środa, 8 maja 2024 08:18
Reklama
Reklama
Reklama

[MAPA] WAŻNE: Jest bardzo źle! Tylko cztery schrony w powiecie starogardzkim! Gdzie uciekać w razie zagrożenia?!

6 kwietnia w siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się konferencja, podczas której wiceminister Maciej Wąsik, wspólnie z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem, zaprezentowali wyniki ogólnopolskiej inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności. Podczas działań strażaków zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych na terenie kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób.
[MAPA] WAŻNE: Jest bardzo źle! Tylko cztery schrony w powiecie starogardzkim! Gdzie uciekać w razie zagrożenia?!

- W ubiegłym roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zlecił Państwowej Straży Pożarnej dokonanie inwentaryzacji schronów, ukryć i miejsc schronienia. Inwentaryzacji zostały poddane wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowaliśmy tego typu obiektów w żadnych budynkach prywatnych. Chciałbym wszystkim strażakom serdecznie podziękować za tę wielką pracę, którą wykonali – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas konferencji.
 

Wiceszef MSWiA poinformował także o uruchomieniu aplikacji SCHRONY, przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną.
- PSP przygotowała aplikację, dzięki której każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Ta aplikacja jest dobrym narzędziem i można od dziś z niej korzystać – podkreślił wiceminister.

Sekretarz stanu w MSWiA nawiązał również do projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej.- Ta inwentaryzacja to dopiero początek drogi. Oczywiście na to są potrzebne pieniądze. Po to wprowadzamy ustawę o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, która tworzy Fundusz Ochrony Ludności. Środki z tego funduszu byłyby także przeznaczane na ochronę ludności czy też obrony cywilnej. Mamy nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie tę ustawę i będzie można ją przeprocedować w Sejmie. W tej chwili trwają jeszcze rozmowy z samorządami – podkreślił wiceszef MSWiA.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak powiedział, że inwentaryzację przeprowadzili doświadczeni strażacy. Zapowiedział również przeprowadzenie akcji informacyjnej.
- PSP ma niezwykle dobrze wyszkoloną kadrę. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń. Byliśmy przygotowani do przeprowadzenia takiego zadania jakim była inwentaryzacja – podkreślił.

Komendant zaznaczył także, że w planach PSP jest również prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia.
- Nikt przez ostatnie dekady nie podejmował się tego tematu. To pierwszy krok wielkiej akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić. Chcemy edukować społeczeństwo poprzez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i lekcje w szkołach. Musimy informować ludzi, jak się zachowywać w sytuacji zagrożenia – dodał.

POWIAT STAROGARDZKI - Nie jest zbyt dobrze...
W powiecie starogardzkim są TYLKO cztery schrony, które nie pomieszczą zbyt wielu osób. Jeden ze schronów zlokalizowany jest w dawnej Fabryce Mebli Okrętowych przy ul. Gdańskiej w Starogardzie. Kolejny znajduje się w opuszczonym budynku przy ulicy Kolejowej. Dwa schrony zlokalizowane są w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma przy ulicy Pelplińskiej. 
 

Działania Państwowej Straży Pożarnej w zakresie inwentaryzacji
Państwowa Straż Pożarna, od października do lutego 2023 roku, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc doraźnego schronienia (MDS), a także budowli ochronnych i schronów. Strażacy prowadzili działania w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego związane z zarządzaniem kryzysowym oraz zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności.

Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej.

Funkcjonariusze PSP każdorazowo nawiązywali kontakt z właścicielami obiektów budowlanych, aby uzyskać zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz otrzymać dane o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie.

Aplikacja – schrony.straz.gov.pl
Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach.
Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem www.schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych.
Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.
Podsumowanie inwentaryzacji obiektów budowlanych
Podczas działań PSP zinwentaryzowała w sumie 234 735 obiektów budowlanych na terenie całego kraju. Sklasyfikowano je jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).

Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). Na terenie całego kraju zewidencjonowano:
224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 
10 622 budowle ochronne, w tym: 
903 – schrony, 
8 719 – ukrycia.

Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób. 
Najwięcej strażaków zaangażowanych było w akcję inwentaryzacji na terenie Mazowsza (1 659 funkcjonariuszy PSP) oraz na Śląsku (1 216).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kaśka 13.04.2023 09:21
Do tych co komentują Ale żeście się usrali z tymi schronami. Macie piwnice i to powinno Wam wystarczyć.

Stachu 12.04.2023 20:46
Wracam tu po raz któryś by zobaczyć czy się jakaś dyskusja nawiązała, ale widzę że temat nie interesuje za bardzo ... dziwne. Ludzie jaki macie plan w razie "W" ? Ktoś o tym myśli?

As 13.04.2023 06:03
W naszym kraju plan jest zawsze taki sam - jakoś to będzie

wtajeminiczonu 08.04.2023 23:15
Ściem ze aż glowa boli. Jest jeszcze jeden schron o którym nie ma mowy. Obok zlomowca po dawnym budynku chyba tam gdzie robiono baterie ten wysoki co wygląda jak opuszczony tam jsa drzwi gazoszczelne i schron. Do tego pod budynkami szpitala psychiatrycznego.

Stachu 08.04.2023 14:08
Każda nowa inwestycja w naszym mieście powinna od dziś obowiązkowo posiadać schron... Pomyślcie gdyby pod każdą galerią w Starogardzie było jeszcze piętro -2 może nawet -3 odlane z żelbetu... potencjalnie tanie w utrzymaniu bo infrastruktura cała jest (wentylacja, agregaty, ups-y) Wystarczy pomyśleć trochę i było by schronienie dla tysięcy ludzi.

Klikbajt, który podburza ludzi 08.04.2023 06:50
Obiekty niższej kategorii niż schrony też się nadają do przetrwania bombardowania, także pisanie o 4 schronach to tzw. półprawda

Oszołom 08.04.2023 08:52
Przecież są tylko 4 schrony to jak półprawda

Rzeczywiście oszołom 13.04.2023 06:01
Wystarczy rozszerzyć definicję schronu i zaraz będą ich dziesiątki albo setki na terenie powiatu

KOMENTARZE
Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Drogi kociewiaku.pl, czy mi się wydaje że wczoraj coś ważnego załatwialiśmy? Może trzeba kogoś ściągnąć z urlopu czy jak?Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:15Źródło komentarza: Nieletni motocyklista po wypadku trafił do szpitalaAutor komentarza: ALLTreść komentarza: I słusznie !Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:05Źródło komentarza: Skandal. Wojewoda Rutkiewicz usunęła w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim tablicę śp. Prezydenta RP Lecha KaczyńskiegoAutor komentarza: RudiTreść komentarza: Około 40 sekundy - jeśli dobrze pamiętam to skrzyżowanie sprzed budowy ronda, to tam najwięcej narozrabiał nagrywający.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 22:05Źródło komentarza: [WIDEO] STOP agresji drogowej!Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorską
Reklama