Poniedziałek, 24.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
JYSK Starogard
JYSK Starogard
JYSK Starogard

Wybieramy węże ogrodowe – na co zwracać uwagę?

  • 27.07.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Wybieramy węże ogrodowe – na co zwracać uwagę?
Lato w pełni, więc jeśli jeszcze nie zaopatrzyłeś się w wysokiej jakości wąż ogrodowy, to teraz jest ku temu najlepsza okazja. Na co musimy zwracać uwagę przy wyborze popularnego „szlaufa”?

Zacznij od długości

Aby nie kupić zbyt krótkiego węża, warto sprawdzić odległość pomiędzy kranem a najdalszym punktem naszego ogrodu. Do tego wyniku lepiej dodać od dwóch do czterech metrów ze względu na występujące przeszkody. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych zagięć węża. Pamiętamy jednak, że im dłuższy wąż, tym słabsze ciśnienie w nim. Dlatego producenci przygotowali akcesoria, które rozwiązują ten problem. Dzięki rozdzielaczowi zakładanemu na kran możemy poprowadzić dwa węże niezależnie od siebie. Innym sposobem jest montaż trójnika, który zakłada się dopiero na pewnym odcinku węża, który doprowadza wodę z ujęcia. Zaleca się wówczas  rozdzielenie węża o srednicy 3/4”  na dwa o średnicy 1/2”. Średnica węża to właśnie kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Jest ona ściśle związana z jego długością. Specjaliści zgodnie twierdzą, że im dłuższy wąż, tym jego średnica powinna być większa. Taki wybór może zapobiec problemom z ciśnieniem. Do małego ogrodu spokojnie wystarczy nam wąż o średnicy 1/2” lub 3/4”. Jeśli dysponujemy większą działką, pomyślmy o zakupie „szlaufa” z średnicą 3/4”, 1” lub 5/4”. Pamiętajmy jednak, że im większa średnica, tym cięższy wąż.

Węże ogrodowe z PCV i kauczuku

Kolejnym kryterium jest materiał wykonania. Najprostsze i najtańsze węże ogrodowe zrobione są z dwóch warstw polichlorku winylu, czyli PCV. Lekkie i elastyczne są także te wykonane z kauczuku. Jeśli chcemy jednak zakupić sprzęt, który posłuży nam kilka lat, powinniśmy zdecydować się na węże składane z pięciu warstw. Dzięki temu są one odporne na uszkodzenia, nie załamują się ani nie skręcają. Jakość produktu podkreśla też okres gwarancji. Standardem w tej branży jest 5-10 lat. Dobra jakość wykonania wpływa też na optymalne wykorzystanie siły strumienia wody. Każdy wąż powinien mieć informację dotyczącą ciśnienia roboczego. Wynosi ona, w zależności od modelu, od 4 do 12 barów. Ciśnienie rozrywające, czyli takie, które grozi zepsuciem węża, mieści się natomiast w przedziale 8-48 barów. Na rynku jest wielu producentów węży ogrodowych. Jednym z nich jest Firma Skowroński. Odznaczają się one wysoką jakością wykonania oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Kupując wąż ogrodowy warto pomyśleć o akcesoriach, które ułatwią nam jego użytkowanie. Dzięki temu podlewanie ogródka stanie się przyjemnym obowiązkiem.

Grupa Tipmedia
Podziel się: