Wystawa malarstwa Renaty Zimnickiej - Prabuckiej

  • 22.03.2018, 10:23
  • redakcja
Wystawa malarstwa  Renaty Zimnickiej - Prabuckiej

Podziel się:

Oceń:

Starogardzkie Centrum Kultury i Galeria A im. Michała Faryseja zapraszają 23 marca o godzinie 18.00 na wernisaż malarstwa pod cyklem „Mater” Renaty Zimnickiej - Prabuckiej. Wystawa będzie czynna do 20 kwietnia bieżącego roku.

Renata Zimnicka - Prabucka urodzona w 1972 roku w Cerkiewniku; w 1999 roku uzyskała dyplom w dziedzinie malarstwa pod kier. prof. Janusza Kaczmarskiego, na Wydziale Artystycznym WSP w Olsztynie. Od 2015 roku pracuje na stanowisku profesora UWM. Autorka ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkudziesięciu zbiorowych. Od 2010 prowadzi plenery malarskie dla studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Współtwórczyni grupy malarskiej „Exaequo” promującej malarstwo w kraju i za granicą. W 2014 roku uhonorowana medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 1999 roku tworzy cykle malarskie pt. „Święci”, „Rodzina”, „Cytaty malarskie”, „Autoportrety”, „Matki”. Należy do Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” i „Wyłom”.
- Cykl malarski Mater, to moja mentalna wędrówka do świata, który nieuchronnie ginie, a którym przesiąknęłam w dzieciństwie. Takie nawiązanie do bliskich mi warmińskich pejzaży, postaci, przewija się przez moją twórczość od samego początku: cykle „Świątki”, „Chrystusiki”, „Widok z mojego okna”. Matki, wyrażają sobą, w moim malarskim założeniu, tajemnicę i powagę ludzkiego życia. Ich milczące spojrzenie jest wyzwaniem dla otaczającego mnie hałasu, malowanie sposobem na kontemplację ciszy. Inspiracją były też m. in. zbiory etnograficzne, które miałam okazję podziwiać w Litewskim Muzeum Narodowym. Poruszające piękno bolejącej matki, stało się punktem wyjścia dla moich grafik i akwareli. Nie znaczy to jednak, że moje obrazy mają nacechowanie sakralne, są one raczej pochyleniem nad duchowością prostych ludzi, nad ich prawdą zamkniętą w przydrożnej rzeźbie - mówi Renata Zimnicka-Prabucka.
 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe