poniedziałek, 29 kwietnia 2024 11:54
Reklama
Reklama

Eko kuchnia (i nie tylko)

Zero waste to ekologiczny trend, który propaguje “życie bez śmieci”. Myśl ta może wydawać się idylliczna (w końcu jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce produkuje się około 12 milionów ton odpadów rocznie) to warto do tej idylli dążyć. Czasami wystarczy parę drobnych zmian, aby zmniejszyć liczbę śmieci produkowanych każdego dnia. Jak osiągnąć tego typu efekt? Podpowiadamy!
Eko kuchnia (i nie tylko)

Worki syntetyczne

Walkę z niepotrzebnymi odpadami zaczynamy od odkurzacza. Chyba każdy używał kiedyś papierowych worków, które niestety dość często trzeba wymieniać. Wynika to zazwyczaj z ich słabej jakości, a także skłonności do uszkodzeń mechanicznych np. przebicia podczas wessania ostrego przedmiotu czy pęknięcia worka po wypełnieniu. Ponadto papierowy worek nie zapewnia odpowiedniej filtracji i przepuszcza alergeny i pyłki na zewnątrz. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeżeli mamy w domu zwierzęta - razem z nagromadzonymi zanieczyszczeniami na zewnątrz odkurzacza wydobywa się nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji najlepiej jest zainwestować w worek syntetyczny (najlepiej taki Anti-Odour, który zatrzymuje również niechciane zapachy). Worek syntetyczny ze względu na swoją budowę (wykonany jest ze specjalnego mikrowłókna) jest wytrzymalszy, wydajniejszy i lepiej zatrzymuje zanieczyszczenia. Jaki wpływ ma rodzaj worków do odkurzacza na produkcję domowych odpadów? Bardzo duży, ponieważ worki syntetyczne są 3 razy bardziej wydajne niż te papierowe. Wyprodukujemy więc 3 razy mniej śmieci.

Tworzywa ekologiczne

Porządki w domu nie polegają tylko na bieganiu z odkurzaczem - powierzchnie płaskie przecieramy także rozmaitymi szmatkami. I bardzo dobrze! Według wytycznych życia “zero waste” lepiej używać wielu ściereczek niż… papierowych ręczników. Może i jest to wygodne rozwiązanie jednak niezbyt ekologiczne, ponieważ użyte papiery lądują w śmieciach. Najlepszym rozwiązaniem są więc ręczniki - osobny do rąk, blatu i naczyń. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że bakterie dostaną się ze stołu na czyste naczynia. Warto zmieniać je co najmniej raz w tygodniu. Oprócz ekologicznych ręczników kuchennych warto zaopatrzyć się w wielorazowe torby na zakupy (i nie tylko). Wiele osób pakuje zakupy do płóciennych toreb (miało na to wpływ m.in. wprowadzenie opłat za worki jednorazowe) jednak tego typu koszyki i tak wypełniamy jednorazowymi woreczkami z owocami, warzywami bądź bułkami. Warto nad tym popracować - noszenie ze sobą dodatkowych, płóciennych woreczków, a także wybieranie artykułów bez opakowań (do schowania we własne pojemniki) znacząco wpłynie na nasze “życie bez śmieci”.

Akcja segregacja

Jednym z ważniejszych kroków do eko życia jest przetwarzanie odpadów. W tym celu warto założyć domowy kompostownik, w którym zbierać możemy części warzyw i owoców. Jeżeli jednak nie mamy domu z ogrodem bądź balkonowego “warzywniaka” dobrze byłoby wykorzystać resztki jedzenia kreatywnie np. resztki chleba upiec na grzanki bądź zetrzeć na bułkę tartą. Przejdź na ekologiczną stronę mocy - to się opłaca!

 


Podziel się
Oceń

Reklama