Nagrodzono twórców kultury Kociewia

  • 01.03.2018, 10:02
  • redakcja
Nagrodzono twórców kultury Kociewia

Podziel się:

Oceń:

Uroczysta gala Kociewskiego Pióra odbyła się w miniony czwartek w Zblewie. Wzięło w niej udział bardzo liczne grono samorządowców, twórców i społeczników z trzech, kociewskich powiatów: starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego.

Już tradycyjnie nagrody wręczono w 4 kategoriach: literatura, publicystyka, animacja kultury (indywidualnie i zbiorowo) oraz za całokształt działalności. 

Dziedzina literatury 
W dziedzinie literatury nagrodę otrzymał Krzysztof Korda z Tczewa, autor książki pt. „Ks. ppłk. Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna”. Nominowany w tej kategorii był również Janusz Stachulski z Dąbrówki, za książkę pt. „ Lubichowo jakiego nie znacie”. Natomiast w kategorii publicystyka „Kociewskie Pióro” przyznano prof. Marii Pająkowskiej-Kensik ze Świecia.
Pani Profesor m.in. współtworzyła i aktywnie uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych edycjach Kongresu Kociewskiego, a od 10 lat z comiesięczną regularnością dzieli się swoimi przemyśleniami w poczytnych felietonach „Z Kociewia” w „Pomeranii”. Doceniono także animatorów kultury. W tej dziedzinie nominowani zostali: Eleonora Lewandowska z Tczewa (długoletnia prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, inicjatorka Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego), Tomasz Damaszk ze Zblewa (propagator kultury ludowej na terenie gminy Zblewo i nie tylko, inicjator m.in. plenerów artystów ludowych Pomorza) oraz Zygmunt Paschilke z Osiecznej. Tegoroczna nagroda trafiła jednak do rąk pana Zygmunta – twórcy małego, regionalnego muzeum na starej stacji PKP w Osiecznej, wielkiego przyjaciela dzieci, cenionego społecznika i rzeźbiarza. 

Specjalne podziękowania dla orkiestry 
Kapituła nagrodziła także Zespół Pieśni i Tańca „Modraki” z Pelplina, który otrzymał nagrodę w kategorii „animacja kultury zbiorowo”. 
- Przypomnijmy, iż zespół działa aktywnie od ponad 20 lat, a występował już nawet na paryskich Polach Marsowych, czy przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Nominowana do nagrody w tej samej kategorii była także Gminna Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Pinczynie, która ma już 15 letnią historię i wiele sukcesów na koncie. Specjalne podziękowanie dla orkiestry i kierującego nią kapelmistrza Wacława Ossowskiego przygotował wójt gminy Zblewo Artur Herold, który wręczył na ręce druha Wacława statuetkę z wyrazami uznania „za wielkie serce, pasję i miłość do muzyki” - mówi Emilia Bielska.

Nagroda za całokształt działalności 
Na koniec uroczystości wręczono specjalne „Kociewskie Pióro” – za całokształt działalności. Nagrodę otrzymał chór pw. św. Cecylii w Zblewie, w imieniu którego statuetkę i gratulacje odebrali Regina i Wojciech Birnowie. Zblewski chór działa nieprzerwanie od 105 lat, pięknie promując Kociewie w kraju jak i poza nim. Kapituła doceniła też sukcesy chóru oraz działalność kronikarską – odtworzenie historii chóru od czasu jego powstania. Wyróżnione w tej kategorii zostały także: Bogumiła Fiałkowska z Lubichowa, która od wielu lat prowadzi zespół „Lubichowskie Kociewiaki” oraz Eugenia Butyńska, która od początku lat 90-tych XX w. związana jest z Centrum Kultury „Zamek”. 
Uroczystą gale uświetniły występy muzyczne. Na scenie zaprezentowała się m.in. Ewelina Rytelewska, Gminna Orkiestra Dęta przy OSP  Pinczyn  pod batutą Wacława Ossowskiego wraz z zespołem „Brzady” z Zespołu Kształcenia i Wychowania z Pinczyna oraz zespół „Brassicks”.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe