Wyjątkowe, bo sympatyczni seniorzy świętowali czterdziestolecie działalności klubu, który jest najstarszym działającym w tej spółdzielni.
Przewodniczący Roman Kazimierczak przywitał Urszulę Domachowską, naczelnika Wydziału Spraw Społecznych w starogardzkim magistracie, prezesa SM Kociewie Wiesława Wrzesińskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Zbigniewa Miszewskiego, przewodniczącego Rady Osiedla Zdzisława Dobrowolskiego oraz reprezentacje klubów z innych , spółdzielczych osiedli a nawet najmłodszego klubu ze Skarszew.
- Klub nasz został założony 16 listopada 1967 roku- mówił przewodniczący- Jego zadaniem było i jest zintegrowanie najstarszych mieszkanców: rencistów i emerytów na naszym najstarszym, spółdzielczym osiedlu mieszkaniowym. Systematycznie powiększały się nasze szeregi i rozwijała się nasza działalność społeczno- wychowawcza i kulturalna.
Przewodniczący wymienił formy działalności wśród ludzi złotego wieku. Podkreślił załugi śp. Jana Machalińskiego, śp. Czesława Jabłońskiego w rozwoju klubu.
Emilia Markowska, kronikarka klubu mówiła, że niby tak niedawno złożono Klub Seniora a tak szybko minęło te czterdzieści lat. Pani Emilia wspomniała o wdzięczności dla SM Kociewie i jej kolejnych zarządów za to, że postanowiła uznać potrzeby mieszkańców, którzy okres aktywności zawodowej mają już za sobą.
Trochę historii
Pierwsi organizatorzy klubu w większości już nie żyją. Do najbardziej zasłużonych należą m.in.: Waleria Machalińska i Halina Pobłocka. W 1967 roku osiedle przy Alei Wojska Polskiego dopiero powstawało. Mieszkania otrzymywali ludzie stosunkowo młodzi. Stąd liczba członków klubu wynosiła 23 osoby, które spotykały się raz w miesiącu, w czwartki o godz. 15. Nie mieli stałego miejsca spotkań. Mottem klubu są słowa "Uśmiechnij się. Na smutek jeszcze czas!". Pierwszym przewodniczącym był Franciszek Jasiński. Powoli przybywało członków klubu. Najwięcej bo, 71 osób było w 1981 roku. W 1986 roku klub rozpoczął dokumentowanie swojej działalności w kronice. Zajmowały się tym: Halina Pobłocka, Łucja Bielecka i Eugenia Jędrzejewska.Od 1983 roku seniorzy brali udział w jednodniowych wycieczkach i w spotkaniach, które uświetniała Kapela Kociewska niezapomnianego śp. Jana Shulza.W 1987 roku przewodniczącą klubu została Waleria Machalińska. Poprzednia przewodnicząca Wanda Kotowska zrezygnowała z funkcji ze względów zdrowotnych. Została honorowa przewodnicząca. Ówczesnym opiekunem z ramienia Rady Nasdzorczej był Czesław Jabłoński. Spółdzielczy Dom Kultury od 1989 roku organizuje seniorskie wieczorki taneczne. Od listopada 1991 roku świetlice przy Alei Wojska Polskiego 16 przejęła Miejska Biblioteka Publiczna i seniorzy w ten sposób stracili miejsce czwartkowych spotkań. SDK przy ul. Reymonta nie zapomniał jednak o nich i zapraszał na różnorodne imprezy.
- Śmierć zrobiła prawdziwe spustoszenie w naszym klubie- mówiła pani Markowska- Odszło 15 osób, w tym tragicznie zmarły Czesław Jabłoński. Cześć ich pamięci!
Zebrani powstali i minutą ciszy uczcili pamięć swoich nieżyjących członków.
Pani kronikarka wymienaiła kolejne udane imprezy. Mówiła o tym, że spotkania są bardzo ciekawe. Poruszane sa interesujące tematy i zapraszani są ciekawi ludzie. Nie brakowało momentów wzruszających jak choćby Złote Gody Walerii i Jana Machalińskich. Seniorzy wyjeżdżali do teatru. W 1999 roku Natalia Mazur została opiekunem klubu i jego działalność nabrała rumieńców. Zorganizowała w 2000 roku mnóstwo imprez. Podbnie jak w kolejnych latach. Seniorka Halina Krzemień wpisała do kroniki swoje wrażenia z klubowych spotkań: "Droga naszego życia jest długa - idźmy więc razem. Pomagajmy sobie. Ta droga jest również drogą radości". Wspólnie obchodzone 74 urodziny Marii Machalińskiej, wizyta Jarosława Czyżewskiego z Starogardzkiego Bractwa Kurkowego oraz przedstawicielka Gazety Kociewskiej, która opisała na naszych łamach czwartkowe spotkania seniorów. W listopadzie 2004 roku w tajnym głosowaniu wybrano nowy zarząd. Przewodniczącym został Roman Kazimierczak Łucja Machalińska została zastępcą, Irena Smukała skarbnikiem a Halina Pobłocka kronikarzem.. Rok 2005 to rok pożegnania Papieża- Polaka. Spotkanie modlitewne przy Jego pomniku stojącego obok starogardzkiej fary nie obyło się bez obecności klubowiczów. W tym samym roku członkowie klubu odwiedzili Państwowy Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych. Poznali jego niezwykłą historię. W tymże roku zarząd podziękował H. Pobłockiej za długoletnią pracę w kole i wzorowe prowadzenie kroniki.. Kronikę prowadzi do dziś Emilia Mrkowska. Rok miniony rozpoczł się wielkim balem. Jadwiga i Franciszek Czaja obchodzili Złote Gody. Oprócz licznych wycieczek odbyło się spotkanie z paniami z klubu Amazonek i lekarzem. Były wspólne pikniki, Dni Kobiet, Andrzejki, zabawy karnawałowe. Aż do 16 listopada.
40 róż
Był tort i program artystyczny a wszystko utrwalała ekipa Spółdzielczej Jedynki- programu emitowanego w Starogardzkiej Telewizji Kablowej. Zdjęcia robił także Tadeusz Dobrogoszcz.
Prezes Wiesław Wrzesiński wręczył imponujący kosz z czterdziestoma różami przewodniczącemu.
- Każda z tych róz symbolizuje jeden rok działalności waszego klubu - mówił prerzes. - Oby w tym koszyku tych róż przybywało, bo miejsca jest dużo. Zarząd spółdzielni będzie was w miarę możliwości wspomagał i pomagał w waszej, jakże potrzebnej działaności. Zbigniew Miszewski życzył wszystkim członkom klubu zdrowia, usmiechu na twarzy i wielu, wielu lat życia. Dodał, że radość i zadowolenie seniorów jest dla zarządu spółdzielni największym podziękowaniem. Podkreślił, że SM Kociewie jest jedną z nielicznych, która prowadzi taką działalność. Pan Zbigniew odczytał list gratulacyjny wystosowny przez zarząd i Radę Nadzorczą spółdzielni.
- Miło dzisiaj obchodzić taką rocznicę, a przypominam czasy kiedy budowaliśmy tą świetlicę - mówił Zbigniew Dobrowolski. - Byłem wtedy prezesem spółdzielni. Budowaliśmy wtedy ten dom i tą świetlicę z przeznaczeniem właśnie na taką działalność. Działalność społeczno- wychowawczą. Mieliśmy zamiar zapewnić i dzieciom i młodzieży i starszym członkom miejsce spotkania dla wymiany doświadczeń i podzielenia się własną radością, ale i smutkiem.
Życzenia składał także Paweł Strhelau, który krygował się, że nie jest przygotowany do wystąpienia. Życzył wszystkim podwyżek rent i emerytur, bo to najmilsze co może spotkać seniora.
Wieczór był bardzo obfity w wydarzenia. Były kwiaty, wspomnienia i dyplomy. Do łez rozbawił wszystkich kabaret. Zabawa trwała do późna. Gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych.
"Uśmiechnij się. Na smutek jeszcze czas!"
STAROGARD GD. Klub Seniora "Wrzos" – czterdziestolatkiem. Wyjątkowe było czwartkowe spotkanie Klubu Seniora działającego przy świetlicy osiedlowej Spółdzielni Mieszkaniowej Kociewie w Starogardzie Gd.
- Maria Stanek
- 22.11.2007 19:40 (aktualizacja 26.07.2023 16:23)
Data dodania:
22.11.2007 19:40
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze