×
Sobota, 23.03.2019

FOTO, FILM: Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie zorganizowali protest. Czy był on legalny?

  • 15.03.2019, 10:27 (aktualizacja 15.03.2019 11:31)
  • redakcja
FOTO, FILM: Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie zorganizowali protest. Czy był on legalny?
Podziel się:
Oceń:
Dziś na rynku odbył się Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Uczniowie z kilku szkół wyszli na płytę Rynku z transparentami nawołującymi do ochrony klimatu w Polsce i na świecie. Szybko pojawiły się jednak głosy, że strajk może być nielegalny.

W godzinach porannych młodzież z kilku szkół zgromadziła się na Rynku z wieloma transparentami. Następnie z wymownymi hasłami uczniowie przeszli wokół Ratusza.
Wszyscy domagali się zmian, aby zawalczyć o klimat, o naszą planetę.

DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
DZIEŃ OTWARTY POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ


- Wiem, że ogólnie w Polsce odbywają się taka akcje. Uczniowie nie zgłaszali jednak wcześniej chęci wzięcia udziału w takiej akcji. O zamiarach młodzieży dowiedzieliśmy się dopiero dzisiaj, kiedy przynieśli oni zwolnienia od rodziców, a my oczywiście szanujemy stanowisko rodziców – powiedziała Wiesława Górska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim. -
Prywatnie popieram tego typu akcje, gdyż temat jest bardzo istotny. Niekoniecznie to jednak powinno odbywać się w takiej formie – dodała.

Zdaniem Urzędu Miasta, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zgodnie z obowiązująca Ustawą o Zgromadzeniach ma znamiona zgromadzenia spontanicznego.
- Zgromadzeniem spontanicznym jest zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym, niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem, związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej – informuje Magdalena Dalecka, rzecznik Prezydenta Miasta Starogard. - Przy tego rodzaju zgromadzeniach nie ma obowiązku składania zawiadomienia do organu gminy, jednakże może zostać ono rozwiązane przez funkcjonariusza kierującego działaniami Policji, jeżeli: jego przebieg zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach; jego przebieg powoduje poważne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego; powoduje istotne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego na drogach publicznych; jego przebieg narusza przepisy ustawy – Prawo o zgromadzeniach albo przepisy karne; zakłóca przebieg innych zgromadzeń, które zostały zgłoszone w trybie zwykłym lub uproszczonym.
Zgromadzenie Młodzieży odbyło się spontanicznie, a jego przebieg nie zagrażał zdrowi ani życiu ludzi, nie stanowił zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego ani bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego na drogach publicznych. Jego przebieg nie naruszył przepisów ustawy, która aktualnie nie określa liczby uczestników takiego zgromadzenia – dodaje.

 

 

_redakcja

Zdjęcia (4)

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ehem
Ehem Dzisiaj, 13:35
Widzę, że niemtórzy mają z tym problem, że jak trzeba to Polska młodzież potrafi się zjednoczyć i walczyć o swoje a mocherowe berety nie mogą na to patrzeć bo mają ślepia skierowane tylko na Ojca Rydzyka, który doi państwo z pieniędzy.
Popamieram takie manifestacje. Oby więcej takich:) I to prawda, Ziemia jest naszym domem o który należy dbać a nie niszczyć.
Ale Polak zawsze będzie z czegoś niezadowolony.
zielony
zielony 17.03.2019, 10:21
No, młodzieży.....
Wykazujecie troskę o zdrowe życie, swoje i całego społeczeństwa to proszę o zapoznanie się z najwiekszym zagrożeniem globalnym jakie czeka nas w niedalekiej przyszłości i do dzieła !!!

https://wolna-polska.pl/wiadom…
Karol
Karol 17.03.2019, 08:47
Na pierwszym planie widać takiego ze stanowczym wzrokiem i w rurkach, który pragnie zaistnieć, a może już ktoś go zauważył.Inny to znowu skarpetki nosi od przedszkola bo aż mu kostki widać.Obserwuje młodzież tu ekologia a potem fajeczka, plastikowa butelka i worek foliowy, które po opróżnieniu lądują na ulicy zamiast śmietniku.Zacznijcie stosować ekologie od własnego środowiska, a wtedy pouczajcie innych.
janusz i grarżynka
janusz i grarżynka 17.03.2019, 10:32
Dokładnie. Okrzyki nic nie dadzą. Niedługo sprzątanie świata. Może staną na czele i pozbierają najwiecej śmieci? hehehe.
No chyba, że to będzie w week, wtedy nie będzie nikogo. :P
Mirek
Mirek 17.03.2019, 08:31
Rodzice tak grzecznie dali zwolnienia?, a tak teraz mamy nowy porządek świata dzieci rządzą rodzicami, i jakby nie dali to by była awantura, że hej.Dyretorom tych szkół proponuje aby zrobili swoim wychowankom wykład jak z szacunkiem odnosić się do starszych.Już kilka razy spotkałem się z tym, że idzie taka grupka środkiem chodnika chłopaki i dziewczyny udaje, że ciebie nie widzi i z drogi nie zejdzie.Mam ponad 40 lat i gimbazie z drogi schodzić nie będę trochę kultury.
Bicepsik
Bicepsik 16.03.2019, 17:56
100% się zgadzam dziab dziabem i poniższymi, którzy krytykują ten pseudo eko biznes.!
Wstyd, że dyrektorka takiej kiedyś prestiżowej szkoły jak I LO popiera takie coś. To pokazuje rzeczywistą obecnie wiedzę waszych uczniów, którzy biorą w tym udział.
"Prywatnie popieram tego typu akcje, gdyż temat jest bardzo istotny"
Jak się nie mylę Pani dyrektor mieszka bardzo blisko Ogólniaka, a dojeżdża chyba samochodem.

Mam kolegę WEGANINA, który kupił sobie teraz na wiosnę skórzaną kurtkę za 500 zł......
Pozdrawiam !
dzbany
dzbany 16.03.2019, 13:00
Takie kity, że spontan to mamusi wciskajcie. Dziwnym trafem kilka szkół znalazło się o wyznaczonej porze w wyznacoznym miejscu z transparentami. Co za przypadek. I to niby nie bylo zorganizowane? Zablokowali parking, krzyczeli. Ok, niech to robią, ale w normalny sposób - po zajeciach, w wolnym czasie. Połowa osób nie miała pojęcia o co chodzi, ale ważne, że lekcji nie ma. Zauważcie, że wszystkie tego typu akcje organizowane są w trakcie zajęć. Młodzi nie mają żadnej inicjatywy. No i powiem wam coś jeszcze. Ci z przodu darli się, że walczą o planetę, a 30 dzieciaków z tyłu szlig za szligiem ciagnęli. To się nazywa walka. Mnie oni nie reprezentowali. ;)
Darek
Darek 16.03.2019, 11:38
Jakie te gimbusy są bezczelne w swych komentarzach.Nasza gospodarka opiera się na węglu miedzy innymi zasilanie elektrowni.Zacznijcie od siebie, nie ładujcie smartfonów, tabletów.Nie jazdzijcie autobusami, skuterami i zabroncie rodzicom używania starych aut.Na koniec nie palcie fajek i innych specyfików bo jak sami twierdzicie dym szkodzi.Ludzi nie stać na coinnego dlatego palą węgle i drzewem.A skoro nie stać to niech zimą zamarzają coo to wasza polityka?.
zielony
zielony 15.03.2019, 22:58
http://niewygodne.info.pl/arty…

I wszystko w temacie....
dziab dziab
dziab dziab 15.03.2019, 21:00
zanieczyszczenia ? strajki klimatyczne ? To pod polpharme z tym.

Te młodziki w kolorowych ubrankach z telefonikami w rąsi nawet nie wiedzą w czym biorą udział.

To zwykły sposób na biznes, to wolno sprzedawać, tego nie wolno. Dobrze łykają lewicowi histerycy, jeszcze 1-2 pokolenia i nie będzie wolno mieć samochodu ani kominka itp. TYLKO "KORPORACJA" zapewni transport i ciepło. Pełny monopol

Mówicie: "Stan naszej Ziemi jest krytyczny. Żeby uniknąć katastrofy klimatycznej wiele spraw musi się zmienić"
A co Ci młodzi zrobili, bo rzeczy, które mają na sobie i urządzenia których codziennie używają są całkowicie sprzeczne z ich ideami.

W ramach tego protestu niech przez godzinę nie oddychają - zmniejszą emisję dwutlenku węgla (i przy okazji ilość głupców na naszej planecie).
I
I 15.03.2019, 23:09
cienkie to co napisałeś. słabe.
zadlo
zadlo 15.03.2019, 17:30
czy oni wiedza o co chodzi?????
rasowynapastnik
rasowynapastnik 15.03.2019, 14:44
Hahahahaha……. Kolorowe, długie włosy, rurki, kolczyki i tatuaże.
Strajkująca młodzież w ciuchach z plastiku, skór wyprodukowanych przez dzieci za miskę ryżu gdzieś w Singapurze czy Chinach.
Ciekawe ilu strajkujących nosi przy sobie telefony komórkowe, jeden z największych cichych zabójców i winowajców raka. Najpierw trzeba zlikwidować maszty i anteny, a promieniowanie spadnie. Ale to lobby nigdy sobie na to nie pozwoli. Więc niech będzie cyrk np. z emisją spalin.
Dawniej zamiast chodzić na coś takiego, akcje ze szkół były typu sprzątanie okolic w której się uczymy, czy też sprzątanie lasów. Tylko teraz to by był wyzysk nieletnich. Młodzież niech na najpierw zadba o porządek we własnym pokoju a dopiero później zacznie naprawiać świat
R
R 15.03.2019, 17:51
Wzorzec ciemniaka.
Zrozum wreszcie że postępu cywilizacyjnego nie zahamujesz. A my nie chcemy żyć jak w średniowieczu.
Ja
Ja Dzisiaj, 08:17
Średniowiecze to był czas kiedy rozwinęło się wiele nauk, które trwają do dziś. Budowano takie budowle, o których dzisiejszym budowniczym się nie śniło. Także niech wróci średniowiecze do dzisiejszego europejskiego ciemnogrodu.
Anna
Anna 15.03.2019, 16:24
Co mają do tego kolorowe długie włosy, kolczyki czy tatuaże?
Rododendron
Rododendron 15.03.2019, 15:28
Dla Pani/ Pana wiadomości, szkoły i uczniowie organizują akcje typu "Sprzątanie świata", wystarczyłoby poszukać informacji na stronach tychże szkół. Co do masztów i komórek, proszę poczytać o wielkości promieniowania i jego normach, a później opowiadać o tym, że jest to "największy cichy zabójca".
R
R 15.03.2019, 17:52
Daj se siana. Ciemnota to ciemnota. On tego nie przyjmie do wiadomości.
.
. 15.03.2019, 14:41
Ja bym zaczął od własnego podwórka i wymógł na miejskiej władzy działania w kierunku zmniejszenia smrodu z miejskich kominów.
łyse kolano
łyse kolano 15.03.2019, 14:22
Czy prezydenty i najbardziej eco radny danielek byli na proteście?
obserwator
obserwator 15.03.2019, 13:32
Spontaniczne? Spontanicznie można się spotkać, kiedy ktoś umrze. Tu ewidentnie były przygotowane wcześniej transparenty, hasła, skrzyknęli się... Cała akcja powinna być zgłoszona, a uczniowe w szkole. Gdyby takie coś zorganizować po lekcjach albo w dniu wolnym, nie byłoby nikogo. tyle w temacie.
L
L 15.03.2019, 14:32
Widzę, że ktoś nie jest w żadnym stopniu zapoznany z tematem. Akcja jest inspirowana historią Grety Thunberg, więc data oraz czas nie były przypadkowe. Nie rozumiem osób zaciekle twierdzących, że nie była to akcja spontaniczna, transparenty zostały zrobione dokładnie godzinę przed wydarzeniem więc musiała znaleźć się tylko osoba, która przejęła inicjatywę i zmobilizowała innych. Twierdzisz, że nikt by się nie pojawił jeśli byłoby to zorganizowane w dniu wolnym. Jestem ciekawa czy masz jakikolwiek wkład własny w różne akcje i wiesz co to znaczy mobilizacja, czy tylko potrafisz komentować i pozostawać biernym.
O
O 15.03.2019, 14:06
Transparenty zostały wykonane dzisiaj rano przed strajkiem:)
Uczestnik
Uczestnik 15.03.2019, 13:59
Uczniowie przygotowali transparenty na pół godziny przed rozpoczęciem akcji. Pozdrawiam, miłego dnia
Xayoo
Xayoo 15.03.2019, 13:03
Dis choć się nakurwiać
Paweł
Paweł 15.03.2019, 12:51
Ilu ludzi choruje na przewlekłe zapalenia/nowotwory płuc spowodowane przez np. smog w takim chociażby Krakowie. Dopóki problem nie dotyczy was, piszecie co chcecie. Gdyby któregoś z was postawić na miejscu osoby chorej, nie bylibyście tacy mądrzy. Nie pozdrawiam
Jan
Jan 15.03.2019, 12:43
Podobno w Polsce jest zakaz publicznych zgromadzeń?,Czy urząd miasta został poinformowany o tym zdarzeniu?.Jeśli było to nielegalne zgromadzenie powinna przyjechać Policja pozawijać całe to zgrupowanie na komendę, spisać, przesłuchać i kto nie jest pełnoletni do odebrania przez rodziców.Zdjęcia powinny stanowić dowód i wypadałoby ustalić czy ktoś z dorosłych nie sprowokował tego co się stało.
Michał
Michał 15.03.2019, 12:59
Ktoś tu chyba nie przeczytał całego artykułu ze zrozumieniem, bądź wykształcenie nie pozwala na odpowiednie zinterpretowanie przeczytanego tekstu.
Paweł
Paweł 15.03.2019, 12:57
Wypadało by przeczytać artykuł do końca. Całe zgromadzenie przebiegło bezpiecznie i nie zagrażało ani przechodniom, ani komunikacji. Tak to jest jak czyta się jedynie tytuł i zabiera się za komentowanie. Typowy polak bez ambicji :)
Jan
Jan 15.03.2019, 13:01
Ciekawe jakby ktoś ucierpiał, doszło do przepychanek i córeczka albo synuś dorobili się sinika od razu winna by była Policja bo nie wiedziała o całym zdarzeniu.
Rododendron
Rododendron 15.03.2019, 13:32
Dlaczego miałoby dojść do przepychanek? Między kim a kim, skoro była tam tylko mlodzież, która chciała zwrócić uwagę na ważny problem?
Ja
Ja Dzisiaj, 08:20
Ich jedynym problemem było, jak urwać się z lekcji. Co też dyrekcja poparła. Szkoda dzieci tak wychowywanych.
.
. 15.03.2019, 12:58
Wypadałoby*
Zowk Sjookoski
Zowk Sjookoski 15.03.2019, 11:39
Śmiechu warte! Może zróbmy jak w Krakowie - całkowity zakaz palenia węgla i drewna? PO-łowa mieszkańców wyginie następną zimą i z Janusza prezydenta zrobi się Janusz burmistrz.
Gnom
Gnom 15.03.2019, 11:36
Do niczego w życiu nie doszli, o niczym nie mają pojęcia a już protestują.Brakuje jeszcze haseł Socjal Tak Praca Nie .
Anonim
Anonim 15.03.2019, 14:02
To było jedynie zwrócenie uwagi mieszkańców Starogardu na coraz większy problem z zanieczyszczeniem środowiska. Tak się składa, że polska młodzież ma większe pojęcie na temat smogu i zanieczyszczeń niż większość dorosłych Polaków ;)
Ja
Ja Dzisiaj, 08:22
Jak chcieli zwrócić uwagę na zanieczyszczone powietrze, to powinni protestować na ul. Pelplińskiej przed Polpharmą, albo w Starym Lesie przed sortownią Ale do tego trzeba mieć jaja, a nie rurki na ***.
Rododendron
Rododendron 15.03.2019, 13:45
Dlaczego uważasz, że osoby młode nie mają o niczym pojęcia? Dlatego, że się cały czas uczą, że mają krótki "staż"? Może jeszcze dodaj, że przecież każdy, kto żyje X lat, ma wielką wiedzę? Kiedy w końcu część osób zrozumie, że zauważanie pewnych problemów i odpowiednie ich pojmowanie wcale nie zależy od wieku? A ostatnie zdanie, łączenie strajku klimatycznego z problemem, który poruszyłeś, jest zupełnie niezrozumiałe. W mojej opinii kwestia zanieczyszczenia środowiska jest bardzo istotna. Póki co nie odczuwamy aż tak jego skutków, ale co będzie za kilka/ kilkanaście lat? Wtedy może być już za późno. Pozdrawiam serdecznie.
Dis
Dis 15.03.2019, 12:54
A ja mam z cb beka , bo mam 16 lat i zarabiam 4 tysiące na miesiąc , Polaku robaku
Ui
Ui 16.03.2019, 15:12
4 tyś na miesiąc zarabia 16 latek?, w prochach siedzisz czy w Galerianka się bawisz?.
Hi
Hi 15.03.2019, 12:57
Nastarszy zawód na śwecie zawsze był dobrze opłacalny.
Szambonurek
Szambonurek 15.03.2019, 13:02
A o twoją mamę chodzi czy co?
Jacek
Jacek 15.03.2019, 12:47
Już gimbaza daje łapki w dół, prawda boli.

Pozostałe