poniedziałek, 7 lipca 2025 03:20
Reklama

Tytuł "Zasłużonego" pierwszemu strażakowi Skarszew

Początek sesji Rady Miejskiej w Skarszewach miał bardzo uroczysty charakter. W obecności najbliższych ś.p. Romana Gradulewskiego , Pierwszego Strażaka Skarszew, Rada Miejska przez aklamację podjęła uchwałę w sprawie nadania mu tytułu Zasłużonego Obywatela Gminy Skarszewy.
Tytuł "Zasłużonego" pierwszemu strażakowi Skarszew

Matka pana Romana odebrała także z rąk majora Janusza Neleca Srebrny Medal za Zasługi dla obronności Kraju. Wniosek o nadanie ś.p. Romanowi Gradulewskiemu znamienitego tytułu złożył Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skarszewach. Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez aklamację. Członkowie rodziny – Mama, Małżonka oraz Sym pana Romana, a także wszyscy obecni na Sali posiedzeń nie kryli wzruszenia.

W uzasadnieniu wniosku czytamy miedzy innymi: Roman Gradulewski, syn Jana i Jadwigi urodził się 8 sierpnia 1954 r. w Skarszewach. Ukończył Szkołę Podstawową w Skarszewach, po której uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Starogardzie Gdańskim ucząc się zawodu blacharza. W 1984 r. skończył Technikum Rolnicze w Bolesławowie uzyskując tytuł technika mechanizatora.
Pracę zawodowa rozpoczął 02.08.1971 r. w Gdańskim Przemyśle Instalacji Przemysłowych w Gdańsku. Służbę wojskową odbył w latach 1974-1976. Następnie podjął pracę od dnia 02.11.1976 r. w Państwowym Gospodarstwie Rolnym  w Skarszewach, w którym pracował do 30.06.1987 r. Od 1 lipca 1987 r. do 31.05.1991r. był zatrudniony w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zgoda” w Bolesławowie. W latach 1983-1990 pracował w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.
1 czerwca 1991r. został zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Skarszewach na stanowisku Komendanta Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej i funkcje tę pełnił do 19 lutego 2011 r. Z uwagi na stan zdrowia z dniem 20 lutego 2011 r. przeszedł na rentę z tytułu niezdolności do pracy.
W Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarszewach był od 1968r., gdzie w 1991 r. został Prezesem Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarszewach i pełnił obowiązki do 25 stycznia 2012 r. Był członkiem Prezydium Powiatowego Oddziału Związku OSP RP w Starogardzie Gdańskim, członkiem Wojewódzkiego Oddziału Związku OSP RP w Gdańsku oraz członkiem Głównego Sądu Honorowego Zarządu Głównego Związku OSP RP  w Warszawie.
W 1995 r. Ochotniczą Straż Pożarną w Skarszewach pod kierownictwem Romana Gradulewskiego włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stanowi integralną część organizacji bezpieczeństwa państwa. Zabiegał osobiście, aby do sytemu zostały włączone jednostki OSP Pogódki i OSP Szczodrowo.
Za swoją działalność i odwagę wielokrotnie nagradzany i odznaczany między innymi: odznaką „Strażak Wzorowy” (1968), Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa (1989), Wzorowy Kierowca (1990), Brązowym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa (1993), Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa (1997) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2000).
Dzięki Jego staraniom w jednostkach OSP na terenie Gminy Skarszewy zachodziły zmiany i właściwie zaczęto postrzegać organizację w społeczności lokalnej. Doradzał innym jednostkom OSP w gminie a nawet w powiecie jak udoskonalić pracę i funkcjonowanie w jednostkach ochotniczej straży.
Obejmując funkcję prezesa nie oglądając się na dość skromne dotacje i subwencje podjął szereg działań gospodarczych, które zaczęły przynosić wymierne korzyści. Pozyskiwane środki finansowe z działalności gospodarczej pozwoliły na stałą modernizację i rozbudowę remizy strażackiej oraz zakupy nowoczesnych środków technicznych poprawiających sprawność bojową jednostki. Obiekt, którym zarządzał doprowadził do rozkwitu i można było gościć w nim najbardziej znamienitych gości.   
W 2009 r. obchodzono 125-lecie powstania OSP Skarszewy i Powiatowy Dzień Strażaka, gdzie On pełnił obowiązki gospodarza.
Był dobrym gospodarzem, gdyż dbał o to, co stworzył, tak aby służyło innym ludziom.
To dzięki Jego staraniom i zabiegom w 2010 r. zakupiono dla OSP Skarszewy samochód ciężki ratowniczo-gaśniczy, którego zazdrościły inne jednostki osp w powiecie.
Jako człowieka cechowała Go sumienność, zaangażowanie i odpowiedzialność. Dzięki kreatywności i zdolnościom organizatorskim oraz umiejętności podejmowania decyzji w sytuacjach stresowych z powodzeniem pełnił powierzone Mu funkcje.        
Wykazał się dużą samodzielnością w realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej sprawiając, że stanowił doskonałą wizytówkę organizacji jaką reprezentował.
Uczestniczył w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych narażając często swoje życie i zdrowie.
Aktywnie uczestniczył w życiu społeczności lokalnej, uroczystościach, sesjach rady miejskiej, spotkaniach reprezentując i popularyzując ochotnicze pożarnictwo     w gminie, powiecie i kraju.
Jego społeczne działanie i niesienie pomocy każdemu potrzebującemu, było Jego pasją życiową.
Przedwczesne odejście na wieczną służbę do św. Floriana bardzo mocno uderzyło w brać strażacką, gdyż mógł On jeszcze wiele zrobić dla ich dobra i społeczeństwa.
W ostatniej drodze Pierwszego Strażaka Skarszew uczestniczyło wielu mieszkańców miasta i gminy, szereg delegacji oficjalnych oraz reprezentantów różnych środowisk i było to odzwierciedleniem jaką postacią był druh Roman Gradulewski oraz jaką sympatią cieszył się wśród ludzi.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama