Piątek, 15.02.2019
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Po obu stronach Wisły na rowerze

  • 6.07.2018, 10:41 (aktualizacja 06.07.2018 10:45)
  • redakcja
Po obu stronach Wisły na rowerze
Podziel się:
Oceń:
Lipiec to czas wakacji, urlopów, wyjazdów… Ale też wyczekiwanego przez wielu rowerzystów rajdu po Powiślu i Kociewiu. W tym roku już po raz czwarty połączy rowerowe trasy po dwóch stronach wiślanego brzegu, tak jak łączy je most, który od paru lat służy przeprawie w tej części Pomorza.

Wszystko rozpocznie się 21 lipca o godzinie 10.00 na Placu Jana Pawła II w Kwidzynie, skąd uczestnicy ruszą na nieco ponad 50 km trasę przez: Górki, Krzykosy, Otłowiec, Białki, Korzeniewo, Jaźwiska, Tymawę do Gniewu. Tam zorganizowany będzie nocleg w warunkach turystycznych (należy posiadać karimatę i śpiwór – bagaże będą przewożone). 

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

50 kilometrów dziennie 
W niedzielę, w drodze powrotnej z Gniewu przez Kociewie na Powiśle do pokonania będzie również ponad 50 km przez: Gogolewo, Majewo, Kierwałd, Smętowo, Opalenie, Korzeniewo do Kwidzyna.
– Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wspólnie z Urzędem Miejskim w Kwidzynie, Urzędem Miasta i Gminy Gniew oraz Gminą Morzeszczyn i Gminą Smętowo Graniczne serdecznie zapraszamy na kolejną edycję naszej imprezy rowerowej: 4. Powiślańsko-Kociewski Rajd Rowerowy – mówi Piotr Kończewski z LOT Kociewie. – W dniach 21-22 lipca po raz kolejny aktywnie połączymy Powiśle z Kociewiem. Data rajdu nawiązuje do dnia otwarcia mostu przez Wisłę w roku 2013. W tym roku rowerzyści startują po powiślańskiej stronie Wisły, a więc zgodnie z umową, i nazwa jest adekwatna: powiślańsko-kociewski – zaznacza. 

Tereny dobre na rower  
Rajd poza współorganizacją ze strony samorządów Kwidzyna, Gniewu, Morzeszczyna i Smętowa wsparł również finansowo Powiat Tczewski oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Rajdowi towarzyszyć będzie hasło promujące turystykę rowerową w województwie: Pomorskie kołem się kręci.
– Zarówno Powiśle, jak i Kociewie to doskonałe tereny do jazdy rowerowej. Co roku planujemy trasy tak, aby pokazać ciekawe zakątki naszych dwóch regionów – podkreśla Jan Kozłowski z Urzędu Miejskiego w Kwidzynie. – Długo oczekiwana budowa i otwarcie mostu przez Wisłę otworzyło te tereny wzajemnie na siebie nie tylko pod względem komunikacyjnym, ekonomicznym czy kulturalnym – jest też wpływ na rozwój turystyki.
 

_redakcja

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

informator
informator 7.07.2018, 00:27
1. Jazda ścieżką rowerową lub jezdnią
Rowerzysta musi jechać drogą dla rowerów lub dla rowerów i pieszych, a gdy jej nie ma – poboczem drogi. Jeśli nie ma pobocza lub jazda nim jest niemożliwa, możemy korzystać z jezdni. W takim wypadku powinniśmy jechać prawą stroną, jak najbliżej krawędzi (a na skrzyżowaniu możemy zjechać na środek pasa).
Po ścieżce rowerowej nie mogą jeździć rolkarze ani osoby na wrotkach, deskorolkach czy hulajnogach, ponieważ w świetle prawa są traktowani jako piesi. Jedyne odstępstwo od tej reguły to sytuacja, gdy rolkarze nie mają do dyspozycji chodnika ani pobocza – wtedy mogą korzystać ze ścieżki, pamiętając jednak o tym, że to rowerzyści mają pierwszeństwo.


2. Dla kogo jazda chodnikiem?
Z zasady, chodnik nie jest przeznaczony do poruszania się rowerem, ale dla wielu jest to bezpieczniejsza, choć niezgodna z przepisami alternatywa dla zatłoczonej jezdni.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jazda chodnikiem może być dozwolona: mandatu nie dostaniemy, kiedy poruszamy się rowerem po chodniku razem z dzieckiem (do 10 lat) lub w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych
Możemy jechać rowerem po chodniku również wtedy, gdy nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów przy drodze o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h, a sam chodnik ma szerokość co najmniej 2 m (każdy z warunków musi być spełniony jednocześnie). Trzeba też pamiętać o tym, że to pieszy ma pierwszeństwo na chodniku – nie rowerzysta.
Marian
Marian 6.07.2018, 16:03
Mam nadzieje ze beda poruszac sie po ścieżkach rowerowych a nie utrudniac ruch na drogach

Pozostałe