×
Czwartek, 22.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

Mieszkańcy obawiają się o swoje życie i zdrowie. „Na odwołania już jest za późno”

  • 14.01.2019, 05:25
  • redakcja
Mieszkańcy obawiają się o swoje życie i zdrowie. „Na odwołania już jest za późno”
Podziel się:
Oceń:
W grudniu mieszkańcy Koteż z niepokojem patrzyli w przyszłość, bojąc się, że tuż przed ich oknami powstanie 61-metrowy maszt antenowy. Pomocną dłoń mieszkańcom wyciągnął starosta, który nie wydał pozwolenia na budowę. Obecnie z podobnym problemem zmagają się mieszkańcy Rokocina. W ich sąsiedztwie powstać ma wieża telekomunikacyjna wraz ze stacją bazową. – Obawiamy się o zdrowie nasze i naszych pociech – mówią zaniepokojeni mieszkańcy. Postępowanie w tej sprawie wszczęło Starostwo Powiatowe. Czy liczne apele mieszkańców zostaną wysłuchane...?

W centralnej części wsi Rokocin w gminie Starogard Gdański planowana jest budowa masztu stacji bazowej telefonii komórkowej. Budowla miałaby mieć wysokość ponad 50 metrów, a na jej wierzchu zamontowane miałyby zostać anteny o bardzo dużej mocy, które - zdaniem mieszkańców - będą emitowały silne pole elektromagnetyczne. Mieszkańcy informują, że już w promieniu 40 metrów od miejsca, gdzie miałaby powstać wieża, stoi budynek mieszkalny.

 
Badania potwierdzają szkodliwość

Mieszkańcy kategorycznie sprzeciwiają się budowie anteny w ich sąsiedztwie, uzasadniając swoje decyzje konkretnymi argumentami.
- Wspólnie sprzeciwiamy się inwestycji, która będzie stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia i naszych dzieci. Antena zniszczy ład przestrzenny naszej miejscowości i zaburzy przestrzeń publiczną, a także spowoduje obniżenie wartości nieruchomości w jej sąsiedztwie oraz zablokuje dalszy rozwój zabudowy mieszkaniowej – mówią mieszkańcy. – Należy zwrócić uwagę na fakt, iż liczne badania naukowe potwierdzają szkodliwy wpływ stacji bazowych sieci komórkowych na zdrowie ludzi. Protesty przeciwko budowie takich obiektów nasilają się w całej Polsce. Ludzie słusznie nie wierzą w zapewnienia operatorów, że życie w sąsiedztwie takich masztów jest bezpieczne – dodają zaniepokojeni Czytelnicy.

Nikt nie informował mieszkańców?!
Jak informują mieszkańcy, inwestor uzyskał już decyzję celu publicznego, która była wydana przez wójta gminy Starogard Gdański, bez uprzedniego zawiadomienia mieszkańców, a nawet właścicieli najbliższych nieruchomości sąsiadujących z działką, na której powstać ma antena.
– Teraz, gdy trwa postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę, należy zablokować proces realizacji błędnie wydanej decyzji o lokalizacji celu publicznego oraz realizacji inwestycji w miejscu zabudowy mieszkaniowej w centrum wsi Rokocin – mówią.

„Nie mamy możliwości zmiany decyzji”
Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na budowę wieży oraz wewnętrznej linii zasilania na terenie w tej sprawie prowadzi Starostwo Powiatowe.
– Sprawa od strony formalno-prawnej wygląda w ten sposób, że decyzja została wydane przez wójta Gminy Starogard w lipcu ubiegłego roku. Nikt się od niej nie odwołał, ani nikt jej nie oprotestował, dlatego się uprawomocniła – wyjaśnia nam Kazimierz Chyła, starosta powiatu starogardzkiego. – W tej chwili petycja mieszkańców niewiele wniesie.  [...]

Więcej o tej bulwersującej sprawie przeczytacie w aktualnym numerze Gazety Kociewskiej.

_redakcja

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

anka
anka 08.02.2019, 21:54
nie potrzeba zadnych badań,żeby potwierdzić szkodliwość,wystarczy spojrzeć na ludzi którzy mieszkają obok takich wież,cóż jest ważniejszego niż zdrowie naszych dzieci?Jest o co walczyć,nawet gdy trzeba będzie wyjść na ulicę...zawsze jest jakieś wyjście,A niestety tego typu inwestycje mają to do siebie,żeby jak najmniej mieszkańców o tym wiedziało
fijjantrop
fijjantrop 20.01.2019, 10:38
Lubie takie rzeczy jak: niech pomocną dłoń poda starosta, niech pomocną dłoń poda prezydent itd. a gdzie mieszkańcy podali sobie sami pomocną dłoń jak im ten maszt do planów wpisywali? No chyba, że gmina ich nie informowała no to mają podstawy do uchylenia planu.
koteż
koteż 17.01.2019, 09:03
Coś mi się wydaje, że jest już po ptokach. Nie odwoływaliście sie na etapie uchwalania planu to teraz macie niestety wysoki kłopot.
bio
bio 16.01.2019, 18:42
niech nowa pani wójt zrobi z tym porządek, a może on nowa rozpatrzyć. ale jej sie nie chce
gość
gość 16.01.2019, 06:43
Trochę to wygląda tak jakby inwestor wystąpił o decyzję czy pozwolenie w kilku miejscach i tam gdzie opór mieszkańców był najmniejszy bo nie wiedzieli o tym, tam została sprawa popchnięta do przodu. Trochę to dziwne że inwestor na budowę takiej jednej wieży występuje równocześnie o pozwolenie w kilku różnych miejscach. Czy to jest zgodne z przepisami ? A co z mieszkańcami ?
Magda
Magda 15.01.2019, 15:25
jak mogła być decyzja wydana w lipcu jak zbierano wtedy podpisy w Koteżach w ich sprawie, pomysł na Rokocin zrodził się później więc to niemożliwe. W Koteżach zbierano podpisy i pomogło , my - mieszkańcy Rokocina również powinniśmy się zjednoczyć i to zrobić.
Tego typu inwestycje powinny być lokalizowane na polach daleko od zabudowań na działkach typowo o przeznaczeniu rolnym, gdzie wiadomo, że nikt nie ma zamiaru się budować. Absurdem jest go stawiać na działkach budowlanych. To zablokuje wszystko
Hunter
Hunter 14.01.2019, 15:35
Proszę poczytac to: https://www.google.com/amp/s/w…
Hunter
Hunter 14.01.2019, 15:34
To nie zmienia faktu ze mieszkancy powinni zostac powiadomieni o budowie. A jak Pan Sci jest taki madry to niech sam sobie postawi taka antene obok domu.
joda
joda 15.01.2019, 12:28
a skąd pewność że mieszkańcy nie zostali powiadomieni, a może zostali tylko ktoś na wiosce powiadomienie zbagatelizował i nie przekazał dalej?
gość
gość 16.01.2019, 06:30
tak było
sci
sci 14.01.2019, 12:29
Proszę o dowody na szkodliwość tego typu konstrukcji. "Liczne badania naukowe", jakie, które? Czy ktoś zna moc masztów? Współczynnik promieniowania? Proszę nie siać psychozy tylko poczytać sobie o promieniowaniu jonizującym. A następnie usunąć w domu Wi-Fi, instalacje elektryczną, telefony komórkowe, radio, telewizyjne anteny i wyłączyć słońce, bo to też promieniowanie elektromagnetyczne.
Olo
Olo 15.01.2019, 17:16
I mikrofalówki :)

Pozostałe