wtorek, 15 lipca 2025 15:13
Reklama

Wykopaliska archeologiczne w Starogardzie Gd. Co znaleziono w miejscu przyszłej galerii?

W dniu 24 sierpnia 2013 r. zakończono badania archeologiczne cmentarzyska przy Al. Jana Pawła II w Starogardzie Gdańskim, które zostały przypadkowo odkryte podczas prac budowlanych Galerii Neptun – wielko- powierzchniowej inwestycji w centrum miasta.
Wykopaliska archeologiczne w Starogardzie Gd. Co znaleziono w miejscu przyszłej galerii?

Wykopaliska trwały ponad dwa miesiące i prowadzone były w bardzo trudnych warunkach. Gdańscy archeolodzy z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum, którzy prowadzili badania w Starogardzie Gdańskim ostatecznie odsłonili 344 pochowki szkieletowe.
Znaczenie odkrytego cmentarzyska jest niebagatelne. W ostatnich kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach w Starogardzie Gdańskim i jego okolicach nie było wykopalisk prowadzonych na tak szeroką skalę. Mamy wobec tego szczególną okazję na poszerzenie wiedzy na temat dawnych mieszkańców naszego miasta i regionu.
Na podstawie zebranych dotychczas informacji można przypuszczać, że cmentarz, którego fragment udało się przebadać, funkcjonował w okresie od XVIII, a prawdopodobnie już od XVII w. do połowy, lub 2. połowy XIX w. Był to przypuszczalnie pierwszy starogardzki cmentarz założony poza murami średniowiecznego miasta. Wcześniej zmarli byli chowani w kościele św. Mateusza i w jego otoczeniu.
W związku z niecodziennym charakterem tego odkrycia Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim postanowiły wspólnie sfinansować dodatkowe badania starogardzkiej nekropolii oraz odkrytych pochówków szkieletowych. Przeprowadzenie tzw. kwerendy archiwalnej i badań antropologicznych pochowanych szczątków, umożliwi pozyskanie wielu cennych informacji na temat trybu życia mieszkańców dawnego Starogardu, ich kondycji fizycznej, stanu zdrowia i chorób, na jakie cierpieli. Pozwoli to być może na ustalenie czytelnych prawidłowości demograficznych jakie przed wiekami występowały na terenie Starogardu.
Środowiska naukowe z wielkim zainteresowaniem czekają na efekty tych badań, licząc na wyjaśnienie wielu nieznanych faktów dotyczących historii Starogardu Gdańskiego, tym bardziej, że większość archiwów spłonęła pod koniec XVIII w. podczas wielkiego pożaru miasta. Efekty prowadzonych badań z pewnością ujrzą światło dzienne w formie opracowania naukowego, cyklu artykułów i odczytów. Być może uda się w przyszłości przygotować opracowanie do druku. Z pewnością jeszcze usłyszymy o dalszych  losach starogardzkiej nekropolii i dokonanych podczas prac archeologicznych odkryciach, tym bardziej, że wszystkie odnalezione wykopaliska zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Po zakończeniu badań antropologicznych wszystkie szczątki zostaną pochowane na starogardzkim cmentarzu komunalnym.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

stg 12.10.2013 15:10
zanam człowieka z zdjecia . stachowi...cz../

Reklama
lolek 09.10.2013 13:50
Oj to prawda... tak trochę... ni bardzo mocno trąci prostactwem...

Jan 09.10.2013 09:43
Powinniście Państwo bardziej przyłożyć się do przeglądania komentarzy, które dają tak fatalne świadectwo tym niby czytelnikom. Żenujace.

Ula 09.10.2013 14:15
A kim ty jestes że sie tak martwisz o ładny wygląd komentarzy?

08.10.2013 20:10
Albo inny obiekt kultularno-gastronomiczny

Pepe 08.10.2013 19:48
to załóż sobie normalne felgi a nie z profilem 40 to nie bedziesz musiał sie o dziury martwic!!

Reklama
seba 08.10.2013 18:53
Niech lepiej się zajmą naprawą ulicy Kościuszki i wielu innych bo jeździć sie nie da!!

xoxo 09.10.2013 19:58
to chodz pieszo

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama