Dlatego też w takiej sytuacji warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalisty. W zależności od tego, jaki dywan posiadamy, możemy albo oddać go w ręce firmy czyszczącej, albo konieczne będzie udanie się do pralni chemicznej. Jeżeli chodzi o pralnie chemiczne, bez wątpienia jest to jedno z bezpieczniejszych i lepszych rozwiązań, zwłaszcza jeżeli chodzi o dywany wełniane. Specjaliści zajmujący się profesjonalnie praniem dywanów dzięki doświadczeniu i wiedzy w tym zakresie, wybiorą najlepszą metodę oraz środki czyszczące celem uzyskania najlepszego efektu. Warto zwrócić uwagę czy dany usługodawca posiada na wyposażeniu wirówkę, która znacznie skraca czas suszenia dywanów, a co za tym idzie szybciej będzie możliwy jego odbiór.
Etapy prania dywanów w pralniach
Czyszczenie dywanów w pralni podzielone zostało na kilka etapów. W pierwszej kolejności następuje trzepanie dywanów za pomocą specjalnych urządzeń mechanicznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, można wytrzepać dywan przy częstotliwości około czterdziestu tysięcy na minutę, co znacznie skraca ogólny czas doprowadzania go do porządku. Etap drugi, to odkurzanie, również przy zastosowaniu specjalnie przystosowanego odkurzacza o zwiększonej mocy ssącej aniżeli te, które posiadamy na wyposażeniu domowym. Po takim wstępie dywan poddawany zostaje odplamianiu z dużych zabrudzeń. Kolejnym krokiem jest rozpylenie środka zmiękczającego, dzięki któremu szybciej uda się rozpuścić brud i zanieczyszczenia, a następnie przejeżdża się po dywanie tak zwaną szczotą walcową z użyciem środka piorącego. Na sam koniec dodaje się środki impregnujące i aromaty zapachowe dla lepszego efektu, a potem osusza w specjalnie przystosowanej do tego wirówce.
Jakie są rzeczywiste koszty prania dywanów?
Czyszczenie dywanów przy zastosowaniu domowych metod jest z pewnością znacznie tańsze aniżeli skorzystanie z usług, na przykład pralni chemicznej. Niemniej, jak już wcześniej wspomniano, nigdy nie otrzymamy takiego efektu, jaki zapewni nam profesjonalista. Dla porównania - cena prania dywanu w domu, przy użyciu środków typu: kwasek cytrynowy czy soda, wyniesie nas około 10 złotych. Kupując gotowy środek czystości w sklepie, będziemy zmuszeni zapłacić od 20 do nawet 50 złotych. W pralniach najczęściej podawane są ceny za metr kwadratowy i przeważnie oscylują one w granicach około 15 złotych za 1 metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że porządne wypranie dywanu jest wydatkiem ponoszonym sporadycznie (często jedynie jeden raz na dwa lata), zatem bez wątpienia warto podjąć tę inwestycję, która wpłynie dobrze nie tylko na aspekt wizualny, ale także zdrowotny. Należy pamiętać, że brud osadzany na dywanach powoduje często alergie i problemy z oddychaniem, co może rodzić dalej idące konsekwencje.
Więcej informacji na stronie: http://www.multitask.net.pl/pranie-dywanow-gdansk/