- Od 1990 r. mam problemy rodzinne – przyznaje ze smutkiem kobieta. – W 2003 r. rozwiodłam się. Staram się o eksmisję byłego męża i zakaz zbliżania. Mam wiele problemów. Oprócz przemocy fizycznej mój były mąż bez mojej zgody i wiedzy bierze na moje dane pożyczki. Także tę sprawę zgłosiłam do prokuratury. Okłamuje ludzi na szerszą skalę, nie tylko mnie. Posługuje się starymi dokumentami i bierze na tej podstawie kolejne pożyczki. Jak tak może być, że posługuje się naszymi, starymi dokumentami sprzed rozwodu i wszystko jest w porządku?
Piętrzące się problemy
Kobieta twierdzi, że w życiu przeszła już wiele i nie były to chwile wypełnione szczęściem i radością.
– Po ślubie okazało się, że mój ówczesny mąż ma problemy z alkoholem. Między nami zaczynało się piętrzyć coraz więcej problemów. Mąż odszedł ode mnie jak nasze dzieci miały dwa i cztery lata. To było prawie 25 lat temu. Jego ojciec też wykończył swoją żonę, która w końcu zmarła, mnie spotyka to samo.
Nasza Czytelniczka, twierdzi, że mąż znęca się nad nią codziennie.
– Straszy mnie siekierą, nożem, wyłącza korki, robi wszystko, żeby mi uprzykrzyć życie – mówi. – Dzwonię na policję, ale on staje się po tych interwencjach coraz bardziej agresywny. Jednak ja pokażę innym dziewczynom, które płaczą i nic nie robią, że nie trzeba tak żyć. Problem przemocy w naszym regionie jest bardzo duży. Uważam, że warto walczyć i mówić o przemocy, która dzieje się w rodzinie. Czasem kobiety myślą, że po ślubie powinny być podporządkowane mężczyznom, że powinny tylko sprzątać i gotować, rodzić dzieci a jak dzieje się coś złego to jest ich wina. Ja się z tym nie zgadzam i pokaże innym, że trzeba walczyć o swoją godność.
Przemoc domowa
Nie tylko policja może przyjąć zawiadomienie o przemocy w rodzinie, czyli w tym przypadku wprowadzenia Niebieskiej karty, ale również inne wymienione w ustawie instytucje m.in. GOPS, MOPS, placówki służby. W gminie Osieczna do chwili, gdy zamykaliśmy wydanie GK 5 rodzin objętych jest procedurą Niebieskiej karty.
- Gdy policja zakłada Niebieską kartę, to w terminie trzech dni od przyjęcia takiej informacji musimy wysłać dokument do komisji interdyscyplinarnej, gdzie następnie w trybie do 7 dni jest powoływane zebranie, na którym są podejmowane dalsze kroki odnośnie objęcia ochroną danej rodziny oraz dalszego postępowania, o którym decyduje przewodniczący komisji – wyjaśnia st.asp. Marcin Kunka, oficer prasowy KPP w Starogardzie Gd.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gd. w ubiegłym roku przeprowadzili 1228 interwencji domowych, z czego 102 dotyczyły procedury Niebieskiej karty, co stanowi 8,31% liczby wszystkich interwencji domowych.
(...) Cały artykuł opublikowany został w Gazecie Kociewskiej nr 15 z dnia 15.04.2015r.
Napisz komentarz
Komentarze