środa, 23 lipca 2025 03:54
Reklama

Ruchanki naukowo czyli miłość po kociewsku

GDAŃSK. Kociewie na Uniwersytecie. W czwartek 29 maja zapowiada się niecodzienna prezentacja walorów tego regionu. Będą też słynne "ruchanki" oraz "ekwadorski" Kociewiak z osieckiego Ciemnogrodu - Cejrowski (WC Kwadrans).
Reklama
W tym dniu Kociewie zawładnie Wydziałem Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Program spotkania z Kociewiem.

Najpierw zostanie zaprezentowana historia Kociewia.
O historii  tego regionu, odważnie i zdecydowanie "zdobywającego sobie prawo obywatelstwa w naszych myślach" opowie pieczołowity archiwista Kociewia, Ryszard Szwoch. Jest on animatorem czasopisma "Zapiski Kociewskie". Posiada także, prawdopodobnie największy w kraju zbiór życiorysów znanych ludzi Kociewia. Następnie swoimi uwagami na temat edukacji regionalnej na Kociewiu podzieli się profesor Maria Pajakowska-Kęsik.
Pani profesor całe swoje życie promuje gwarę kociewską. Zafascynowana dorobkiem gwaroznawczym ks. Bernarda Sychty stworzyła Aneks do Sychty w którym umieściła zebrane "niczym zaostałe kłosy" dodatkowe, kociewskie wyrażenia gwarowe. Napisała także wspaniałą inscenizację "Maszki", w której prezentuje weselne zwyczaje kociewskie. Maria Pająkowska-Kęsik jest dynamicznym oratorem i potrafi zafascynować słuchaczy swoimi wykładami.
Potem czarować będzie słuchaczy Wojciech Cejrowski. To chyba najbardziej znany Kociewiak w naszym kraju. Jego niezapomniane WC Kwadrans były najobfitszą, telewizyjną promocją Kociewia. Zakochany w Kociewiu i swoim osieckim Ciemnogrodzie wozi je w sercu po całym świecie.   
Wojciech Cejrowski opowie o kulturze kociewskiej.
Potem sceną zawładnie Mirka Moeller i jej roztańczone gzuby. Kociewski dynamit taneczny. Po emocjach, jakie niewątpliwie wywoła występ zespołu pani Mirki można będzie odpocząć oglądając wystawę rzeźb Zygmunta Bukowskiego. To niekwestionowany Król Kociewskich Rzeźbiarzy. O szacunku jaki zyskał wśród Kociewiaków ten skromny rolnik z Mierzeszyna koło Przywidza, niechaj świadczy fakt, że jest aktualnie jedynym, żyjącym patronem szkoły na Kociewiu a może i w całej Polsce.
Kontynuować będzie można odpoczynek podziwiając rewelacyjne fotografie Zenona Usarkiewicza z Wycinek koło Osieka. Jest Kociewiakiem w pierwszym pokoleniu. Wydał kilka fotograficznych albumów o Kociewiu. Był nawet przewodniczącym Rady Gminy Osiek. Został zaakceptowany i jakby adoptowany przez Kociewiaków a jest to ogromne wyróżnienie.
Organizatorzy zapraszają także na ruchanki kociewskie i inne specjały regionalne. Pychota.
Spotkanie 29 maja, początek o godz. 15.30 w auli 039.  Wstęp bezpłatny.

Przepis na ruchanki
Do ruchanek potrzeba pół kilo maki, 2 jajka, ponad pół litra mleka i pół kostki drożdży. Potrzebny będzie także olej. Zaczynamy od drożdży. Rozpuszczamy je w około pół szklanki mleka. I odstawiamy na chwilę. W tym czasie do mąki wbijamy jajka i powoli mieszając dolewamy mleko z rozpuszczonymi drożdżami. Aby otrzymać masę nieco gęstszą od ciasta naleśnikowego trzeba dodatkowo dolewać mleko. Ciasto należy dosolić do smaku. Absolutnie nie dodawać żadnych dodatków smakowych. Można jedynie dodać łyżkę oleju aby ciasto "mniej piło" w trakcie pieczenia. Gotowe ciasto odstawiamy aby urosło. W tym czasie wlewamy olej do rondla i rozgrzewamy. Ciasto rośnie około 45 minut. Gotowe ciasto nabieramy dużą łyżką i "rzucamy" na rozgrzany olej. Przed każdym kolejnym nabraniem ciasta  warto zanurzyć łyżkę w oleju aby ciasto nie przywierało do niej.  Na średnim rondlu winno zmieścić się około 7 ruchanek. Smażymy je na złocisty kolor. Z obu stron. Upieczone ruchanki posypujemy cukrem pudrem. W ten sposób osobiście piekę ruchanki i sa one moim kuchennym hitem. Przepis otrzymałem od gospodyń z Osówka w gminie Osieczna.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama