Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu. Najczęściej umierają w ten sposób ludzie bezdomni i samotni, ale zdarzają się również przypadki zamarzania osób znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu.
Współpraca służb na rzecz potrzebujących
Mając na względzie konieczność zabezpieczenia osób bezdomnych – praktyką lat ubiegłych – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim zorganizował 16 października 2018 r. spotkanie z udziałem przedstawicieli starogardzkiej Policji, parafialnego Zespołu Caritas oraz Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
- Podczas dyskusji, która pozwoliła także na wymianę doświadczeń, ustalono plan skoordynowanych działań, które pozwolą na objęcie bezdomnych wsparciem – wyjaśnia Urszula Ossowska, dyrektor Ośrodka.
W okresie zimowym pracownicy socjalni MOPS wraz z funkcjonariuszami straży miejskiej będą monitorować miejsca niemieszkalne, w których gromadzą się osoby bezdomne. Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych zadeklarowali informowanie służb o nowych zasiedleniach altan i o sytuacji osób bezdomnych, które obecnie przebywają na terenach ogrodów działkowych.
Gorący posiłek dla potrzebujących
Dzięki współpracy MOPS z Zespołem Caritas przy starogardzkiej Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego, osoby bezdomne, przebywające na terenie Starogardu Gdańskiego, będą mogły w siedzibie Caritas (ul. Lubichowska 56) otrzymać gorący posiłek. Obiad będzie wydawany w okresie od listopada do kwietnia, od poniedziałku do piątku. W soboty i niedziele bezdomni otrzymają suchy prowiant.
– Bezdomni, którzy przyjdą do Caritasu będą mogli skorzystać z pomieszczeń sanitarnych i dokonać zabiegów higieniczno-sanitarnych oraz uzyskać niezbędną odzież stosowną do panujących warunków pogodowych – deklaruje proboszcz parafii ks. Grzegorz Weis.
Nie bądźmy bierni, reagujmy
Ośrodek współpracuje ze schroniskami w Grudziądzu, Smętowie Granicznym, Gdańsku, Nowym Stawie i Borowym Młynie. Ta współpraca gwarantuje zapewnienie tymczasowego miejsca noclegowego. Osoba bezdomna, która wyrazi chęć skierowania do schroniska może zostać skierowana do jednej z wymienionych placówek – to najlepsze rozwiązanie, dające ochronę zdrowia i bezpieczeństwo. Jednak warunkiem otrzymania wsparcia w formie tymczasowego miejsca noclegowego jest bycie trzeźwym i zachowanie trzeźwości podczas pobytu w placówce.
– Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka – apelują pracownicy socjalni MOPS z Zespołu ds. bezdomnych Grzegorz Formela i Robert Rogaczewski. – Państwa wrażliwość oraz szybka i właściwa reakcja może pomóc przetrwać zimę, a nawet uratować zdrowie i życie osobom będącym w trudnej życiowej sytuacji.
Widzisz – reaguj – powiadom:
• Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gd.
ul. Bohaterów Getta 2
tel. 58 7370222 / tel. alarmowy 112 (całodobowo)
• Straż Miejska w Starogardzie Gd.
ul. Mickiewicza 1
tel. 58 5306095 / tel. alarmowy 986
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gd.
Al. Jana Pawła II 6
tel. 58 5624458 (poniedziałek – piątek, godz. 7.30 – 15.30)
Napisz komentarz
Komentarze