Dokarmianie zwierząt w okresie realnej zimy jak najbardziej ma sens. Bez naszej pomocy wiele zwierząt po prostu sobie nie poradzi. Narażone na śmierć są przede wszystkim mniej doświadczone, stare bądź osłabione zwierzęta.
- Karmienie musi odbywać się kiedy faktycznie za oknem jest zima, to znaczy kiedy występuje wysoka pokrywa śniegu – mówi Karol Skonieczny, Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Starogard. - Bez wsparcia ludzi zwierzęta mają nikłe szanse na przeżycie w okresie obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania zwierząt. Należy jednak pamiętać, iż dokarmianie ptaków nie zawsze jest wskazane. W okresie letnim może to doprowadzić do negatywnych konsekwencji: przyzwyczajenia zwierząt do łatwego pokarmu oraz stłumienia ich instynktów, przez co stają się niesamodzielne. Latem mają one możliwość zdobycia zdrowego, naturalnego pokarmu. Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Należy także pamiętać, że nieumiejętne dokarmianie przez człowieka dziko żyjących zwierząt może przynieść więcej szkód niż korzyści w przypadku nieodpowiedniego rozumienia jego istoty – tłumaczy Karol Skonieczny.
PTAKI
Najciekawszą metodą dokarmiania zwierząt jest przygotowanie karmnika, w co szczególnie warto zaangażować dzieci. Praca nawet nad bardzo prostym modelem może być przednią zabawą i źródłem satysfakcji. Później, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na zainstalowanie karmnika. Istotne jest również to, aby konstrukcja karmnika chroniła jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Po zbudowaniu karmnika i zadbaniu o pokarm konieczne jest czyszczenie go od czasu do czasu z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Mile widziane jest umieszczenie poidła w pobliżu karmnika.
Najważniejsza zasada dokarmiania ptaków
W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.
Kilkukrotne dostarczenie pożywienia wystarczy, by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie.
Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

Napisz komentarz
Komentarze