Blik-a”. Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność!

 • 11.08.2019, 13:58
 • redakcja
Nowa metoda oszustw „Blik-a”. Policjanci ostrzegają i apelują o ostrożność!
Podziel się:
Oceń:
Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie wysyłają wiadomość do znajomych osoby, której konto zostało zhakowane i proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność.

Oszuści zdobywają loginy do znanego portalu społecznościowego i logują się w serwisie na konta naszych znajomych. Następnie przestępcy rozsyłają wiadomość do wszystkich znajomych przypisanych do przejętego konta i proszą o podanie kodu „Blik”, który umożliwiającego dokonanie płatności elektronicznej. Oszuści tłumaczą, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza np. w tym dniu straciła ważność.

Taka forma kontaktu może okazać się zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i po otrzymaniu kodu BLIK wypłacą nasze ciężko zarobione pieniądze.

Policjanci radzą, aby przede wszystkim zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

 

 • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby nie były one zbyt łatwe do odszyfrowania. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
 • W każdym przypadku, gdy ktoś za pośrednictwem internetu prosi nas o pożyczkę zweryfikujmy te informacje osobiście lub telefonicznie.
 • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
 • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
 • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub znanych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
 • Informujmy dzieci o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w trakcie korzystania z internetu.
 • Sprawdzajmy historię przeglądarki oraz kontrolujmy witryny internetowe, które przeglądają nasze pociechy.
 • Zablokujmy te witryny, których według nas mogą być nieodpowiednie lub stanowić jakieś zagrożenie dla naszych pociech.
 • Dbajmy o to, aby nasz system operacyjny oraz oprogramowanie, którego używamy były zawsze aktualne.
 • Jeśli nasze konto na portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszustów, którzy rozsyłają wiadomości z prośbą o nr BLIK - jak najszybciej poinformujmy o tym wszystkich naszych znajomych.

 

Starogardzcy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

_redakcja

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GOCHA
GOCHA 17.08.2019, 12:13
Artykuł ściągnięty (kopiuj wklej) a gst.24 żenada bravo wy
kto
kto 14.08.2019, 15:00
jak juz tak poza tematem to powiedzxcie mi co się stało z radiem starogard? nawija tam jakis dziwny typ, jakby seplenił, jakby go osa w język użądliła. Jestem zaniepokojony, może pomocy potrzebuje
***owy Prezydent
***owy Prezydent 12.08.2019, 10:56
A co z Obwodnicą? Przypomnę, że nawet taka wioska jak Skórcz się zorganizowała i obwodnicę ma.

Pozostałe