poniedziałek, 29 kwietnia 2024 12:51
Reklama
Reklama

Żołnierze przejmą budynek Publicznego Gimnazjum nr 3? Będzie też praca dla cywili

W marcu br. pisaliśmy o wizycie przedstawicieli Wojska Polskiego w Starogardzie. Powodem miało być utworzenie na naszym terenie formacji należącej do struktur Wojska Obrony Terytorialnej. Jak się okazuje, są już szersze szczegóły na ten temat. Dzisiaj na portalu społecznościowym Facebook radny Tomasz Walczak poinformował, że Rada Miasta podczas najbliższej sesji będzie podejmować decyzję o przekazaniu wojskowym budynku po Publicznym Gimnazjum nr 3.
Żołnierze przejmą budynek Publicznego Gimnazjum nr 3? Będzie też praca dla cywili

- Wszystko wskazuje na to, że do Starogardu powraca armia. Na najbliższej sesji Rady Miasta podejmować będziemy decyzję o przekazaniu budynku obecnego PG nr 3 na potrzeby wojska - informuje radny miejski Tomasz Walczak na swym profilu na Facebooku. - W najbliższym czasie do naszego miasta sprowadzi się 100 zawodowych żołnierzy, którzy szkolić będą ochotników jednostki obrony terytorialnej. Planowo w weekendy na szkolenia do naszego miasta przyjeżdżać ma 700-800 adeptów. Dodatkowo MON zamierza dać pracę 40-45 osobom cywilnym z naszego miasta i okolic. To bez wątpienia nie tylko olbrzymia rozwojowa szansa dla miasta, ale również i prestiż. Co z uczniami i kadrą pracującą w PG nr 3? W ramach pierwszych ustaleń od września tego roku wszystkie klasy gimnazjalne pozostają w budynku. Zmiany nastąpić mają dopiero we wrześniu przyszłego roku, gdzie ostatnie III klasy wygaszanego gimnazjum przeniesione zostają do budynku PSP nr 1 przy ul Zblewskiej. W wyniku tegorocznej reformy systemu oświaty, kadra nauczycielska i pracownicy administracyjni już od września tego roku stają się pracownikami PSP nr 1. Pierwotnie budynek wygaszanego gimnazjum przy ul. Szwoleżerów miał być filią tejże szkoły. Jednakże w związku z zainteresowaniem obiektem przez MON - PSP nr 1 od września 2018 roku będzie mieściło się tylko przy ul. Zblewskiej - dodaje Tomasz Walczak. 

Co to WOT? 

Ministerstwo Obrony Narodowej w styczniu poinformowało, że Wojska Obrony Terytorialnej docelowo będą liczyły ok. 53 tys. żołnierzy zgrupowanych w 17 brygad, 68 batalionów, 314 kompanii lekkiej piechoty. W czasie pokoju siły te mają być angażowane między innymi w pomoc przy zwalczaniu klęsk żywiołowych. W razie wojny, żołnierze WOT wzmocnią wojska operacyjne i będą prowadziły samodzielne działania antykryzysowe, antydywersyjne, antyterrorystyczne czy antydezinformacyjne. 
- Założeniem jest, aby na szczeblu każdego powiatu funkcjonowała kompania lekkiej piechoty – informowało Ministerstwo Obrony Narodowej. 


Podziel się
Oceń

Reklama