poniedziałek, 14 lipca 2025 08:02
Reklama

[FOTO] Ludzie tacy sami jak my... 84. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę września, mieszkańcy Kociewia zebrali się przy grobach masowych w Lesie Szpęgawskim, by oddać hołd osobom zamordowanym w bestialski sposób przez Niemców. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu, przedstawiciele władzy samorządowej z powiatu starogardzkiego i tczewskiego, służby mundurowe, poczty sztandarowe, rodziny ofiar oraz mieszkańcy Kociewia. Mszę świętą w intencji pomordowanych koncelebrował ksiądz biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Arkadiusz Okrój. Szacuje się, że życie w Lesie Szpęgawskim straciło od 5 do 7 tysięcy Polaków i Żydów.
[FOTO] Ludzie tacy sami jak my... 84. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim

24 września, w 84. rocznicę zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej zbrodni wojennej. Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń”. Jest to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa (14 tys. ofiar) i Mniszku pod Świeciem (13 tys.), miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. W każdej z 33 mogił śmierć mogło ponieść od 250 do 450 osób. Liczba ofiar waha się od 5 do 7 tys. Szacuje się, że Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 25 proc. kociewskich nauczycieli oraz 50 proc. księży diecezji chełmińskiej. Zginęli również wszyscy (1,6 tys.) pensjonariusze Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie.

Stali na drodze do umocnienia niemczyzny 
Do tragicznej historii lat minionych powrócił w swoim przemówieniu dr Mateusz Kubicki z gdańskiego oddziału IPN.
- Będąc na cmentarzu w Lesie Szpęgawskim, chciałbym pochylić się nad tymi, których Niemcy w tym tragicznym miejscu pozbawili życia. Byli to ludzie tacy sami jak my. Reprezentujący różne zawody i profesje, reprezentacyjny różne środowiska. Łączyło ich jedno – po 1 września 1939 roku, kiedy Niemcy z zaskoczenia zaatakowały Polskę, stali na drodze do umocnienia niemczyzny na tych terenach. W szczególności swoją nienawiść okupant skierował do nauczycieli i katolickich duchownych. Pierwsza z grup, zaangażowana w pracę z dziećmi i młodzieżą, mogła stanąć na drodze do wyrugowania języka polskiego, kultury i historii życia codziennego. Księża przez swoją postawę mogli przyczynić się do wzrostu patriotycznych postaw i przekonań, oraz do wzrostu oporu lokalnej społeczności. Wiara i umocnienie w duchu mogły być problematyczne w momencie wprowadzenia nowych narodowo-socjalistycznych porządków. Potwierdza to zdanie samych Niemców, mówiących do aresztowanych nauczycieli, później zabitych w Lesie Szpęgawskim: „Wy i księża podburzaliście lud przeciwko nam” – przytoczył dr Mateusz Kubicki. - Wśród ofiar Szpęgawska znajdowali się także działacze społeczni i polityczni, przedstawiciele aparatu administracyjnego, organów policyjnych, przemysłowcy, rolnicy, kupcy i rzemieślnicy – Polacy i Żydzi. […] W grupie zamordowanych najliczniejsza jest ta, która składała się z osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzisiaj włączamy je do krwawego bilansu zbrodniczej akcji T4, określanej przez niemieckich zbrodniarzy jako „akcja likwidacji życia niewartego życia”. W propagandzie niemieckiej nazywano ich pustymi skorupami, a także nieprzydatnymi zjadaczami chleba – przypomniał pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. 

Golgota Kociewia 
Po złożeniu przez liczne delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem poległych odprawiono uroczysta Mszę świetą pod przewodnictwem księdza biskupa pomocniczego Diecezji Pelplińskiej Arkadiusza Okroja. 
- Ta ziemia, na której my stoimy dzisiaj i kiedykolwiek tu przybywamy, jest ziemią świętą - uświęconą krwią męczenników. My Kociewiacy mówimy o tym miejscu „Golgota Kociewia”, bo w wyjątkowy sposób to miejsce łączy nam się z miejscem, gdzie Jezus Chrystus, złożył siebie w ofierze za nas i dla naszego zbawienia – mówił podczas Eucharystii ksiądz biskup. 
Następnie w homilii duchowny nawiązał do beatyfikowanej niedawno rodziny Ulmów, która swoją niezłomną postawą dała świadectwo miłości i odwagi, ponosząc za to cenę najwyższą – śmierć. 
Po nabożeństwie Orkiestra Dęta OSP z Pinczyna odegrała Rotę. 


 

Reklama

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama