niedziela, 28 kwietnia 2024 23:00
Reklama
Reklama

Groźna choroba atakuje! Jak się chronić?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A zwane żółtaczką pokarmową, to ostra choroba zakaźna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu A. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą pokarmową w wyniku spożycia skażonej żywności, wody, dlatego choroba ta jest często nazywana chorobą brudnych rąk.
Groźna choroba atakuje! Jak się chronić?

Choroba u dzieci przebiega najczęściej bezobjawowo. U osób dorosłych rozpoczyna się objawami grypopodobnymi i dyspeptycznymi. Objawia się ona poprzez wymioty i nudności. Następnie pojawia się zażółcenie skóry i twardówek oczu.

Istotna jest wizyta u lekarza 
Choroba ustępuje samoistnie w ciągu maksymalnie 6 miesięcy. Nie ma leczenia swoistego. Niemniej jednak ważna jest wizyta lekarska z uwagi na ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz podjęcie diagnostyki potwierdzającej rozpoznanie. 
- Diagnostyka opiera się na badaniach laboratoryjnych. Przyjmując definicje przypadków chorób zakaźnych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego Zakładu Epidemiologii NIZP-PZH w Warszawie, przypadek potwierdzony to taki, w którym wykrywa się kwas nukleinowy wirusa w surowicy krwi lub kale, wykrywa się obecność swoistych przeciwciał wirusa lub wykrywa się antygen wirusa w kale – wyjaśnia Alicja Ćwiklińska, kierownik Stacji Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim. 
 
Jak zapobiegać WZW? 
Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba, której można zapobiegać. Najważniejsze jest zachowanie właściwej higieny i ostrożność przy konsumpcji pokarmów. 
- Ważne, aby przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej (częste mycie rąk), przestrzegać zasad higieny podczas przygotowywania posiłków (mycie warzyw, owoców, poddawanie obróbce termicznej produktów spożywczych), wykorzystywanie wody czystej pod względem sanitarnym (...). 

Więcej na ten temat znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 


Podziel się
Oceń

Reklama