sobota, 27 kwietnia 2024 03:52
Reklama
Reklama

Jaka szczoteczka i pasta dla niemowląt?

Wprowadzanie właściwych nawyków higienicznych należy rozpocząć już od pierwszych dni życia dziecka. Po każdym spożytym przez nie posiłku, trzeba pamiętać o przecieraniu jamy ustnej wacikiem nasączonym przegotowaną wodą bądź wyciągiem z rumianku. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Jaka szczoteczka i pasta dla niemowląt?


Z zakupem szczoteczki i pasty do zębów nie należy raczej czekać aż na wyrżnięcie się pierwszych mleczaków. Dziecko jak najdłużej powinno przyzwyczajać się do obecności przedmiotu w buzi, by – kiedy pojawią się pierwsze zęby, można było je swobodnie oczyszczać.

Oczyszczanie jamy ustnej we wczesnym okresie życia niemowlaka

Od razu po urodzeniu dziecka, należy rozpocząć oczyszczanie jego jamy ustnej wacikiem bądź gazą nasączonymi przegotowaną wodą, rumiankiem, Xylitolem. Jeżeli nie odpowiada nam przemywanie tymi przedmiotami, możemy sięgnąć po specjalne jednorazowe apteczne nakładki bądź rękawiczki frotte wielorazowego użytku (kosztują ok. 40zł). Oczyszczanie dziąseł w tym okresie życia sprawi, że dziecko będzie przyzwyczajone do manipulowania w buzi, zacznie kojarzyć czynność jedzenia z potrzebą oczyszczenia jamy ustnej, a zęby mleczne które wkrótce się pojawią – będą miały większą szansę, by być zdrowe.

Pierwsza szczoteczka do zębów

Powinna pojawić się jeszcze przed pierwszym zębem mlecznym – wtedy możemy zacząć oswajać z nią dziecko jeszcze zanim wystąpi konieczność oczyszczania. W okresie bezpośrednio przed wyrzynaniem zębów, możemy zdecydować sie także na zakup specjalnego gryzaka z wypustkami, z którego dziecko będzie samodzielnie korzystać, naciskając na dziąsła. Z pewnością zmniejszy to ich bolesność, związaną z pojawieniem się zębów. Ostatecznym momentem, w którym trzeba zakupić niemowlęcą szczoteczkę do zębów, jest pojawienie się pierwszych mleczaków. Na jaką szczoteczkę zdecydować się, by nie uszkodzić delikatnej jamy ustnej dziecka?

Szczoteczka silikonowa

Najczęstszym wyborem rodziców są początkowo szczoteczki silikonowe. Delikatnie i bezpiecznie oczyszczają one pierwsze ząbki, pod pełną kontrolą czujnego i dokładnego rodzica. Na tych produktach z jednej strony znajdują się silikonowe włoski do szczotkowania, a z drugiej – wypustki do masowania dziąseł. Nakładkę umieszcza się na palcu i delikatnie masuje nią całą jamę ustną. Przy wyborze tej metody, nie istnieje groźba uszkodzenia wrażliwych dziąseł malucha. Cena szczoteczki silikonowej waha się w okolicach 20zł.

Gryzako-szczoteczka z silikonu

To jakby przedłużenie wcześniejszej zabawy dziecka samym gryzakiem, jeśli chętnie z niego korzystało. Ta szczoteczka ma okrągły uchwyt i zakończoną silikonowymi wypustkami część umieszczaną w buzi. Maluch może więc bardziej samodzielnie oczyszczać swoje pierwsze ząbki. Kosztuje ok. 20zł.

Tradycyjna szczoteczka z włosiem i uchwytem

Najpóźniej w okolicach siódmego – ósmego miesiąca życia dziecka, gdy w jego jamie ustnej pojawi się około czterech – sześciu zębów – trzeba sięgnąć po niemowlęcą wersję szczoteczki tradycyjnej. Producenci zawsze informują, dzieciom w jakiej grupie wiekowej dedykowany jest dany produkt. Rączka takiej szczoteczki często nadal przypomina gumowy gryzak – ma on szeroki uchwyt, łatwo jest go niemowlakowi utrzymać, a do tego jego gryzienie może służyć masażowi dziąseł. Na końcówce znajdują się jednak już włoski, bardzo miękkie i delikatne. Takie szczoteczki mogą mieć specjalne ograniczniki, zapobiegające wkładaniu zbyt dużej ich części do jamy ustnej. Dużo szczoteczek dla dzieci oraz past do zębów znajdziemy w sklepie denthelp.pl Szyjka natomiast mysi być odpowiednio wyprofilowana – krótka, miękka i giętka.

Co z pastą do zębów?

Oczyszczanie jamy ustnej dziecka pastą do zębów należy wprowadzić dopiero w okolicy jego pierwszych urodzin. Wcześniej wystarczy szczotkowanie samą przegotowaną wodą. Ze względu na to, że dziecko nie umie dokładnie wypluwać – pasta przeznaczona do oczyszczania jego mlecznych ząbków powinna być pozbawiona fluoru. Pierwsze pasty z obniżoną zawartością tego pierwiastka w składzie, można wprowadzić dopiero w okolicy trzeciego roku życia malucha. Produkty dla dzieci powinny mieć zachęcający dla nich skład, który musi być także łagodny i z jak najmniejszą ilością chemicznych elementów.

Nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia!

Wszystkie produkty służące do higieny jamy ustnej niemowlaka muszą posiadać atesty PZH oraz certyfikaty które potwierdzą, że są to przedmioty bezpieczne. Niektóre z nich mogą mieć także rekomendacje stowarzyszeń, np. Instytutu Matki i Dziecka. Nie dopuszczaj do oczyszczania jamy ustnej dziecka produktami, które nie zostały odpowiednio przebadane.

Pamiętaj, że to ty odpowiadasz za zdrowie jamy ustnej swojego niemowlaka. Oczyszczaj ją zgodnie z wyżej przedstawionymi zaleceniami, by uniknąć chorób zębów i dziąseł w przyszłości. Weź także pod uwagę, że próchnica – to choroba zakaźna i można ją przenieść do jamy ustnej dziecka. Nie wkładaj do swoich ust przedmiotów, które później dasz dziecku i regularnie odwiedzaj stomatologa, by i w ten sposób prewencyjnie chronić swojego malucha.


Podziel się
Oceń

Reklama