poniedziałek, 21 lipca 2025 00:03
Reklama

Odpadająca elewacja zagraża życiu przechodniów. Budynek zapomniany przez TBS

Centrum miasta, jego wizytówka i duma. Jednakże jak się okazuje to tylko fasada, przykrywająca lata zaniedbań. Mieszkańcy ul. Basztowej  mają poważny problem z budynkiem, który nie tylko straszy swoim wyglądem, ale i zagraża życiu przechodniów. Wszystko za sprawą spadających odłamków bardzo wysłużonej elewacji. Ma ona już ponad jeden wiek i nigdy przez ten okres nie była remontowana. Zadaniem lokatorów, Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które jest zarządcą nieruchomości, zwodzi ich w sprawie remontu już 15 lat.
Reklama
Odpadająca elewacja zagraża życiu przechodniów. Budynek zapomniany przez TBS

Lokatorzy, jak sami zaznaczają, rozumieją kłopoty finansowe TBS - u, rozumieją, że nie wszyscy płacą czynsz, ale oczekują jedynie wyrozumiałości i bezpieczeństwa.
- Tutaj wszyscy starają się jak mogą. Ja tu mieszkam już 20 lat. Przez te lata miasto musiało położyć papę termogrzewczą, byli zmuszeni wymienić instalację gazową na spawaną i instalacje 24 V na klatce schodowej. Wszystko to przez zmianę unijnych przepisów. Nic więcej tutaj miasto nie zrobiło, żadnych okien na klatce, żadnych podłóg. W piwnicy jest wszystko zarwane, nie ma nic – wylicza jeden z lokatorów.

Reklama

Przede wszystkim trzeba wymienić elewację. Ma ona bowiem już ponad 120 lat. To są jeszcze pruskie mury lepione z papy.
- Elewacja, gdy dostanie deszczu oraz wiatru, wybrzusza się i spada – tłumaczy lokator.
Na chodnik spadają płaty o szerokości sięgającej nawet 2 m. Na szczęście jeszcze żadne dziecko tamtędy nie szło, ani nie stał samochód. Tragedia jednak wisi w powietrzu, w tym wypadku, dosłownie na „włosku”.

Nie żądają cudów
Sami mieszkańcy dbają o pobliski teren. Jak przekazują sami lokatorzy:
- To jest nasze i musimy o to dbać. I na własny koszt remontujemy, ale ile można? Elewacji nie jesteśmy w stanie wyremontować. A przecież płacimy czynsz, ponad 400 zł miesięcznie.
Zdawać by się mogło, że lokatorzy nie żądają cudów od miasta, ale jedynie trochę przyzwoitości. Na własny koszt jeden z lokatorów wyremontował klatkę schodową i dba o podwórko.
- Płacimy także fundusz remontowy, gdzie są te pieniądze, przez tyle lat? – żali się lokator. - Co mogę, to robię. Podwórko zamiatam i chodniki, by jakoś wyglądało. Tędy ludzie do kościoła chodzą, do kostnicy, na roraty. To jest przecież centrum Starogardu, nasza wizytówka. Ale jak się widzi ten budynek, to się wszystkiego odechciewa.
- Pan dyrektor Andrzej Karasek pisał, że jeżeli na własny koszt chcemy coś remontować, to dostaniemy wszystkie zezwolenia. Jeżeli ktoś się poczuje i własne pieniądze da, to wtedy jest to na rękę, żeby miasto nie straciło złotówki – dodaje.

Zapobiegną tragedii?
Jak twierdzą lokatorzy, sprawa remontu zagrażającej życiu elewacji była zgłaszana już 15 lat temu w TBS. Obiecano wówczas, że remont wkrótce będzie miał miejsce. Od tego czasu, jak mówią lokatorzy, są po prostu zwodzeni. Z informacji podawanych przez samych zainteresowanych, jest już zrobiony przetarg, jest kosztorys na elewację, ale mieszkańcy nie wiedzą, za czym czeka pan dyrektor.

Problem jest także z zalegającym gruzem po odpadającej elewacji.
- Nie stać nas na wywiezienie gruzów – mówi mieszkaniec przy Basztowej 1. - Niech przynajmniej miasto da transport, my te gruzy załadujemy. Musi być solidarna pomoc, potrzebujemy jedynie dobrej woli miasta. Niech miasto też się poczuje do odpowiedzialności i czystości.

Sam prezes TBS-u Andrzej Karasek ciągnącą się od wielu lat sprawę komentuje bardzo krótko.
- My jesteśmy jedynie zarządcą wspomnianego budynku, sprawa remontu to kompetencja wspólnoty mieszkaniowej. Nie możemy na nich wymusić jakichkolwiek decyzji, czy zaciągnięcia przez nich kredytu na powyższy remont – mówi prezes. – Na dzień dzisiejszy na koncie funduszy tego budynku jest zgromadzone 15, 700 zł. i jest to suma niewystarczająca na pokrycie remontu elewacji. Będę starał się, aby wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła jednak kredyt na tą inwestycję. Nie ma bowiem możliwości, przeniesienia środków z innego budynku na remont wspomnianej elewacji – dodaje Andrzej Karasek.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

STRZELEEC 14.05.2012 09:50
Przecież,można wziąść kredyt .Będzie on spłacany z oplat na fundusz remontowy! Nic nie stracicie tylko zyskacie

Reklama
Memory 14.05.2012 07:34
Najlepiej - niech miasto da - a sami? Kredyt brać i remontować a nie czekać na darmowe

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama