sobota, 27 kwietnia 2024 20:13
Reklama
Reklama

Zmiany w programie 500 +. MOPS Starogard: wiemy tyle, ile media donoszą

W ogólnopolskich mediach coraz głośniej na temat szykowanych zmian w programie Rodzina 500 +. Co prawda ewentualne zmiany są jeszcze w trakcie przygotowań, warto jednak już dziś zastanowić się, co właściwie oznacza to dla pobierających wspomniane świadczenie.
Zmiany w programie 500 +. MOPS Starogard: wiemy tyle, ile media donoszą

Rządowy program wsparcia dla rodzin 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 r. Po roku wypłacania świadczeń coraz głośniej o zmianach, które mają uszczelnić system i zapobiec wyłudzaniu rządowych pieniędzy przez tych, którym świadczenie się nie należy. 

Będą kontrole? 
Chodzi głównie o pary pozostające w nieformalnych związkach, które składają wnioski o zasiłek jako samotni rodzice bądź osoby, które zwalniają się z pracy, by zaniżyć swe rzeczywiste dochody. W planach jest, by osoby, które dopasowują sztucznie swoją sytuację zawodową do potrzeb progu dochodowego (np. zwolnienie się i zatrudnienie w tej samej firmie, ale za mniejszą stawkę wynagrodzenia), w ramach „kary” nie otrzymywały świadczenia z programu 500 + przez kilka następnych miesięcy. W planach rządu jest również system ułatwiający składanie wniosków o świadczenie. Ma również pojawić się możliwość wcześniejszego składania wniosków, bo już o 1 lipca, drogą elektroniczną – przez internet. Tradycyjne wnioski będą przyjmowane zgodnie z planem od 1 sierpnia. To wszystko jednak wciąż jedynie plany. O szczegóły zmian zapytaliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim. 
- O plany zmian w programie 500 + proszę pytać Ministerstwo; wiemy tyle 
ile media donoszą i ile wyczytamy na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – odpowiada Urszula Ossowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim. 

Zmiany są potrzebne 
Jak jednak zauważa szefowa starogardzkiego MOPS, zmiany są potrzebne, choć sama idea programu jest jak najbardziej słuszna. 
- Program sprawdza się; widoczna jest poprawa sytuacji materialnej rodzin z dziećmi, którym rodziny fundują dodatkowe zajęcia edukacyjne, sportowe, kulturalne, wypoczynek zorganizowany, w tym rodzinne wyjazdy. Często 500 + pozwoliło wyjść rodzinie z zadłużeń, w tym kredytowych i uregulować sytuację mieszkaniową rodziny, co jest istotne dla bezpieczeństwa dzieci – podkreśla Urszula Ossowska. 
W przypadkach, gdy pracownicy socjalni dowiadują się o niewłaściwym wydatkowaniu zasiłków z tytułu programu 500 +, w rodzinach niewydolnych wychowawczo czy też niezaradnych życiowo, świadczenia te nie są wypłacane w gotówce ale w formie rzeczowej, np. talonów. Co na to sami mieszkańcy? Większość uważa, że weryfikacja stanu faktycznego jest jednak potrzebna.

(...) Więcej w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. Zachęcamy do lektury! 


Podziel się
Oceń

Reklama