sobota, 26 lipca 2025 01:36
Reklama

Kociewskie historie: Grabowiec pod lupą Eugeniusza Cherka

W poprzednim numerze Gazety Kociewskiej prezentowaliśmy ciekawą historię dotyczącą skarbu i tajemniczego morderstwa we wsi Bolesławowo. Tym razem przenosimy się w zupełnie inną część Kociewia, gdzie leży malownicza wieś o nazwie Grabowiec. Eugeniusz Cherek dotarł do faktów, o których niewielu z nas wie.
Kociewskie historie: Grabowiec pod lupą Eugeniusza Cherka

Grabowiec jest najmniejszym sołectwem w Gminie Bobowo, położone w północno - wschodniej części gminy Bobowo. Ogólna powierzchnia sołectwa wynosi – 348 ha, wieś o stosunkowo niskich klasach gleb, duży udział lasów oraz kilka gospodarstw rolnych. Wieś jest rozproszona, z licznymi małymi skupiskami domów i gospodarstw. Grabowiec leży w niewielkiej dolinie, z zachodu wieś omija rzeka Węgiermuca.

Skąd wzięła się nazwa Grabowiec?
Do sołectwa Grabowiec należy dworek - osada Mysinek, gdzie znajduje się stary, zbudowany w 1860 roku dworek myśliwski wpisany do rejestru zabytków. Na przełomie XIX i XX wieku należał do rodziny Jackowskich. Pod koniec XX wieku został odrestaurowany przez holenderskiego właściciela odzyskując dawną świetność. Dworek jest dostępny jako miejsce spokoju, noclegu i odpoczynku.
Jak podaje znany kociewski historyk Józef Milewski nazwa Grabowca pochodzi od słowa grab. Za czasów pruskich nazwa wsi brzmiała: Grabowietz, niemiecka Grabowitz. W okresie międzywojennym nazwa wsi - Szlachecki Grabowiec. W czasie niemieckiej okupacji powróciła pruska nazwa – Grabowietz, a po hitlerowskiej reformie administracyjnej w 1942 roku wieś nazwano Buchenwalde, co w polskim tłumaczeniu oznacza Bukowy Las.
Trudno powiedzieć, kiedy osiedle zostało zagospodarowane przez człowieka. Na początku XVIII wieku właścicielem wsi był sędzia ziemski Michał Tuchołka.

W 1789 roku...
Grabowiec był wsią szlachecką, użytkowała ten obszar rodzina Praneckich. W 1860 roku grabowieckie dobra posiadał Jakub Tuchołka. W latach 1875 - 1881 były użytkowane przez Jana Prabuckiego. W 1888 zostały rozparcelowane. W 1920 roku Grabowiec był ośrodkiem gminy wiejskiej. W okresie międzywojennym do ciekawej postaci należał W. Jastrzębski, urodzony w Grabowcu w 1901 roku. Pracował przy budowie portu w Gdyni, był członkiem Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, rozwiązanej w sierpniu 1938 roku. Był człowiekiem o radykalnych poglądach, skupił wokół siebie kilku okolicznych chłopów.

Więcej na ten temat znajdziesz w aktualnej Gazecie Kociewskiej!

Reklama


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

19.07.2016 17:04
słaby artykuł

Reklama
gość 16.07.2016 17:08
Zapytać o co? Że wójt ma ich gdzieś a drogę tam zrobią w następnym tysiącleciu. Zimą i podczas porządnej ulewy wieś odcięta od świata i to XXI wiek! .

re 16.07.2016 11:37
Tekst przepisany z książki,może warto by było zapytać mieszkańców o historie wsi.

KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama