piątek, 25 lipca 2025 19:48
Reklama

Halloween po kociewsku z ogromną dynią

KOCIEWIE. Już od kilku dni najróżniejsze lokale starogardzkie zapraszają mieszkańców do udziału w świętowaniu Halloween. Na ten dzień przewidziano różne atrakcje. Klientów kusi się na przykład bezpłatnym kuflem piwa dodawanym, w tym dniu do zamówionej pizzy.
Halloween po kociewsku z ogromną dynią

W wielu oknach i witrynach sklepowych pojawiają się wydrążone dynie ze świeczkami w środku.

Reklama

Dynie z rynku
- Jestem przygotowany do tego, że nasi mieszkańcy potrzebować będą dużej ilości dyń - mówi Piotr Radomski, właściciel sklepu owocowo-warzywnego na starogardzkim rynku. - Od wielu lat zainteresowanie dyniami w tym dniu jest olbrzymie. W ubiegłym roku sprzedałem ponad sto dyń a i tak dla wszystkich chętnych nie wystarczyło. W tym roku liczę, że wystarczy dyń dla wszystkich. Najczęściej dynie kupują ludzie bardzo młodzi. Wybierają dynie nieduże, takie około 5 kilogramowe. One są niedrogie. Kilogram dyni kosztuje około 1 zł. Mam jednak także dynie dla prawdziwych koneserów. Największe dynie ogromne ważą ponad 50 kilogramów. Jedną z takich dyń wystawię w środę przed moim sklepem.

Co to znaczy Halloween
Zwyczaje związane z tradycją Halloween zapoczątkowali Celtowie (grupa ludów zamieszkujących dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji), a dokładniej - pochodzą one z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych druidami, którzy sprawowali w pogańskiej Szkocji funkcje sędziów, lekarzy i magów. Zgodnie z wierzeniami Celtów pogański bóg śmierci Samhain w nocy z 31 października na 1 listopada uwalniał duchy zmarłych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku. Wezwane przez boga śmierci dusze swoje winy odkupywały pod postacią zwierząt. Najwięksi grzesznicy zamieniani byli w najmniejsze zwierzątka.
Święto Halloween do dzisiaj obchodzone jest 31 października. Zresztą nazwa Halloween pochodzi od angielskiego zwrotu "All Hallows", który oznacza mniej więcej tyle, co nasz zwrot "Wszyscy święci". Warto też wiedzieć, że ponad 2 tys. lat temu 31 października był dniem, który świętowano potrójnie. W tym dniu żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych.

Psikus albo poczęstunek
Halloween przywędrowało do nas niedawno. Z Ameryki. Nie jest to jednak święto wymyślone przez amerykanów. Do USA przywieźli je emigranci z Irlandii. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, sów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp. Kulminacyjnym momentem tego święta jest odwiedzanie domów przez przebrane dzieci, które wypowiadają zdanie "trick or treat" – psikus albo poczęstunek, co ma nakłonić odwiedzonego domownika do poczęstowania dzieci garścią wcześniej zakupionych na ten cel słodyczy pod "groźbą" zrobienia mu psikusa np. nasmarowania klamki pastą do zębów. Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadoptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, niczym wystrój planu filmu grozy, jednak wszyscy w tym czasie dobrze się bawią. Dzieci najczęściej chodzą po domach i proszą o słodycze.

Pogańskie święto
Halloween w naszym kraju stało się popularne pod koniec lat 90 Przeważnie organizowane są w tym dniu liczne imprezy w klubach, występy teatralne i projekcje filmowe. W większych miastach polskie dzieci bawią się tak samo, jak w Stanach Zjednoczonych czyli odwiedzają sąsiadów i proszą o cukierki.
Halloween spotyka się z krytyką ze strony duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego, głównie z racji pogańskiej genezy tego święta.
W naszej tradycji prasłowiańskiej mamy także święta przypominające Halloween. Są to tak znane święta jak Dziady czy też krakowskie Rękawki.
Można długo i namiętnie dyskutować na temat zasadności przejmowania obcych świąt takich jak Halloween czy Walentynki. Można nawet z nimi walczyć. A my je po prostu zauważamy bo są i tyle.
Na robaki i prostatę
Działanie lecznicze mają świeże nasiona dyni czyli pestki. Dzięki zawartości kukurbitacyn stanowią bardzo skuteczny lek przeciwrobaczny zabijający tasiemce, glisty i owsiki. Aby zwalczyć wymienione pasożyty należy rano, na czczo, spożyć 250 - 300 gr świeżych, silnie rozdrobnionych nasion dyni, pozbawiwszy je oczywiście najpierw wierzchnich łupin. Nasiona dzielimy na dwie równe porcje i zjadamy je w odstępie półgodzinnym. Po ok. 2 godzinach od spożycia przyjmujemy dodatkowo środek przeczyszczający. Dla pewności kurację taką można powtórzyć jeszcze po 2 dniach. Odrobaczenie organizmu zapewnione. Świeże nasiona dyni można pomocniczo stosować w chorobie lokomocyjnej i zapaleniu gruczołu krokowego czyli prostaty u mężczyzn.

Dieta z dyni
Miąższ owoców dyni jest doskonałym środkiem dietetycznym, który można spożywać utarty drobno jako dodatek do surówek, bądź po ugotowaniu jako dodatek do mięs, albo przerobiony na dżem. Z kwiatów dyni można przyrządzać smaczne sałatki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

nzlwiq 29.03.2012 12:19
E73KGq <a href="http://ayuuxhtswuxx.com/">ayuuxhtswuxx</a>, [url=http://icjmngfgsgub.com/]icjmngfgsgub[/url], [link=http://mcojbewrfond.com/]mcojbewrfond[/link], http://hbaykfulwcpx.com/

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama