Wtorek, 25.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki? Poznaj 4 sprawdzone sposoby

  • 31.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki? Poznaj 4 sprawdzone sposoby
Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim powrócą codzienne obowiązki: poranne pobudki, odrabianie lekcji, czy sprawdziany. Jednak nie taki diabeł strasznym, jakim go malują. Wiele zależy od nastawienia rodziców, których zadaniem jest motywowanie swoich pociech do nauki. Istnieje kilka niezawodnych sposobów, które pozwolą Ci obudzić motywację w Twoim dziecku.

Nauka przez zabawę

Aby zachęcić dziecko do nauki nie musisz wymyślać chytrych podstępów. Wystarczy, że poświęcisz mu odrobinę czasu i uwagi. Pamiętaj, że Twoja pociecha lubi zdobywać wiedzę i dzielić się nią. Podczas zabawy dzieci wspaniale przyswajają informacje. Spraw, aby odrabianie lekcji było wyzwaniem. Wraz z córką lub synem stwórz “Księgę wyzwań”, w której będziecie zapisywać kolejne wykonane zadania. Warto też notować postępy swoich latorośli. W tym celu stwórzcie “Księgę postępów”. W nauce liczenia pomoże pieczenie ciast, w pisaniu i czytaniu wzajemne pisanie do siebie listów, w językach obcych śpiewanie piosenek i wspólne zabawy, w biologii kontakt z naturą. Wiele zależy od kreatywności rodziców. Jeśli szukasz inspiracji koniecznie sprawdź ofertę taniej księgarni internetowej https://www.swiatksiazki.pl/.   

Wspólne odrabianie lekcji

Dziecko pozostawione bez wsparcia podczas odrabiania lekcji, szczególnie w pierwszych latach edukacji szkolnej, może bardzo szybko zniechęcić się do szkolnych obowiązków. Wspólne odrabianie lekcji pozwoli kilkulatkowi poczuć rodzicielskie wsparcie. Pamiętaj jednak, aby nie wyręczać swojej pociechy, ponieważ przyniesie to efekt odwrotny do oczekiwanego. Ważne, aby dziecko było samodzielne i uczyło się na własnych błędach. Twoja pociecha musi odpowiadać za swoje prace domowe, stopnie, a nawet promocję do kolejnej klasy. Rodzice mogą posłużyć radą, ale to dziecko musi podejmować decyzje. W ten prosty sposób motywacja do nauki będzie trwała, gdyż będzie wypływała z zewnątrz.

Nowoczesne pomoce naukowe  

Obecnie dzieci mogą uczyć się za pośrednictwem tabletów, gier edukacyjnych, czy innych pomocy naukowych. Oferta jest niezwykle bogata. Wystarczy odwiedzić księgarnię internetową, aby wyposażyć dziecko w pomoce naukowe bez wychodzenia z domu. Liczenie staje się znacznie prostsze, kiedy wykorzystamy jedną z licznych aplikacji mobilnych. Gry edukacyjne nie tylko pozwolą Twojej latorośli zdobyć szereg umiejętności analitycznych, ale też rozwiną wyobraźnię. Warto też korzystać ze starych sprawdzonych metod. Zwykła lornetka wystarczy do obserwacji przyrody, gra w klasy korzystnie wpłynie na rozwój koordynacji ruchowej, a zabawa w chowanego pozwoli dotlenić organizm.

Zdrowy rozsądek

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko odnosiło sukcesy i wspaniale radziło sobie w szkole. Jednak nie pozwól na to, aby przerost Twoich ambicji przytłoczył dziecko. Zachowaj równowagę między nauką i zabawą. Z jednej strony staraj się, aby dziecko przyswajało wiedzę w jak najbardziej przystępny sposób. Z drugiej, pamiętaj, aby wyznaczyć granicę między przyjemnością i obowiązkiem. Odrabianie lekcji nie może kojarzyć się jedynie z zabawą. Nie opieraj też edukacji dziecka tylko na pomocach multimedialnych. Tym sposobem tradycyjne formy nauczania szybko znudzą Twoją pociechę. Nie zapominaj o książkach. Od najmłodszych lat czytaj swojemu maluchowi. To wspaniały i niezastąpiony sposób na zdobywanie wiedzy i rozwój wyobraźni.

Grupa Tipmedia
Podziel się: