Do poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie dużego nasłonecznienia i wilgotności roślina wydziela toksyczne związki w postaci lotnej, które wdychane w większych stężeniach mogą wywoływać zawroty głowy, wymioty a nawet zaburzenia świadomości.
Jedna z największych zielonych roślin na świecie
Barszcz Sosnowskiego można spotkać w wielu miejscach, szczególnie na terenach nieużytkowanych przez człowieka. Rośnie głównie na odłogach, łąkach, przy drogach, ponadto występuje wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach, parkach i obrzeżach lasów.
Roślina ta ma bardzo duże wymiary – jest to jedna z największych roślin zielnych na świecie, niektóre okazy potrafią dorastać nawet do czterech-pięciu metrów wysokości. Ze względu na duże, szerokie liście przypomina trochę popularny łopian natomiast z powodu długich pędów z wieloma białymi kwiatami często mylona jest z wyrośniętym koprem. Łodyga jest u góry zielona, a w dolnej części pokryta fioletowymi plamkami.
Zaleca się szczególną ostrożnosć
Barszcz należy traktować z dużą ostrożnością, unikając w miarę możliwości wszelkiego kontaktu z tą rośliną. Najlepiej nie zbliżać się do niej i nie dotykać jej. Jeżeli doszło do kontaktu należy niezwłocznie i dokładnie umyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn.
W związku z występowaniem barszczu Sosnowskiego na terenie województwa pomorskiego, Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaleca szczególną ostrożność podczas spacerów i wycieczek w plener, a w przypadku zauważenia tej rośliny prosi o niezwłoczne powiadomienie o tym fakcie służb gminnych.
Napisz komentarz
Komentarze