Treść listu:
Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Nauczyciele!
Za niespełna dwa miesiące obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To niezwykle istotne święto państwowe spotyka się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Działalność i losy wielu Żołnierzy Wyklętych związane były z Pomorzem. Jedną z nich była Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, której śmierć stała się symbolem czystej ofiary.
„…przywieziono więźnia specjalnego i przydzielono mu osobną celę w pawilonie dla więźniów politycznych. Niezwykłe było to, że więzień specjalny był szczupłą, ładną dziewczyną, sanitariuszką 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Danuta Siedzikówna „Inka” po 13 dniach parodii „śledztwa” i „sądu” została skazana na śmierć. Przebywała samotnie w celi, czekając na wykonanie wyroku. Strażniczka więzienna, poruszona jej losem, przekazała gryps do znajomych w Gdańsku: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...”
„Inka” do końca wierna była przysiędze jaką złożyła w wieku 15 lat, wstępując do konspiracji. „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszna, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg…”
To właśnie sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej jest bohaterką organizowanego przez nas konkursu plastycznego. Z najładniejszej pracy powstanie plakat, a inne nagrodzone rysunki znajdą się na okolicznościowych pocztówkach. Wśród nagród zbiorowych dla szkół przewidujemy m.in. grupową wycieczkę do Brukseli, a także wykład historyczny. W jury oceniającym prace zasiądą: artysta plastyk Inka Forycka, pedagog Joanna Groth, historycy specjalizujący się w drugiej konspiracji niepodległościowej prof. dr hab. Tadeusz Wolsza i Patryk Kozłowski oraz Anna Niedziela – Strobel – pedagog, autorka książki dla dzieci „O Ince, która zachowała się jak trzeba”.
Jesteśmy przekonane, iż proponowany przez nas konkurs w pełni wpisuje się w misję szkoły, promując ponadczasowe wartości oraz wskazując wzorce, które mogą być dla młodzieży cennym drogowskazem.
Mamy nadzieję, iż spotka się on z Państwa zainteresowaniem oraz dużym odzewem wśród dzieci i młodzieży.
/-/ Anna Fotyga /-/ Dorota Arciszewska – Mielewczyk
Poseł do Parlamentu Europejskiego Poseł na Sejm RP
Napisz komentarz
Komentarze