Pionierski projekt na skalę całego województwa

  • 08.08.2019, 10:44
  • redakcja
Pionierski projekt na skalę całego województwa

Podziel się:

Oceń:

Już niedługo w Starogardzie pojawi się kilka aktywnych przejść dla pieszych. Właśnie trwają próby i montaż urządzeń. Autorami tego pomysłu są Anna Szyszkowska - Marquardt i Marek Marquardt, których projekt w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w kategorii projektów infrastrukturalnych okazał się jednym z najlepszych według mieszkańców.

Projekt polega na modernizacji przejść dla pieszych przy zastosowaniu inteligentnych urządzeń, które zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort pieszych poprzez zwiększenie ich widoczności oraz skrócenie czasu oczekiwania na przejście.

Specjalny system na ul. Kościuszki
W momencie wykrycia pieszego w strefie przejścia czujniki ruchu aktywują system aktywnego przejścia dla pieszych. Żółte zsynchronizowane światła LED, które zamontowane są nad znakiem D-6 oraz w jezdni zaczynają pulsować w stronę kierowcy w jednakowej częstotliwości. Gdy pieszy opuści strefę przejścia, aktywne przejście wyłącza sygnały świetlne. Piesi oraz kierowcy mogą bezpiecznie ruszyć dalej.
-Na odcinku 20 metrów przed przejściem zamontowany jest system antypoślizgowy ASE System, który pozwala na zmniejszenie drogi hamowania aut, w szczególności w trudnych warunkach atmosferycznych. Pasy dla pieszych niebawem będą pomalowane na kolor biały na czerwonym tle. Przejście przy ul. Kościuszki – Sąd Rejonowy, będzie dodatkowo wyposażone w system głosowy,  który aktywuje się, gdy pieszy podejdzie do przejścia oraz system kamer wizyjnych, które monitorują strefę przejścia – system Smart Pass
 
Pierwsi w województwie  
Do modernizacji w I etapie wybrane zostały trzy przejścia dla pieszych (ul. Derdowskiego – przy bloku SAGA, ul. Skarszewska – cmentarz i ul. Kościuszki). Warto podkreślić, że będą to pierwsze aktywne przejścia w województwie pomorskim.
- Niestety na razie nasz budżet wystarczy tylko na trzy przejścia. Jeśli pomysł się sprawdzi i będą możliwości, to zamierzamy wykonać kolejne aktywne przejścia w następnych latach. Ponadto, jeśli zostanie nam trochę środków pieniężnych, to w porozumieniu z Urzędem Miasta Starogard Gdański i Miejskim Zakładem Komunikacji postawimy zadaszony przystanek dla autobusów MZK przy ulicy Derdowskiego, gdzie go obecnie brakuje – mówią Anna Szyszkowska - Marquardt i Marek Marquardt.

Duże zainteresowanie mieszkańców
Aktywne przejścia dla pieszych w ramach umowy podpisanej 25 kwietnia 2019 r., modernizuje firma Euroasfalt z Olsztyna. Chociaż nie są jeszcze do końca aktywne, już cieszą się sporą popularnością nie tylko wśród starogardzian, ale również w całej Polsce.
– Na facebookowym profilu „Aktywne Przejścia Starogard Gdański” mamy na dzisiaj ponad 56 tys. wyświetleń naszego krótkiego filmiku. Jeden z naszych postów dotarł do ponad 97 tys. użytkowników i miał ponad 350 udostępnień. Z pewnością przyczyniła się do tego prezentacja aktywnych przejść podczas tegorocznych Dni Starogardu Gdańskiego oraz próba działania modernizowanego właśnie przejścia przy ul. Derdowskiego zamieszczona na naszej stronie na Facebooku, która zainteresowała wiele osób – cieszą się państwo Marquardt.
– Zdecydowaliśmy się złożyć w Budżecie Obywatelskim taki właśnie projekt, bo na sercu bardzo leży nam aspekt bezpieczeństwa w mieście. Wiele przejść dla pieszych usytuowanych jest w miejscach o wzmożonym ruchu komunikacyjnym. Często dochodzi tam do potrąceń. Kilka dni  temu przy ul. Hallera potrącono dziecko, akurat na przejściu, które było wstępnie zakwalifikowane do modernizacji w kolejnych etapach BO. Jest nam bardzo przykro z tego powodu. Mamy nadzieję, że nasz projekt na tyle się przyjmie, że prezydent Starogardu Gdańskiego oraz Rada Miasta będą kontynuować nasze przedsięwzięcie przez kolejne lata – podsumowują pomysłodawcy projektu.

 

_redakcja

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jezdze samochodem
jezdze samochodem 30.09.2019, 15:54
przy cmentarzu na skarszewskiej juz nie działa
skarszewiak
skarszewiak 05.09.2019, 10:36
Co za nowatorski pomysł w Skarszewach już zostały zamontowane
tutam
tutam 20.08.2019, 21:19
Typowe dla krajów, w których nie szanuje się przepisów ruchu drogowego, praw drugiego uczestnika ruchu i kultury jazdy - jeszcze więcej światełek i błyskotek.
Kaśka
Kaśka 10.08.2019, 04:46
Poroniony pomysł. Kto był w Londynie to widział jak ludzie przechodzą przez ulice. Przejść ze światłami pełno ale mało kto wciska przycisk do świateł, przechodzą gdzie chcą jak święte krowy ale z uwagą i policja nie reaguje a nasi zaraz mandat bo nie na przejściu.Wywalacie pieniądze w błoto.
Olo
Olo 09.08.2019, 23:06
Najlepszym rozwiązaniem są światła ..koło szkół dobrze ..ale jak dzieciaki bedą się kręcili koło słupka to non stop będzie info że ktoś wchodzi na pasy a mimo to nikt nie wejdzie .
Bogdan
Bogdan 09.08.2019, 13:38
Na Południowej kopią że Starwiku kanalizację nawet ludzie nie wiedzieli co tam mieszkają że będą mieli kanalizację
daj no tu gruz
daj no tu gruz 09.08.2019, 08:45
Co za kraj i obywatele, że trzeba robić spoty o nie wymuszaniu pierwszeństwa, spoty o bezpiecznych przejściach. Chyba mentalnie jesteśmy nadal republiką postsowiecką
.
. 09.08.2019, 19:22
Znowu
Klo
Klo 09.08.2019, 19:29
Pionierski czyli radziecki.
Pionierzy byli w ZSRR.
Autor jeszcze tkwi w ruskiej rzeczywistości.
KIEROWCA
KIEROWCA 09.08.2019, 08:28
ROZWAGA I TROSZKĘ ROZUMU Z OBU STRON
/PIESZY I KIEROWCA/
INACZEJ DALEJ BĘDZIEMY CZYTALI PRZY GROBACH
,, TU LEŻY CZŁOWIEK, KTÓRY MIAŁ PIERWSZEŃSTWO,,
welman
welman 09.08.2019, 08:23
Dobrze, że są jeszcze obywatele, którzy wpadają na ciekawe pomysły bo nasi rządzący zatrzymali się w momencie nowych wyborów gdy do Czerska odszedł Pan Biesek. Od tego czasu stagnacja i kolejne podawane przez dziennikarzy nieprawidłowości w inwestycjach.
g
g 09.08.2019, 01:10
To super "urządzenie" ma być na ul. Kościuszki...ta ulica jest po remoncie i już dawno powinno na niej być BEZPIECZNE!!! A przejście dla pieszych przy Sądzie np. specjalne oświetlone ! Takie specjalne oświetlania powinny być przy KAŻDEJ SZKOLE W MIEŚCIE ! Jak i w samym centrum np. przy Galerii Neptun ! A tak na marginesie to coś mi tu nie pasuje, że na projekt by przejścia dla pieszych w naszym mieście były bezpieczne musiał byc zrobiony projekt w ramach budżetu obywatelskiego ? A jak by ci pomysłodawcy nie wygrali to co ? Nikt by się już tym BEZPIECZEŃSTWEM w mieście nie zajął ? A gdzie urzędnicy z odpowiednich wydziałów UM i Starostwa? itd...
dziab dziab
dziab dziab 09.08.2019, 00:33
"przy zastosowaniu inteligentnych urządzeń, które zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort pieszych poprzez zwiększenie ich widoczności oraz skrócenie czasu oczekiwania na przejście."

Żadne urządzenia nie zapewniają bezpieczeństwa.
Jak to skróci czas oczekiwania na przejście ?
Albo kierowca puści albo nie i tyle w temacie.

Filmik, który pokazaliście w internecie powinien być zablokowany, bo promuje totalną głupotę ludzką. Facet nawet dobrze się nie rozglądając wchodzi ot tak na pasy, a samochód z naprzeciwka jest zmuszony do dość szybkiego hamowania. No po prostu wielkie brawa

"Pierwsi w województwie" Dokładnie! W wydawaniu pieniędzy na głupoty.


Wiele przejść dla pieszych usytuowanych jest w miejscach o wzmożonym ruchu komunikacyjnym. Często dochodzi tam do potrąceń. Kilka dni temu przy ul. Hallera potrącono dziecko
Gdzie NIBY potrącono tam kilka dni temu dziecko ? Pierwsze słyszę..

Cały problem polega jak zwykle na przepisach, a nie na tym czy przejście jest kolorowe itd..

Tego typu przejścia doprowadzą do tego, że piesi będą się czuli na tyle "bezpieczni", by bez zastanowienia wchodzić na pasy nawet pod rozpędzone pojazdy. Zobaczycie....
Olej
Olej 08.08.2019, 21:55
Teraz to w ogóle będą włazić na przejście bez żadnego upewniania się.
Olek
Olek 08.08.2019, 20:51
To moze jeszcze jakis aktuwny system ktory uniemozliwi bezmozgim pieszym wchodzenia prosto pod kola
Polskie nazwisko
Polskie nazwisko 08.08.2019, 15:28
Jakie jest pochodzenie tego Marqu...?
Marquardt
Marquardt 08.08.2019, 22:15
Niemieckie
l
l 08.08.2019, 21:52
No, domyśl się polaczku.

Pozostałe