poniedziałek, 14 lipca 2025 07:50
Reklama

Wspierają się wzajemnie. Kociewskie Rodziny Dzieci Autystycznych

Działają od lutego 2015r. Ich głównym celem jest wzajemne wsparcie i edukacja i popularyzacja wiedzy na temat choroby, jaka ich połączyła – autyzmu. Jak wygląda ich działalność i jak można ją wesprzeć? 
Wspierają się wzajemnie. Kociewskie Rodziny Dzieci Autystycznych

- Działamy w ramach stowarzyszenia „Dzieci Kociewia” – informuje Joanna Witkowska. – Specjalistyczną pomoc uzyskujemy dzięki współpracy z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną „Pro Vobis” w Starogardzie Gd. Mamy też swoją stronę społecznościową na Facebooku. Mamy też swoje miejsce na stronie stowarzyszenia „Dzieci Kociewia”. Wszyscy walczymy z tym samym problemem. Nasze dzieci zmagają się z autyzmem – dodaje Joanna Witkowska.
Grupa działa od lutego 2015r. Jako główne zadanie postawiła sobie wzajemne wspieranie, wymianę informacji na temat możliwych form i metod terapii, popularyzację wiedzy na temat autyzmu.
- Ważne jest również to, że w grupie znajdujemy pełne zrozumienie. Czasami trzeba się zwyczajnie wygadać. Wtedy widzimy, że każda z rodzin przeżywa chwile załamania, kiedy nie wierzy się w możliwość pomocy naszym dzieciom, kiedy nie mamy już siły, kiedy czujemy, że poddamy się. Wtedy są przyjaciele z Grupy Wsparcia – zaznacza J. Witkowska.

Reklama

Czterdzieści rodzin
Stowarzyszenie ma też sporo planów na dalszą działalność.
- Jak dotąd zorganizowaliśmy kilka spotkań integracyjnych. Byliśmy m.in. w Wirtach. W chwili obecnej w naszych szeregach jest 40 rodzin z terenu Kociewia, są także osoby z innych miejscowości. Łączy nas jedno – Autyzm naszych dzieciaków. Grupa spotyka się stosunkowo często, mamy ze sobą stały kontakt. W każdej chwili możemy porozmawiać ze specjalistami z poradni „Pro Vobis”. Większość z nas poznała się w klubie rodziców „HELP” fundacji Jaś i Małgosia z siedzibą w Łodzi. Z uwagi na sporą odległość zrodziła się myśl, by podobne działania wzajemnego wsparcia rodziców dzieci z CZR (całościowe zaburzenia rozwojowe) realizować u nas, na Kociewiu. Obecnie staramy się pozyskiwać środki na organizację terapii, zakupienie sprzętu do gabinetu integracji sensorycznej. Potrzeby są ogromne – tłumaczy Joanna Witkowska.
Wszelkie darowizny można przekazywać na konto bankowe stowarzyszenia „Dzieci Kociewia”:
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Działających na Rzecz Dzieci z Dysfunkcjami „Dzieci Kociewia”
83-200 Starogard Gd. ul. Rynek 19
Nr konta: 93 2030 0045 1110 0000 0218 7430
z dopiskiem: darowizna na cele statutowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gość 20.08.2015 10:24
niestety nasza mentalność jest wynikiem naszej historii. W ponad 90 % mamy chłopskie pochodzenie, gdzie tolerancja kończy się na miedzy

Reklama
19.08.2015 18:48
Rodzice sami musicie się zbierać do grona, że swymi problemami, nikt za was tego nie zrobi. Na Kociewiu to nie tylko "straszny wstyd" mieć inne dziecko. To wytykania palcami, obmowa, wynioslosc, wysmiewanie dzieci z piatki czy z klasy integracyjnej. Brak przygotowania kadry nauczycielskiej z samego miasta starogard, bo w okolicznych gminnych dyrektorzy postarali się o fundusze i to nauczyciel jest pierwszy do wyłapywania problemów, wskazywanie co z dzieckiem robić i gdzie iść po pomoc. W mieście mało który pedagog się orientuje albo nie chce poinformować gdzie, jak i co. To jest straszne. Niewybaczalne. Ale już jedną dyrektorka się trochę za to wzięła. Mentalność trudno zmienić, jeszcze trudniej układy.

byla mieszkanka 20.08.2015 03:13
Czyli nic sie nie zmienilo, a juz mialam nadzieje, ze mentalnosc ludzka sie bardziej uswiadomniona. Szkoda tych dzieci - duzo z nich jest bardzo madra i ma wysokie IQ,inni potrzebuja wiekszej pomocy. Szkoda ze kadra nauczycielska nie jest naukowo przygotowana do prawidlowego podejscia. To jest naprawde NIEWYBACZALNE!!!!

20.08.2015 09:17
Układy pozwalają zasiedzieć się nauczycielom. Brakuje im dokształcania, niektórzy dyrektorzy są niechętni zdobywać fundusze unijne i inne. szczegolnie ci... zasiedziali na stołkach. Ponadto układy bronia pedagogow i nauczycieli, ktorzy nie dokonują swych powinności. A jak rodzic za wiele podskakuje to albo ucisza sie kierując do sadu, albo dziecko ma przechlapane, albo mobbing jednego i drugiego. Celem wypchnięcia zbuków. I często ci co nie powinni trafiaja do piątki. Gdzie tu pomoc realna dziecku, rodzinie, skoro nawet mops nie chciał realizowac suo?Przeczytaj to prezydencie miasta, jakich masz podwładnych, Przeczytaj to rodzicu i wiedz, ze nie jestes sam. na próżno niepowstaja ośrodki świadczące pomoc pedagogiczno psychologiczną. Wypełniają próżnię? Możnaby pisać i pisac jak rodzice walczą w starogardzie o pomoc dla dzieci z różnymi potrzebami i co tak naprawdę przechodzą. Wstyd i hańba.

byla mieszkanka 19.08.2015 09:50
Wybieram sie jesienia to Polski i mam takze zamiar odwiedzic "dawne stary strony" czyli Starogard. Weszlam na strone internetowa Kociewia aby zobaczyc so nowego sie tam dzieje, zainteresowal mnie artykul na temat autyzmu, gdyz mam w tym kierunku spore doswiadczenie i nauke tutaj w Kanadzie i USA. Mowiac prawde bardzo sie zdziwilam (oczywiscie pozytywnie), ze tego typu psychinczne choroby sa nareszcie rozpoznawane , a to bardzo wchodzi w gre jesli chodzi o szkolnictwo. Pamietam, ze wszystkie dzieci ktore byly "INNE" chodzily do szkoly postawowej nr.5. Wazne, ze czasy sie zmienily. Czesto pracujac tutaj z dziecmi, przypomina mi sie ta szkola. Pelna integracja w szkole i wysoko przeszkolone nauczyciele to pierwszy krok do jakiejsc "normalnosci" dla dzieci i ich rodzin. Support group dla rodzin to fantastyczna forma therapie dla wszystkich. Pierwszy komentarz mowi - Brawo Dziewczyny! - Hello! 21 wiek, a gdzie sa ojcowie? Choc jeden usmiech, chwilowi kontakt oczu, jedno slowo - wszystko sie liczy jako sukses! Zycze ich wielu.

krzywy zgryz 16.08.2015 14:07
Brawo Dziewczyny! Dobrze, że razem działacie i nie zamykacie się z dzieciaczkami w 4 ścianach!!! Tym bardziej, że dzieci z autyzmem rodzi się coraz więcej. Powodzenia!!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama