wtorek, 15 lipca 2025 11:34
Reklama

Festiwal Naukowy E(x)plory 2017. Młodzi naukowcy opanowali Gdynię!

GDYNIA. Wykłady, warsztaty, setki udanych eksperymentów i tysiące odwiedzających. W minionym tygodniu, w pomieszczeniach Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego w Gdyni, odbywał się Festiwal Naukowy E(x)plory 2017. Konkurs młodych konstruktorów wygrali uczniowie szkoły w Ostrowie Wlkp., którzy skonstruowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną.
Festiwal Naukowy E(x)plory 2017. Młodzi naukowcy opanowali Gdynię!

Autor: Zwycięzcy Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Fot. Fundacja Zaawansowanych Technologii

Imprezę zorganizowano od 18-21 października. Przez cztery dni w salach sąsiadujących z Centrum Nauki Eksperyment, młodzież i dorośli wysłuchiwali wykładów wynalazców i konstruktorów, brali udział w spektakularnych eksperymentach z pogranicza fizyki i chemii, dawali się zwieść magii pokazów iluzji, a przy okazji sami nabywali wiedzy w czasie licznych warsztatów. Festiwal promował naukę i pobudzał wyobraźnię ukrytych talentów.

Reklama

 


Gdynia E(x)plory Week fot. Festiwal E(x)plory Gdynia 2017

„Spotkanie ludzi ciekawych świata”

„E(x)plory” rozpoczęło się mocnym akcentem. W środę swój wykład wygłosił Mateusz Mach, student New York University w Abu Dhabi. Urodzony w Lęborku 20-latek stworzył aplikację w formie komunikatora dla kolegów hip-hopowców, za pośrednictwem której mogli wysyłać różne gesty. Co prawda aplikacja nie znalazła dużego poklasku wśród muzyków, za to zainteresowała firmę z USA, która postanowiła zaadoptować ją jako komunikator dla osób głuchoniemych. Mateusz Mach zaczął budować wokół niej swój biznes, który dziś wart jest ok. 3 mln zł. Udowodnił, że rozwijanie pasji i poszukiwanie dla niej najlepszych zastosowań, może przynieść wymierne efekty.

- Festiwal Naukowy E(x)plory 2017 to wielkie święto nauki i spotkanie osób ciekawych świata – mówiła Dorota Braziewicz, koordynator konkursu naukowego E(x)plory. -  Choć tak naprawdę powinniśmy mówić o Gdynia Explore Week, bo w jednym miejscu i czasie odbywały się trzy wydarzenia. Tym, które kierujemy do wszystkich grup wiekowych jest Festiwal Nauki. W ramach festiwalu można było wziąć udział w ciekawych pokazach naukowych, eksperymentach oraz wykładach na różne, ciekawe tematy. Poza tym odbył się Kongres E(x)plory Innowacje, skierowany do przedstawicieli biznesu. Tutaj staraliśmy się stworzyć przestrzeń dla młodych wynalazców, ale też potencjalnych inwestorów. Trzecim elementem, który od początku istnienia festiwalu był jego filarem, był konkurs naukowy E(x)plory.

Najlepsi wyjechali ze stypendiami

W piątek można było podziwiać 33 projekty młodych naukowców, które zakwalifikowały się do Finału Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Ich prace zahaczały o różne dziedziny życia: technologię, przyrodę czy medycynę. Najlepsze zostały nagrodzone stypendiami: 10, 7 i 5 tys. zł. Wygrali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną. Z drugą nagrodą wrócił z Gdyni Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 w Bełchatowie, który przygotował projekt Pearfect – interpretowany język programowania na platformy Windows, Linux i macOS. Trzecie miejsce zajął projekt Oliwii Krzemień i Bartosza Biesiadeckiego z VI Liceum Ogólnokształcące, pt. „Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt”.

Nie tylko dla zabawy

W sobotę uwagę odwiedzających przyciągała Strefa Makers, na którą zaproszono domorosłych majsterkowiczów i konstruktorów.  

- Okazuje się, że czasem to co młodzi ludzie robią dla zabawy, okazuje się bardzo wartościowymi projektami – komentowała Dorota Braziewicz.


Osobiste złożenie „łazika” , a następnie wprawienie go w ruch, dawało wiele satysfakcji. Fot. (ku)

Ciekawe urządzenie zaprezentowali studenci Politechniki Gdańskiej: Filip Werochowski, Samuel Hejden, Robert Kreft i Dominika Kankowska. Robot zbudowany z lego, dzięki popularnym w naszych domach przyssawkom, poruszał się po pionowej ścianie myjąc jego powierzchnię. W przyszłości wynalazek mógłby znaleźć zastosowanie np. do mycia skomplikowanych zbiorników po niebezpiecznych substancjach.

E(x)plory odniosło oczekiwany skutek. Pomorski Park Nauko – Technologiczny odwiedziły tysiące młodych ludzi, można zaryzykować, że większość wyszła oczarowana nowatorskimi konstrukcjami i możliwościami ludzkiego mózgu. Tylko czekać, aż sami ruszą do odkrywania niezmierzonego świata nauki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama