24 września, w 84. rocznicę zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim, odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej zbrodni wojennej. Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim określany jest jako „Pomorski Katyń”. Jest to trzecie, po Piaśnicy koło Wejherowa (14 tys. ofiar) i Mniszku pod Świeciem (13 tys.), miejsce największego na Pomorzu niemieckiego ludobójstwa. W każdej z 33 mogił śmierć mogło ponieść od 250 do 450 osób. Liczba ofiar waha się od 5 do 7 tys. Szacuje się, że Niemcy rozstrzelali w tym miejscu 25 proc. kociewskich nauczycieli oraz 50 proc. księży diecezji chełmińskiej. Zginęli również wszyscy (1,6 tys.) pensjonariusze Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie.
Stali na drodze do umocnienia niemczyzny
Do tragicznej historii lat minionych powrócił w swoim przemówieniu dr Mateusz Kubicki z gdańskiego oddziału IPN.
- Będąc na cmentarzu w Lesie Szpęgawskim, chciałbym pochylić się nad tymi, których Niemcy w tym tragicznym miejscu pozbawili życia. Byli to ludzie tacy sami jak my. Reprezentujący różne zawody i profesje, reprezentacyjny różne środowiska. Łączyło ich jedno – po 1 września 1939 roku, kiedy Niemcy z zaskoczenia zaatakowały Polskę, stali na drodze do umocnienia niemczyzny na tych terenach. W szczególności swoją nienawiść okupant skierował do nauczycieli i katolickich duchownych. Pierwsza z grup, zaangażowana w pracę z dziećmi i młodzieżą, mogła stanąć na drodze do wyrugowania języka polskiego, kultury i historii życia codziennego. Księża przez swoją postawę mogli przyczynić się do wzrostu patriotycznych postaw i przekonań, oraz do wzrostu oporu lokalnej społeczności. Wiara i umocnienie w duchu mogły być problematyczne w momencie wprowadzenia nowych narodowo-socjalistycznych porządków. Potwierdza to zdanie samych Niemców, mówiących do aresztowanych nauczycieli, później zabitych w Lesie Szpęgawskim: „Wy i księża podburzaliście lud przeciwko nam” – przytoczył dr Mateusz Kubicki. - Wśród ofiar Szpęgawska znajdowali się także działacze społeczni i polityczni, przedstawiciele aparatu administracyjnego, organów policyjnych, przemysłowcy, rolnicy, kupcy i rzemieślnicy – Polacy i Żydzi. […] W grupie zamordowanych najliczniejsza jest ta, która składała się z osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzisiaj włączamy je do krwawego bilansu zbrodniczej akcji T4, określanej przez niemieckich zbrodniarzy jako „akcja likwidacji życia niewartego życia”. W propagandzie niemieckiej nazywano ich pustymi skorupami, a także nieprzydatnymi zjadaczami chleba – przypomniał pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.
Golgota Kociewia
Po złożeniu przez liczne delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem poległych odprawiono uroczysta Mszę świetą pod przewodnictwem księdza biskupa pomocniczego Diecezji Pelplińskiej Arkadiusza Okroja.
- Ta ziemia, na której my stoimy dzisiaj i kiedykolwiek tu przybywamy, jest ziemią świętą - uświęconą krwią męczenników. My Kociewiacy mówimy o tym miejscu „Golgota Kociewia”, bo w wyjątkowy sposób to miejsce łączy nam się z miejscem, gdzie Jezus Chrystus, złożył siebie w ofierze za nas i dla naszego zbawienia – mówił podczas Eucharystii ksiądz biskup.
Następnie w homilii duchowny nawiązał do beatyfikowanej niedawno rodziny Ulmów, która swoją niezłomną postawą dała świadectwo miłości i odwagi, ponosząc za to cenę najwyższą – śmierć.
Po nabożeństwie Orkiestra Dęta OSP z Pinczyna odegrała Rotę.
Reklama
[FOTO] Ludzie tacy sami jak my... 84. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim
Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę września, mieszkańcy Kociewia zebrali się przy grobach masowych w Lesie Szpęgawskim, by oddać hołd osobom zamordowanym w bestialski sposób przez Niemców. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu, przedstawiciele władzy samorządowej z powiatu starogardzkiego i tczewskiego, służby mundurowe, poczty sztandarowe, rodziny ofiar oraz mieszkańcy Kociewia. Mszę świętą w intencji pomordowanych koncelebrował ksiądz biskup pomocniczy Diecezji Pelplińskiej Arkadiusz Okrój.
Szacuje się, że życie w Lesie Szpęgawskim straciło od 5 do 7 tysięcy Polaków i Żydów.
- Redakcja Kociewiak.pl
- 27.09.2023 06:28
![[FOTO] Ludzie tacy sami jak my... 84. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim [FOTO] Ludzie tacy sami jak my... 84. rocznica zbrodni niemieckiej w Lesie Szpęgawskim](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/xl-foto-ludzie-tacy-sami-jak-my-84-rocznica-zbrodni-niemieckiej-w-lesie-szpegawskim-1695760422-full.jpg)
Powiązane galerie zdjęć:
Data dodania:
27.09.2023 06:28
POLECANE
Przejdź do kategorii
Aktualności Na sygnale Region Kryminalne Gospodarka Rolnictwo Sport Turystyka Ekologia Edukacja Kultura Kociewski Lajt Historia Polityka Kościół Zdrowie Felieton Ogłoszenia #PomagaMY Video PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE Super Pupil ZOBACZ! POLECANE Ważne w kalendarzu Dobre rady Odeszli od Nas
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kamila
Treść komentarza: czy jest gdzieś petycja w sprawie zdjęcia flagi Ukraińskiej ze Starostwa Powiatowego?
Data dodania komentarza: 23.06.2026, 09:44
Źródło komentarza: Czy ukraińska flaga zniknie sprzed Starostwa? Domagają się tego mieszkańcy oraz radny
Autor komentarza: Jak zawsze...
Treść komentarza: ... "śmietanki towarzyskiej" Starogardu to nie interesuje.
Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:01
Źródło komentarza: Historyczny krok dla Pomorza: Parlament mówi „TAK” dla metropolii. Teraz czas na decyzję Prezydenta
Autor komentarza: Y€b@ć upa i bandere
Treść komentarza: Wszyscy ukradlińcy do siebie
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 12:43
Źródło komentarza: FELIETON: Koniec ukraińskiego snu
Autor komentarza: Koko
Treść komentarza: Policja LPR i technik ale Karetki to co już nie warto wymienić??? Gdyby nie ratownicy z ZRM w Skarszewch ta dziewczyna by nie żyła , szybka reakcja , podjęte decyzje o przysłaniu LPR to ich zasługa więc te informacje to są beznadziejne
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:17
Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton
Autor komentarza: tutam
Treść komentarza: Mogę spytać po co macie kącik "Napisz do nas", skoro to nie działa? Tak się boicie spamu, że zablokowaliście?
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:07
Źródło komentarza: [AKTUALIZACJA] Trwa policyjna obława. 75-latek leżał w kałuży krwi. Mundurowi poszukują Mateusza G.
Autor komentarza: kto ma wiedzieć ten wie
Treść komentarza: Każdy mężczyzna ma na sobie kask, tylko nie każdy regularnie ściąga z niego pokrowiec
Data dodania komentarza: 10.06.2026, 12:59
Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze