×
Piątek, 23.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

Ruszył remont kościelnej wieży. Wizytówka miasta zostanie odnowiona

  • 24.07.2019, 09:25
  • redakcja
Ruszył remont kościelnej wieży.  Wizytówka miasta zostanie odnowiona
Podziel się:
Oceń:
Od kilku dni trwają prace przy wieży parafii pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Starogardzie. Zapowiadany od pewnego czasu remont, wreszcie ruszył. Już wkrótce wieża ponownie stanie się przepiękną wizytówką stolicy Kociewia. Obecnie trwa pierwszy etap odnowy historycznej budowli, która liczy aż 44 metry i jest jednym z najwyższych punktów w mieście. Prace potrwają około trzech miesięcy.

Przed kilkoma miesiącami opisywaliśmy prace związane z odnowieniem południowej elewacji fary. Wówczas ksiądz proboszcz informował o potrzebie remontu kościelnej wieży, której stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Teraz kiedy prace już ruszyły, można mówić o wielkim sukcesie proboszcza, księży i parafian.

Parafia odzyska dawny blask
Za dwa lata parafia będzie obchodzić 40-lecie erygowania świątyni.
– Przygotowujemy się do tej uroczystości duchowo, głownie przez peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej oraz materialnie przez prace remontowe kościoła i całego zaplecza parafialnego – mówi ksiądz proboszcz Dariusz Nenca.
Przed kilkoma miesiącami zakończył się pierwszy etap remontu elewacji i wejścia do kościoła. Obecnie trwają prace związane w renowacją witraży oraz instalacją węzła ciepłowniczego w kościele. Przy kościele powstała również jadłodajnia, która zapewnia posiłki wielu osobom potrzebującym.
– W tym roku chcemy, po dość długich  przygotowaniach i ekspertyzach, przystąpić do koniecznego remontu wieży kościoła. Jest to najważniejsza inwestycja naszego pokolenia – mówi nasz rozmówca.

Remont pochłonie gigantyczne środki...
Koszt remontu wynosi prawie 600 tys. zł. Samorząd naszego miasta przekazał na ten cel 230 tys. zł. Swoją cegiełkę dorzuciły również władze powiatu starogardzkiego.
– Jesteśmy za to wielkie wsparcie bardzo wdzięczni i jednocześnie zobowiązani do podjęcia się, jeszcze bardziej osobiście, tego bardzo wymagającego zadania – mówi ks. Nenca.
Obecnie trwa etap badania czy wieża nie przechyla się i czy nie postępuje dalszy proces pękania ścian.
– Zwróciliśmy się o pomoc finansową do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Funduszu Kościelnego. Poprosiliśmy o pomoc inne instytucje. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem będziemy mogli to ważne i pilne dzieło prawidłowo wykonać i szczęśliwie ukończyć.

Nieznane dotąd przejście do krypt?
Obecne prace to pierwszy etap remontu wierzy – zewnętrzny. W dalszej części planuje się również remont wnętrza wieży, a następnie nawet udostępnienia turystom. Docelowo, po ukończeniu drugiego etapu remontu, na szycie powstać ma punkt widokowy, z którego korzystać będą mogli mieszkańcy, turyści, osoby wierzące i niewierzące.
– To wszystko jest przed nami. My bardzo chcemy wyjść do mieszkańców, bardzo chcemy, aby kościół był piękny przez wspólnotę, ale i przez budynek. Tu zdradzić mogę, że dowiedziałem się od mieszkańców, że z jednej strony wieży może znajdować się wejście do krypt, o którym wcześniej nie wiedzieliśmy. Również chcemy to sprawdzić – zdradza nam ksiądz Dariusz Nenca.
Proboszcz wyjaśnia, że prace doskonale zgrały się z zamknięciem ulicy Paderewskiego. Remont planowo zakończyć ma się równocześnie z remontem wjazdu na rynek.
O przebiegach prac będziemy informować Was na bieżąco.


Parafia św. Katarzyny i jej 44-metrowa wieża jest wizytówką i symbolem miasta, który bardzo często przewijał się przez historyczne pocztówki i czarno-białe zdjęcia. Inwestycja jest bardzo droga, a środki zebrane z kolekty nie są wstanie pokryć w całości kosztów.
Każdy z nas może dorzucić drobną cegiełkę, by przyczynić się do odnowienia obiektu.
Nr konta:
76 8340 00012002  0004 4033 0001
Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, ul. Rynek 8

 

_redakcja

Komentarze (53)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Forsa
Forsa 28.07.2019, 19:25
Ruszył pierwszy etap remontu ,ale nie wiadomo ile wynosi jego koszt.Ani słowa nie ma czy jest zabezpieczenie finansowe tego etapu.Miasto dało 230 tysięcy, no i starostwo "cegelkę"czyli ile ? Ile brakuje na calość remontu ,który wg.proboszcza wynosi prawie 600 tysiecy zł czyli dokladnie ile ? Ile kosztuje remont wieży a ile zaplecza parafialnego ?
I nadal trwa zbiórka ....jak długo będzie trwała?
Na drugi raz informacja powinna byc transparentna.
Ja też optuje za ścisłą kontrolą inwestycji prowadzonych przrz tego czlowieka.
Badyl
Badyl 27.07.2019, 23:14
Miasto klerykałów.Za mało dzieci Wam proboszcz z Katarzyny wydymał?Wstydu tchórze nie macie.
Gość
Gość 28.07.2019, 17:32
Gościu zmień lekarza na psychiatrę . Bo zazdrość cię zaślepia.Tyle co ten Proboszcz zrobił w tak krótkim czasie tobie życia zabraknie.
Marcin
Marcin 28.07.2019, 17:52
Puste słowa ,rozpaczliwa obrona beznadziejnej postaci.
ginekolog
ginekolog 28.07.2019, 17:40
ciebie też bzyknął ?
Badyl
Badyl 30.07.2019, 10:27
Od 27 lat nie uczęszczam do tego siedliska ciemnoty i zboczeń.
katol
katol 28.07.2019, 16:00
Zastanawiam się skąd w tym narodzie taka nienawiść do kościoła.Przecież podobno 80 procent to katolicy.Na tych forach wyzywają nas od katoli,katotalibanu,zastanawialiście się ludzie kto to pisze.Czemu więc w niedzielę kościoły są pełne,a na pogrzebie niekatolickim jeszcze nie byłem.Ciekawe.
Gość
Gość 28.07.2019, 16:38
Nienawiść do kościoła ?
Błąd bo to słuszna krytyka do kleru.
To protest przeciw zakłamaniu tej kasty, która mysli ze im wszystko wolno.
A z tym sukcesem ks.Dariusza to duza przesada !

olaf
olaf 30.07.2019, 05:09
Słuszna to była linia parti PZPR.
Tadeusz
Tadeusz 27.07.2019, 11:08
Z artykułu wynika ,ze remont wiezy oraz całego zaplecza parafialnego.
To ile kosztuje remont wieży a ile zaplecze parafialne ?
Ile srodkow finansowych z publicznej kasy przeznaczyły władze powiatu ?
A później gdzie zamierza ks. remontować wieżę ? Tu dadzą publiczną kasę i tam dadzą publiczną kasę a on święci sukces.
j-23
j-23 28.07.2019, 17:52
a co robił były proboszcz walkows na plebanii , o tym już zapomnieliście , ile ludzi i dzieci zostało skrzywdzonych , co wy na to katotalibowie ??? i nawiedzone raszple...
mieszczuch
mieszczuch 27.07.2019, 14:30
Mam nadzieje, że powiat i miasto nic nie dadzą bo to są publiczne pieniądze a nie prywatne prezydenta i starosty.
komrza
komrza 27.07.2019, 06:47
najpierw niech kk rozliczy się z pedofilii , pijaństwa , kurestwa i zakłamania !
Judasz
Judasz 26.07.2019, 22:33
Cyt.(onet )Gnojno: proboszcz sprzedaje lody, by zarobić na remont kościoła."

A ks.Dariusz korzysta jak moze ze środków publicznych.
Dlaczego w artykule zabraklo informacji, ile wynosi ta cegełka od władz powiatu,przecież to srodki publiczne a nie prywatne Chyły !
Zresztą proboszcz i starosta mają za sobą wspólne przedsięwzięcia, ciekawe czy proboszcz chciałby o tym opowiedziec ?
Pieniadze,pieniadze i polityka,wybory !!!!!
Trudno popierać takie praktyki.
Gość
Gość 26.07.2019, 23:00
Jak zrobisz tyle co ten proboszcz to szczekaj .
Irena
Irena 27.07.2019, 11:36
Moze warto przytoczyć kazania z poprzedniej parafii ?
Wstyd za jego słowa.
Zostawił tam kredyty do spłacenia i niesmak.
stuła
stuła 27.07.2019, 06:49
a co on takiego dobrego zrobił , pogadaj z ludzmi w lalkowach - są szczęśliwi ,że go nie ma i za nim nie tęsknią...
Dziunia
Dziunia 26.07.2019, 23:36
Co to znaczy "szczekaj"?
Czyzby sam proboszcz udzielał sie na forum?
A co zrobił ,lepiej nie mówić!!!!!!!
Starogardzianin
Starogardzianin 25.07.2019, 18:33
Za zajęcie ulicy trzeba zapłacić,jak to wygląda w tej sprawie?. Kościół jest najbogatszą instytucją w Polsce i powinni z swoich pieniędzy płacić wspólnie z swoimi owieczkami
libis
libis 27.07.2019, 14:32
A kto go skasuje, te orły z urzędu miasta? No weź nas nie rozśmieszaj.
kruchta
kruchta 25.07.2019, 17:12
A ten remont powinien robić ten gościu który pomnik papieża oblał.Co z nim?Ktoś wie?
das
das 26.07.2019, 12:13
Ta i co jeszcze, może powinni go do kazamatów potem wtrącić katotalibie?
sad
sad 26.07.2019, 16:20
lewaku idż bronić sądów. Może to uwzględnią.i przefarbuj sobie włosy na tęczowo.
Che
Che 26.07.2019, 20:06
lewaki to take awhile prawiczkowe jak ty parowko.
gewara
gewara 27.07.2019, 09:00
tobie chyba dieta odchudzająca zaszkodzila.
Starogardzianin
Starogardzianin 25.07.2019, 12:34
Tadeusz Kościuszko miał rację rozprawiając się z ,,czarną" targowicą na Placu Zamkowym. Dla nie znających historii - powiesił biskupów i kardynałów uczestników ,,Targowicy".(prymas, bratanek Króla w drodze łaski dostał truciznę). Zapowiedział też wyłączenie szkół i dzieci z pod wpływu księży. Jakoś obecni ,,patrioci" nie chcą tego pamiętać.Prezydencie Starogardu?zwróć podatek od nieruchomości który zapłaciłem. Nie będzie nikt sponsorował czarnych szamanów z moich podatków i masz u mnie czerwoną kartkę.***j z urzędu!!!!
madera
madera 25.07.2019, 17:14
coś ci się pomerdało z tą Targowicą.kto jest Targowicą to dobrze wiemy
badyl
badyl 27.07.2019, 23:12
zacznijcie czytać durnie.
ilok
ilok 25.07.2019, 13:04
A to jest dobre, mój podatek też niech oddaje
dreed
dreed 25.07.2019, 11:41
wypowiedzieć złodziejski konkordat , opodatkować właściwie kk , żadne komisje - tylko prokurator i rozliczyć zboków i pedofili z kk , prawo powinno być stanowione , przestrzegane i równe dla wszystkich obywateli , żadnych wyjątków !!!
Zirytowana
Zirytowana 25.07.2019, 11:02
Ale Was *** bolą.. Bo miasto dało.. Dramat. Kościół jest zabytkiem stojącym na rynku. To logiczne że miasto dało. Nie każdy ksiądz to pedofil czy złodziej. Takie coś mogą wygłaszać jedynie zaścianki umysłowe.Tak czy owak ja się cieszę że wieża będzie zrobiona bo zaczynała zagrażać ludziom przechodzącym również obok kościoła.
kociewiak
kociewiak 25.07.2019, 11:58
kościelna dewotko , zapisz swój majątek tym szarlatanom w koloratkach , podziel się z nimi jak masz za dużo , ale najpierw weż się do solidnej i uczciwej pracy i zapłać uczciwie należne podatki...
zirytowana
zirytowana 25.07.2019, 12:31
hahahahahahahahha koscielna dewotko, gratuluje. nie znasz mnie maly zadufany w sobie człowieczku, taki malutki musisz byc.. maleńki. płace podatki i pracuje solidnie na 2 etatach pustaczku.. ale *** Cie boli , ze ktos dostał pieniazki a Ty nie!! to gdzie daje i komu pieniądze to moja sprawa i uczciwie wolałabym je dac na naprawe wieży ktora sie przechyla niz komus takiemu jak Ty. nie pozdrawiam pajacu
walenty
walenty 25.07.2019, 17:09
Zirytowana nie dyskutuj z nimi,to bez sensu ,przecież to zawodowi hejterzy.Zwróć uwagę,że tyle komentarzy jest tylko pod tematem kościół i pis.reszta ich nie interesuje.
re
re 25.07.2019, 12:49
sprawdzimy jak je płacisz , nie pozdrawiam , czekaj na wezwanie
bobo
bobo 25.07.2019, 15:34
No prosze, odezwala sie stara PZPR! Ty to sobie sprawdz jaki masz stolec!
danka
danka 25.07.2019, 15:40
zapłać najpierw chłopcze mamusi za mleko
zirytowana
zirytowana 25.07.2019, 12:56
straszysz mnie? :D serio?? :) moze zgłosić na policje?
Kazik
Kazik 24.07.2019, 18:40
Proboszcz specjalista od remontów.
Ciekawe czy parafianie poprzedniej parafii proboszcza Dariusza uporali sie z kredytami po remontach m.in wieży ?
Ogólnie to warto zrobić ścisłą kontrolę
finansów tych inwestycji,tym bardziej ze częśc pochodzi ze srodkow publicznych.
ha, ha...
ha, ha... 24.07.2019, 16:00
"Obecne prace to pierwszy etap remontu wieRZy"
tutam
tutam 24.07.2019, 21:59
"Wierzy" bo "wiara" :)
mądralo
mądralo 25.07.2019, 12:31
Owszem ale tu piszą o budowli a nie o wierze.
katolik
katolik 24.07.2019, 13:11
wieża , wieżą , a kiedy rozliczenie z pedofilii w kk i z innych świństw robionych przez księży , co z prałatem i jego sprawkami ???
likman
likman 24.07.2019, 11:17
Ile miasto dało? 230 tysięcy? Czy wy tam w tym urzędzie rozumy potraciliście? Mało jest innych potrzeb? Kościól ma swoje różnego rodzaju fundusze i możliwości do korzystania z pieniędzy ministerialnych. Czerwona kartka dla władz miejskich.
Cwaniak
Cwaniak 24.07.2019, 18:44
A ile dało starostwo ?
Pan starosta lubi pomagać ze srodków publicznych bo warto, w kampanii wyborczej wdzięczność jak znalazł.
bizon
bizon 25.07.2019, 13:09
Głos Kociewia ostatnio ujawnił kto kampanie balonikowego drzewka sponsorował. Tam są ciekawe nazwiska.
teo
teo 24.07.2019, 10:37
kolekta=/=taca
mk
mk 24.07.2019, 10:30
a moze biskup by sie dorzucil. wyciagnal sakwe z jednej z szuflad i fundusze by byly
zyga
zyga 24.07.2019, 10:37
ta czarna banda w koloratkach łupi tylko maluczkich...
Rudy
Rudy 24.07.2019, 18:58
A wlodarze i inni "święci " szafują kasą publiczną i sie podlizują.
dziekan
dziekan 24.07.2019, 10:04
watykan niech to sponsoruje , dość nakradli i zrabowali przez wieki !!!
Antośka
Antośka 24.07.2019, 09:43
No bo panie one na ta wieża majo, a mnie biedny nie dajo.
dar
dar 24.07.2019, 09:57
Po jakiemu ty piszesz, po pseudo kociewsku? Mętlik w głowie chyba masz.

Pozostałe