niedziela, 13 lipca 2025 03:59
Reklama

Kocborowo to miejsce pełne wyjątkowych historii

Urodził się w Gdańsku, ukończył studia filozoficzno – telologiczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, obecnie przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej z psychologii na Uniwersytecie SWPS. Pracuje w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim, gdzie zajmuje się między innymi rehabilitacją psychiatryczną na oddziale sądowo - psychiatrycznym o wzmocnionym zabezpieczeniu. Nietuzinkową osobę Jakuba poznaliśmy jednak jako lidera grupy wolontariuszy działających pod nazwą „Sztuka Pomagania”. Jakim człowiekiem jest prywatnie? Co go fascynuje, czego szuka w życiu?
Kocborowo to miejsce  pełne wyjątkowych historii

Przygoda Jakuba Wett ze szpitalem w Kocborowie rozpoczęła się na pierwszym roku studiów, czyli ponad siedem lat temu. Już wtedy wraz z kilkoma kolegami prowadził weekendowe zajęcia na zasadzie wolontariatu.

Reklama

Nie wytrzymał bez szpitala
- Organizowaliśmy twórczo sobotni czas pacjentom oddziału młodzieżowego XIIA. Trwało to przez pięć lat – wspomina Jakub. - Po pierwszych studiach zająłem się pracą w handlu. Już wtedy studiowałem drugi kierunek i wiedziałem, że bez kocborowskiego Szpitala długo nie wytrzymam. Po roku wróciłem. Pracowałem najpierw jako salowy, czyli osoba odpowiedzialna za sprzątanie i utrzymywanie porządku na oddziale. Dzięki temu miałem szansę poznać funkcjonowanie oddziałów i szpitala od podszewki. Dużo obserwowałem, czytałem, rozmawiałem z doświadczonymi pracownikami. Wówczas powstał też pomysł na mój autorski program rehabilitacji psychiatrycznej opartej na kontakcie pacjenta z  kulturą i sztuką, który dzięki przychylności Dyrekcji mogę realizować – dodaje Jakub Wett.
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wdrożył program „Wolontariat Szpitalny”. Dzięki temu w jednostkach szpitalnych podległych Urzędowi pojawili się wolontariusze.
- Jednak, oddziały psychiatryczne to zupełnie inna specyfika. Tu sytuacja nie była aż tak oczywista. Odpowiem prosto. Dzięki życzliwości i otwartości dyrektora Szpitala Pana dra Jacka Bielana oraz z-cy dyrektora ds. lecznictwa pana dra Krzysztofa Kołcza oraz pań Małgorzaty Lubińskiej, Joanny Szarmach i Edyty Karcz dostaliśmy zielone światło, abyśmy spróbowali wprowadzić na psychiatrię pełną zapału, pasji i talentów młodzież. Na pierwszym spotkaniu były zaledwie cztery osoby, moja narzeczona Aneta Gołębiewska, dwie dziewczyny, które znałem z innych projektów Marta Kortas i Ada Walczak, no i ja. I tak się zaczęło. Od początku wiedzieliśmy jedno, musimy dać pacjentom pozytywną energię, siłę i radość. Reszta przyszła z czasem – zauważa nasz rozmówca.

Miejsce prawdziwych cudów
Jak zaznacza bohater naszego dzisiejszego reportażu, działalność „Sztuki Pomagania” to nade wszystko regularna obecność na oddziałach, zwłaszcza na oddziale psychiatrii sądowej o wzmocnionym zabezpieczeniu dla nieletnich (XXIII).
- To tam odbywają się nasze wspólne imprezy, zabawy, koncerty, ale też ciężka praca w postaci chociażby nauki tańca, trudnych układów choreograficznych, ćwiczenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu, zajęcia sportowe, spotkania z ciekawymi gośćmi itd. „Akustyczny Wieczór Muzyczny” oraz „Gorący Listopad” – dwa koncerty, które udało się nam zorganizować to tylko część naszej pracy. Organizacja tego typu imprez, zwłaszcza w szpitalu, zawsze wiąże się z pewnymi trudnościami i sytuacjami, których nie da się zaplanować, ale to właśnie te momenty potem wspomina się z największą radością – mówi Jakub Wett.
W materiałach informujących o koncertach na terenie szpitala w Kocborowie często padało słowo „odczarować”. Jak słyszymy, chodzi o przestanie postrzegania go jako mroczne, niebezpieczne miejsce, którym się straszy dzieci.
- Wychowywałem się na osiedlu sąsiadującym ze Szpitalem. Zawsze funkcjonował tam stereotyp miejsca, w którym nic dobrego człowieka nie spotka. Tymczasem, dla mnie to  miejsce prawdziwych cudów, pełne wyjątkowych historii bardzo ciekawych ludzi. Chciałem pokazać, że problemy natury psychicznej mogą dotknąć każdego z nas i nie oznacza to, że jesteśmy wtedy gorsi od innych – podkreśla Jakub Wett.


Dalszą część rozmowy z naszym bohaterem zajdziecie w aktualnym numerze Gazety Kociewskiej!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gosc 18.01.2017 05:58
A ja znam Kocborowo od ponat 60 lat od wewnatrz i zewnatrz i moge stwierdzic,ze swoja swietnosc Kocborowo juz mialo pod wzgledem leczenia jak i terapi oraz wygladu zewnetrznego gdzie miescilo sie w pierwszej dziesiatce szpitali psychiatrycznych w Europie. Zycze Panu duzo entuzjazmu i zapalu oraz nowych projektow

Reklama
Anna 22.12.2017 23:29
Witam, proszę opisać mi jak są traktowani pacjenci na oddziale 22, czy mają dobre warunki , czy nie ma agresji wśród pacjentów do siebie nawzajem

tutam 23.12.2017 00:06
A ja spytam: jak są traktowani w tym szpitalu pracownicy niemedyczni? Jak wszędzie w Starogardzie - harówka za minimum krajowe?

lod 17.01.2017 07:04
czyżby kolejny kijowski?

psyichiczny 14.01.2017 21:34
Problemy natury psychicznej mogą dotknąć kazdego z nas Witamy w klubie Jako wieloletni pensjonariusz zapraszam

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama