niedziela, 13 lipca 2025 23:23
Reklama

„Dla dobra ogółu”. Żabno odłączy się od Starogardu?

Dwa tygodnie temu odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami Żabna na temat przystąpienia miejskiej części Żabna do gminy wiejskiej. Wielu mieszkańców było do tej sprawy nastawionych sceptycznie. Inicjatorzy pomysłu zapewniają jednak, że niesie on za sobą realne korzyści.
„Dla dobra ogółu”. Żabno odłączy się od Starogardu?

Temat przyłączenia miejskiej części Żabna do gminy wiejskiej wzbudził wśród zainteresowanych wiele kontrowersji. Mieszkańcy nie są pewni profitów, które mieliby mieć w związku z wystąpieniem z miasta. Wielu z nich uważa, że taka decyzja wiąże się w krokiem wstecz. Pomysłodawcy inicjatywy zapewniają jednak, że korzyści są realne.

Przypomnijmy. Z inicjatywą wstąpienia części Miejskiej Żabna do gminy wiejskiej wystąpili: Marcin  Ossowski, Władysław Kamola, Mariusz Kiełpiński, Tomasz Gajkowski, Wojciech  Cherek, Maciej Gabryel oraz Sebastian Gramburg. Widzą w tym rozwiązaniu wiele korzyści dla społeczności lokalnej. Ich zdaniem przystąpienie do gminy wiejskiej przede wszystkim zwiększy tożsamość lokalną oraz odpowiedzialność za swoje miejsce zamieszkania. To jednak nie wszystko.
– Mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania ok. 20 tys. z funduszu sołeckiego, będą mogli utworzyć nieformalne stowarzyszenia np. koła gospodyń wiejskich, co zwiększy aktywność mieszkańców poprzez pomoc w utrzymaniu oraz budowie wszelkiego rodzaju inwestycji (budowa placu zabaw, utrzymanie dróg) – tłumaczą zgodnie propagatorzy przedsięwzięcia.
Dodają, że ich głównym celem nie jest wystąpienie z miasta. To jest jedynie pewna forma walki z zaniedbaniem Żabna przez miasto. Jak mówi Władysław Kamola, chodzi im głównie o przypomnienie władzy, że taka dzielnica jak Żabno istnieje.

- Troszeczkę mylnie zostały zaszufladkowane nasze działania. Otóż kojarzymy się wyłącznie z chęcią wystąpienia z miasta, a prawda jest zupełnie inna. My chcemy przypomnieć, że taka dzielnica istnieje i chcemy poprawić warunki życia w naszej dzielnicy. Skoro pisma z Urzędu Miasta nie pozostawiają złudzeń, że w najbliższych latach nie mamy co liczyć na jakiekolwiek inwestycje, to (skoro przez ostatnie 20 lat nic się tu nie zmieniło) tak naprawdę nie zamieni się tu nic przez kolejne dziesięciolecia. My widzimy szansę na rozwój naszej dzielnicy w Gminie Starogard. Poza rzeczywistą lepszą sytuacją finansową Gminy, którą stać na inwestycje, obecny podział wsi Żabno uniemożliwia pełne wykorzystanie środków unijnych na budowę dróg. Wynika to z tego, że nie można wybudować za środki unijne drogi „w polu”, lecz musi zostać zachowana tzw. ciągłość komunikacyjna, czyli połączenie z drogą utwardzoną – tłumaczy W. Kamola.

Czy zatem mieszkańcy Żabna czują się zaniedbywani przez miasto?
- Ciężko się wypowiadać za wszystkich ale patrząc na inwestycje w tej dzielnicy to chyba tak (brak oświetlenia, kanalizacji, utwardzonych dróg i chodników) Poza tym, najlepszym przykładem jest to, że w momencie odłączania części Żabna od Gminy nie wszyscy na to wyrazili zgodę i pozostali w strukturach gminnych. Np. ulica Świętojańska - prawa strona należy do Gminy, lewa do Miasta. Już wtedy mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że obietnice Miasta skończą się na … obietnicach – dodają inicjatorzy.
Dla większości mieszkańców największą niewiadomą jest szkoła i fakt czy dzieci  z Żabna po ewentualnym odłączeniu od miasta nadal będą mogły uczyć się w placówce.
- Nie posiadam takiej wiedzy i to szeroki temat do konsultacji pomiędzy prezydentem a wójtem. Najważniejsze, aby szkoła istniała a pod jaką kuratelą czy miasta, czy gminy chyba obojętnie. Najlepszym przykładem jest fakt, że w tej chwili dzieci z terenu Gminy uczą się w szkole będącej na terenie miasta. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sytuację odwrócić. Ktoś niepotrzebnie „rozsiał” w szkole wiadomość, że szkoła będzie zamykana, że pracownicy szkoły stracą pracę itp. a to nie była i nie jest prawda, zostały przestraszone dzieci i rodzice – wyjaśnia W. Kamola. Jaki los czeka Żabno?

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

31.12.2013 01:00
Moim zdaniem inicjatorzy tego zgromadzenia robią ludziom wodę z mózgu, nie wiem czy tym chcą zdobyć sympatię przed przyszłorocznymi wyborami? Naprawdę szkoda mi tych ludzi, którym opowiada się różne dziwne rzeczy, po co i kto na tym chce coś ugrać? Do zrobienia w ŻABNIE jeszcze pozostało odwodnienie i utwardzenie dróg, większość została zrobiona. Poza tym ludziom naprawdę niczego nie brakuje, komunikacja, piękne placówki oświatowo-wychowawcze, kompleks sportowy(czy pan Kamola wie że pierwszy z dwóch boisk ORLIK w Starogardzie za sprawą prezydenta i rady powstał właśnie w ŻABNIE?) Na dzień dzisiejszy w wieloletnim planie inwestycyjnym miasto planuje wydatki w infrastrukturę na ponad 25 mln złotych, więc niech pan Kamola i inni nie mieszają ludziom w głowach , że się nic nie robi i miasto zapomniało o ŻABNIE! Uważam, że aby takie zwoływanie ludzi miało sens to inicjatorzy oprócz zadbania o to by to głównie ich zauważono powinni zaprosić wójta gminy, prezydenta miasta oraz przedstawicieli rad gminy i miasta - wtedy można by mówić o prawdziwej merytorycznej dyskusji. Naprawdę obawiam się, że taka retoryka i straszenie, że ŻABNO przyłączy się do gminy wcale nie polepszy a wręcz odwrotnie pogorszy sytuację. Miasto na chwilę obecną raczej dokłada do ŻABNA, i będzie dużo dokładać(proszę zapytać ile gmina dokłada do dzieci w szkole, w 2014 gmina dołoży do dzieci wiejskich miastu o 70% mniej). Ja z całego serca życzę ŻABNU jak najlepiej, ale obawiam się, że te akcje prowadzą do pogorszenia relacji z miastem. Nie widać też oznak by gmina była bardzo zainteresowana przejęciem takich kosztów ze szkołą włącznie. Więc ostrożnie z deklaracjami aby nie przegrać tego co już się ma!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama