środa, 23 lipca 2025 14:16
Reklama

Konkurs plastyczny upamiętniający Danutę Śledzikównę "Inkę"

Wydział Spraw Społecznych starogardzkiego magistratu zachęca do udziału w konkursie plastycznym, mającym na celu upamiętnienie sanitariuszki Danuty Śledzikówny ps. "Inka". Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.
Reklama
 Konkurs plastyczny upamiętniający Danutę Śledzikównę "Inkę"

Treść listu:

Reklama

Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Nauczyciele!

Za niespełna dwa miesiące obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To niezwykle istotne święto państwowe spotyka się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Działalność i losy wielu Żołnierzy Wyklętych związane były z Pomorzem. Jedną z nich była Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, której śmierć stała się symbolem czystej ofiary.

„…przywieziono więźnia specjalnego i przydzielono mu osobną celę w pawilonie dla więźniów politycznych. Niezwykłe było to, że więzień specjalny był szczupłą, ładną dziewczyną, sanitariuszką 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Danuta Siedzikówna „Inka” po 13 dniach parodii „śledztwa” i „sądu” została skazana na śmierć. Przebywała samotnie w celi, czekając na wykonanie wyroku. Strażniczka więzienna, poruszona jej losem, przekazała gryps do znajomych w Gdańsku: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba...”

„Inka” do końca wierna była przysiędze jaką złożyła w wieku 15 lat, wstępując do konspiracji. „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszna, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg…”

To właśnie sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej jest bohaterką organizowanego przez nas konkursu plastycznego. Z najładniejszej pracy powstanie plakat, a inne nagrodzone rysunki znajdą się na okolicznościowych pocztówkach. Wśród nagród zbiorowych dla szkół przewidujemy m.in. grupową wycieczkę do Brukseli, a także wykład historyczny. W jury oceniającym prace zasiądą: artysta plastyk Inka Forycka, pedagog Joanna Groth, historycy specjalizujący się w drugiej konspiracji niepodległościowej prof. dr hab. Tadeusz Wolsza i Patryk Kozłowski oraz Anna Niedziela – Strobel – pedagog, autorka książki dla dzieci „O Ince, która zachowała się jak trzeba”.

Jesteśmy przekonane, iż proponowany przez nas konkurs w pełni wpisuje się w misję szkoły, promując ponadczasowe wartości oraz wskazując wzorce, które mogą być dla młodzieży cennym drogowskazem.

Mamy nadzieję, iż spotka się on z Państwa zainteresowaniem oraz dużym odzewem wśród dzieci i młodzieży.

/-/ Anna Fotyga                                                  /-/ Dorota Arciszewska – Mielewczyk
Poseł do Parlamentu Europejskiego                                      Poseł na Sejm RP



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

stg 19.02.2015 09:35
Pis będzie grzebał w programach szkolnych .A -oczywiście Wydział Spraw Społecznych na to jak na lato.!!! Jakich dożyliśmy czasów? ?

Reklama
17.02.2015 15:41
nazwiska poprawnie pisać a później się za edukacje innych bierzcie mądrale.

18.02.2015 08:00
redakcjo popraw błąd. Też nie dojrzałem wcześniej. To jednak nie jest przeszkodą do wydawania takich, czy innych sądów, czy raczej informacji.

17.02.2015 07:54
[quote]Szkoła jest od nauki tego co jest w programie nauczania[/quote] To tego nie ma? Więc może chociaż w ten sposób twoje dzieci dowiedzą się jakim zagrożeniem dla tamtego państwa były tamte dzieci, do walki z którymi rzucono cały państwowy aparat ucisku

bbb 16.02.2015 21:56
Fajnie jest siedzieć w ciepłym mieszkanku na fotelu i komentować. Komentować ten artykuł powinny osoby które przeżyły wojnę a których jest coraz mniej. Po prostu wysłuchać ich wspomnień.

Tata 16.02.2015 15:34
aby prali mózgi naszym dzieciom w szkole?! Szkoła jest od nauki tego co jest w programie nauczania a nie tego co sobie PiS wymyśli.

Reklama
16.02.2015 17:09
dzieci w tym czasie dorośleją w przyśpieszonym tempie. To dziecko - Inka z dnia na dzień stała się kobietą po stracie najbliższych. Miała pójść do opieki społecznej o pomoc? Do Niemców o pomoc? By wysłali ją na roboty? Proszę w ten temat złośliwie nie wpisywać PiS-u. Dzień Pamięci Narodowej Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione przez Sejm RP głosami posłów PiS-u, PO i innych. Jeżeli nie ma tego w programie nauczania to tylko dowód na to, że jest co zmieniać. Jeśli jest - to i bardzo dobrze.

16.02.2015 19:26
Takie samo bezsensowne święto jak 3króli.

16.02.2015 22:03
bezsensowne?? Bo co? Bo są markety są zamknięte i nie masz co robić?

zły zgryz 16.02.2015 21:59
Oczywiście po co ma mają się uczyć historii. A co Twoi dziadkowie robili w czasie wojny?

17.02.2015 09:19
Albo będziesz świętował kiedy PiS ci wyznaczy albo nie jesteś dość dobrym patriotą.

Reklama
16.02.2015 15:31
Wydział Spraw Społecznych i Wewnętrznych przy Rejonowej Komendzie Milicji Obywatelskiej?

16.02.2015 15:29
o śledziku. Tym to tylko imprezy w głowie.

16.02.2015 15:13
To wina tych wstrętnych Żołnierzy Wyklętych, którzy wciągali dzieci w swoje gry. Nikt sie nie zastanowi co te dzieci zrobiły komunistom, którzy rękami ubeków torturowali i mordowali je strzałem w głowę

17.02.2015 10:07
Wątpliwa ironia, ubecja stosował te same metody co ss ale zanim zabili to bardziej umęczyli swe ofiary, więc ryzyko było znane. Dzieci nie trzeba wciągać ona zawsze będą chciały znaleźć się w wirze burzy. Przez wojnę śmierć powszednieje, zemsta rozpacz co my o tym możemy wiedzieć. Dziś jednoznacznienie da się odpowiedzieć, ile młodzieży i dzieci można było wtedy uratować, myślę że dużo! A kto był wtedy bohaterem? historia jednoznacznie odpowiada kto był oprawcą, natomiast ówcześni bohaterzy mieli różne odcienie szarości i bieli...tak wynika z bezpośrednich relacji...

16.02.2015 13:50
Proszę poczytać historię Inki. Czas wojny to czas przyspieszonego dorastania, nie tylko współcześnie. Naprawdę zachęcam do zapoznania się z historią Inki. Nie tak łatwo przyjdą wtedy wcześniej wypowiedziane słowa o wciąganiu.

Reklama
16.02.2015 14:39
Nasłuchałem się ja od ludzi , którzy tamte czasy przeżyli. W Warszawie to była masakra młodzieży, dzieci, harcerzy, kto komu dał prawo wciągać dzieci i co to dało? Historia Inki, takich przerwanych młodych żyć były tysiące u niej pewnie zaważył dramat jej rodziców... a to było najbliżej. Ludzie, którzy przeżyli i konspirację i lasy wcale tak jednoznacznie się nie wypowiadają o skali ofiar jaka została poniesiona. Inka mając 15 lat już ślubowała(czy to jest dobry wiek na umieranie?) Raz została odbita, wpadła później chyba na Wybrzeżu 18 lat dziewczyna-żołnierz-bohater... część z tych zamordowanych była jednocześnie ofiarami ubecji, ale też ofiarami czego innego...historia nie jest tak prosta, zbyt wysoka cena z dzieci i młodzieży poniosła nasza ojczyzna by się nad tym nie zastanawiać...

16.02.2015 13:17
Cóż to były za czasy, szkoda tych dzieci wciągniętych w gry dorosłych! W Powstaniu Warszawskim tyle dzieci zginęło, "INKA" 15 lat(ósma klasa) i wciągnięta w podziemie., kto miał sumienie dawać broń tym dzieciom? Tego nic nie tłumaczy to był błąd wciągać do tej śmiercionośnej gry dzieci

KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama