piątek, 26 kwietnia 2024 22:24

Leasing a ubezpieczenie - o czym pamiętać, biorąc auto w leasing?

Wzięcie auta w leasing to z różnych względów korzystny wybór, na który decyduje się wielu kierowców – wśród nich coraz więcej nie tylko przedsiębiorców, ale również osób indywidualnych. Wiąże się on z określonymi formalnościami, które dotyczą m.in. kwestii ubezpieczenia. Poniżej omawiamy 5 ważnych aspektów w tym kontekście.
  • 09.04.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Leasing a ubezpieczenie - o czym pamiętać, biorąc auto w leasing?

1. Firma leasingowa ustala zasady

Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to dostosowanie się do wymogów towarzystwa. Firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać od klienta wykupienia ściśle wskazanych polis, do czego klient musi się zobowiązać, jeśli chce skorzystać z usługi i podpisać umowę. To warunek konieczny, którego nie da się obejść i dotyczy on oczywiście nie obowiązkowego OC, ale innych, dobrowolnych polis. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej trzeba wykupić swoją drogą, jednak musi to zrobić każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce bez względu na stan techniczny, rok produkcji czy markę producenta. OC chroni Cię jako kierowcę przed ewentualnymi roszczeniami w razie wyrządzenia przez Ciebie szkód w ruchu drogowym.

2. AC zawsze wymagane

Niezależnie od oferty leasingu możesz mieć pewność, że zawsze pojawi się wymóg wykupienia autocasco. To niezbędny elementem tej formy finansowania, który pozwala na zabezpieczenie zarówno Ciebie jako klienta, jak i firmy. Autocasco gwarantuje bowiem wypłatę odszkodowania w przypadku każdej szkody niezależnie od przyczyny. Nawet jeśli stłuczkę, wypadek czy kolizję spowodował Twój błąd albo wypadek losowy, dzięki AC otrzymasz rekompensatę szkód z tego tytułu, co nie jest możliwe w przypadku ubezpieczenia OC.

Omawiane ubezpieczenie samochodu w leasingu powinno spełniać określone parametry – aby firma zaakceptowała daną polisę AC, musi ona gwarantować:

  • brak wkładu własnego w szkodzie,

  • brak franszyzy integralnej,

  • zdefiniowany wariant naprawy,

  • stałą sumę ubezpieczeniową.

3. Ty wybierasz oferty

Mimo że firma leasingująca ma prawo do wskazania ubezpieczeń, którymi auto musi być objęte, to o wyborze samych ofert decyduje klient. Jeśli tylko uda Ci się znaleźć polisy spełniające kryteria określone przez firmę, możesz je spokojnie wykupić. Jednocześnie pamiętaj, że prawdopodobnie leasingodawca złoży Ci propozycję własnego ubezpieczenia – jeśli uznasz ją za korzystną, jak najbardziej zdecyduj się na nią.

4. Ubezpieczenie to koszy, ale i ochrona

Samo wzięcie leasingu generuje duże koszty, szczególnie jeśli wkład własny jest wysoki. Konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, w tym drogiego autocasco, wiąże się z dodatkowymi wydatkami, o których trzeba pamiętać. W zależności od indywidualnej sytuacji cena wszystkich niezbędnych w przypadku leasingu polis zaczyna się od ok. 1500 zł, a w skrajnych przypadkach może być nawet dwa razy wyższa. Dlatego ten koszt powinien być wkalkulowany w wyliczenia, na podstawie których podejmujesz decyzję o wzięciu samochodu w leasing.

Nie traktuj jednak wymogu wykupienia ubezpieczeń wyłącznie w kategorii kosztów, ponieważ dają one realną ochronę. Dzięki OC nie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej (czyli finansowej) za spowodowany wypadek, podczas gdy autocasco daje gwarancję, że szkody powstałe z Twojej winy lub z powodów losowych zostaną opłacone przez ubezpieczyciela, a nie osobiście przez Ciebie. Dzięki assistance otrzymasz pomoc w razie awarii lub wypadku, a NNW pozwala na odszkodowanie za utratę zdrowia lub życia w jego wyniku. Więcej informacji o tym ubezpieczeniu przeczytasz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-nnw-nastepstw-nieszczesliwych-wypadkow/.

Materiał Partnera