×
Piątek, 23.08.2019
Dovista praca
Dovista praca
Dovista praca
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim

Skwerek przy ulicy Południowej zatętnił życiem

  • 20.09.2018, 10:35
  • redakcja
Skwerek przy ulicy Południowej zatętnił życiem
Podziel się:
Oceń:
Odkąd na skwerku przy ul. Południowej stanął plac zabaw z siłownią pod chmurką, co dzień słychać tam śmiech zadowolonych dzieci. To nowe miejsce do zabaw w Starogardzie Gdańskim wymyślili mieszkańcy. Wykorzystali Budżet Obywatelski i zawalczyli o zmianę swojej najbliższej okolicy. W niedziele, 16 września 2018 r. podczas otwarcia placu, nie kryli radości ze swojego sukcesu.

Radość, śmiech i zabawa towarzyszą temu miejscu już od lipca. Od momentu, gdy na skwerze przy ul. Południowej pojawiły się m.in. nowe huśtawki, karuzela, tor przeszkód z piaskownicą, zestaw sprawnościowy, stół do gry w szachy i warcaby, urządzenia do ćwiczeń siłowych i ławeczki. Skwerek zatętnił życiem. Niemal co dzień słychać tam śmiech rozdarowanych dzieci i rozmowy spokojnych o ich bezpieczeństwo rodziców.

 

Kolorowo i bezpiecznie
- To miejsce jest dla nas wielkim udogodnieniem i radością  –  powiedziała pani Marzena mama czteroletniej Amelki. - Nasz nowy plac zabaw jest kolorowy, ogrodzony i dobrze widoczny z wielu domów. To jest najważniejsze.Obserwuję bawiące się tu dzieci. Nie chcą stąd wychodzić. Mogą się wyszaleć, a my – dorośli mamy okazję spotkać się i pogadać poza domem.
Pani Lucyna mama ośmioletniego Jasia i jedenastoletniego Mikołaj dodała: „Mieszkam naprzeciwko. Mogę obserwować moje dzieci, jak się bawią, z okna kuchni. Wiem, że są tu bezpieczne. Poznają nowych kolegów i nawiązują nowe przyjaźnie często po sąsiedzku. Nie było dotąd takiego miejsca w tym rejonie miasta, dlatego bardzo się cieszymy, że wspólnie - nam mieszkańcom - udało się to zmienić. Mam tylko nadzieję, że to nie koniec zmian naszej okolicy – dodała z uśmiechem.

 

Wielki sukces mieszkańców
Atmosfera pełna radości, śmiechu i zabawy, bigos, ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek i słodkości, balony, zawody sportowe oraz konkursy. Tak właśnie wyglądało uroczyste otwarcie nowego placu zabaw i siłowni pod chmurką przy ul. Południowej. Zabawę podsycała prowadząca – Małgorzata Gdaniec, która przez ponad dwie godziny nikomu nie pozwolił się nudzić, angażując do wspólnej zabawy zarówno młodszych, jak i starszych.

W niedzielę, 16 września 2018r. mieszkańcy tłumnie stawili się na skwerku, by świętować swój wielki sukces. Nowe miejsce do zabaw w Starogardzie powstało bowiem dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu w projekt Budżetu Obywatelskiego. Z powodzeniem wykorzystali narzędzie, jakie dały im obecne władze miasta i sami zdecydowali o zmianie najbliższej okolicy. Wniosek na zagospodarowanie skwerku przy ul Południowej napisali Tomasz Szymborski i Piotr Negowski. 509 oddanych na ten projekt głosów, postawił go na pierwszym miejscu wśród wszystkich inicjatyw BO 2018 z rejonu nr 3.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom tej dzielnicy, bo dzięki waszemu zaangażowaniu spełniło się nasze wspólne marzenie – powiedział Piotr Niegowski. – Czekaliśmy na ten dzień kilkanaście lat. Kiedyś sami robiliśmy tu sztuczne bramki z plecaków i mieliśmy wrażenie, że jesteśmy na prawdziwym boisku. Potem marzyliśmy o pięknym placu zabaw dla naszych dzieci – miejscu spotkań, integracji i zabawy. Dzisiaj nasze marzenie stało się rzeczywistością. Mamy swój nowoczesny plac zabaw – wymarzone miejsce, które będzie służyć lokalnej integracji – zakończył pomysłodawca.  

- Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystkie oddane nasz projekt głosy – dodał Tomasz Szymborski. – Były potrzebne. Dzięki nim tu dzisiaj jesteśmy. Na pewno nie poprzestaniemy na tej inwestycji w naszej dzielnicy. Będziemy walczyć dalej, aby to miejsce jeszcze bardziej się zmieniło, ku uciesze naszych dzieci. Przede wszystkim, postaramy się, aby zostało oświetlone i było monitorowane, a w przyszłości obok pojawiło się nowoczesne boisko – zapowiedział drugi pomysłodawca.

Wstęgę, otwierającą nowe miejsce do zabaw w Starogardzie Gdańskim przecięli wnioskodawcy, prezydent miasta oraz najmłodsi użytkownicy placu. Oprócz mieszkańców w uroczystości  uczestniczyła  również projektantka placu zabaw – Anna Lembicz.

Prezydent pogratulował inicjatywy i wręczył pomysłodawcom specjalne podziękowania. Pogratulował i podziękował też wszystkim mieszkańcom, podkreślając, że to co widzi tutaj, tę radość i wspólnotę, potwierdza tylko, że projekt „budżet obywatelski” ma sens. – My tylko dajemy pieniądze, sukces leży po waszej stronie, was wszystkich, którzy głosujecie na swoje projekty – powiedział Janusz Stankowiak. Podziękował zebranym za to, że pokazali na czym polega społeczeństwo obywatelskie i jak wiele można osiągnąć jednocząc siły we wspólnym działaniu. Zachęcił do kontynuowania takiej postawy podczas głosowania nad przyszłymi projektami w budżecie obywatelskim.

Plac zabaw i siłownię pod chmurką wybudowało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe NOVA Sp. zo.o.. Budowa kosztowała 219.698,74 zł. 

_redakcja

Zdjęcia (7)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe