Kredyt na samochód używany - czy warto?

  • 09.06.2021, 12:55
  • redakcja
Kredyt na samochód używany - czy warto?

Podziel się:

Oceń:

Posiadanie własnego auta dla wielu osób, a zwłaszcza rodzin wydaje się zupełnie naturalne. Samochód zapewnia niezależność w przemieszczaniu się na co dzień. Niekiedy trudno wręcz sobie wyobrazić funkcjonowanie życie bez niego, kiedy zastanowimy się jak często jest nam on potrzebny. Dojazdy do pracy, podwiezienie dzieci do przedszkola, zakupy w markecie czy w końcu wycieczki i wakacyjne podróże. Pomimo tych niewątpliwych zalet samochód ma jedną wadę. Jest drogi, szczególnie nowy. Rozwiązaniem problemu może być zakup auta używanego. Ale co jeśli pomimo wyboru pojazdu z drugiej ręki nie mamy wystarczającej kwoty na jego zakup? Wówczas z pomocą przychodzi kredyt na samochód. Co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury.

Kredyt na samochód to rozwiązanie skrojone na miarę

Kredyt to pojęcie bardzo ogólne. Zazwyczaj kojarzy się z kredytem gotówkowym, który możemy przeznaczyć na dowolny cel. Banki już wiele lat temu zauważyły potrzebę stworzenia kredytów na konkretny cel. I tak powstał kredyt hipoteczny i kredyt na samochód. Ten ostatni co do zasady działania nie odbiega wiele od zwykłego kredytu. Charakteryzuje się zazwyczaj lepszymi warunkami dla klienta. Jest tańszy i wymaga stosunkowo mało formalności.
Zazwyczaj będziemy potrzebować jedynie: dowodu osobistego, prawa jazdy oraz zaświadczenia o zarobkach.
W zamian za stosunkowo łatwy dostęp do finansowania, bank wymaga od nas ustanowienia tzw. zabezpieczenia na pojeździe do czasu całkowitej spłaty kredytu. Z prawnego punktu widzenia oznacza to tyle, iż bank staje się współwłaścicielem naszego auta. Drugą kwestią, o której musimy wiedzieć, to obowiązek wykupowania ubezpieczenia Autocasco podczas trwania naszej umowy z bankiem.

Wiek pojazdu a warunki kredytu

Na ostateczne warunki kredytu wpływają różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest wiek pojazdu. Jak powszechnie wiadomo, Polacy kupują auta w bardzo różnym wieku, ale wiele z nich ma więcej niż 10 lat.
W takim wypadku o kredyt może być już znacznie trudniej. Pamiętajmy, że kredyt udzielany jest zazwyczaj na okres 3-5 lat. Dlatego dla banku optymalnym wiekiem używanego auta jest nie więcej niż 6-8 lat. Dla starszych aut oferta kredytowa jest mniej atrakcyjna, czyli mówiąc wprost droższa. Wynika z większego ryzyka, jakie bank bierze na siebie przy kredytowaniu takich aut. Taka informacja powinna być cenna dla przyszłych posiadaczy 4 kółek. W ostatecznym rozrachunku koszt kredytu dla aut w zaawansowanym wieku może być sporo wyższy i skutecznie zniechęcać do zakupu danego auta. Więcej o kredycie na samochód można dowiedzieć się z artykułu: http://kredytna4kolka.pl/kredyt-na-samochod-uzywany/

O co pytać podczas ubiegania się o kredyt?

Kredyt na samochód to nie tylko pieniądze na upatrzone auto, ale również prowizja od kredytu oraz konieczność ubezpieczenia auta. Dlatego jednym z polecanych rozwiązań może być wliczenie prowizji i kosztu ubezpieczenia w raty. Dzięki temu nasza rata wprawdzie nieco wzrośnie, ale nie będziemy zmuszeni do wyłożenia z własnej kieszeni dodatkowych pieniędzy (czasem kilku tysięcy złotych) już na samym początku ubiegania się o kredyt.

Gdzie szukać kredytu na samochód?

Znajdziemy go w ofercie praktycznie każdego banku. To, co warto jednak zrobić to rozpocząć poszukiwania od strony tzw. porównywarek kredytów, które bez problemu znajdziemy w sieci np. kredytna4kolka.pl Narzędzia tego typu agregują w jednym miejscu wiele ofert dzięki czemu zyskujemy dostęp do najlepszych kredytów w danej chwili. Pomocne w wyborze właściwej oferty są też rankingi kredytów. Dopiero wyposażeni w takie informacje możemy zwrócić się do banku X i dopytać o szczegóły. Nie należy bowiem zapominać, iż często dane zawarte w porównywarkach są poglądowe, a szczegóły oferty dopasowywane są dla indywidualnej sytuacji każdego klienta.

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe