×
Poniedziałek, 19.03.2018, imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

„Ryzyko jest wpisane w nasz zawód”

„Ryzyko jest wpisane w nasz zawód”
Gdy tylko zawyje syrena, zostawia wszystko i pędzi, by nieść pomoc osobom, które tego potrzebują. Niejednokrotnie naraża swoje życie, lecz - jak mówi - tego wymaga ta praca. Ze strażą pożarną związany jest od ponad 30 lat, a bagaż doświadczeń, jakie zdobył, pozwala przekazywać cenne umiejętności młodszym kolegom. W życiu prywatnym chętnie gra w piłkę i odwiedza swojego wnuka, który być może pójdzie w jego ślady. Dziś rozmawiamy z naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim – Markiem Lissem.

Przygoda Marka Lissa ze strażą rozpoczęła się, gdy pracował w Starogardzkich Zakładach Przemysłu Spirytusowego Polmos. Tam w 1986 roku wstąpił do Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej przy SZPS Polmos. Już jako małe dziecko marzył o tym, by zostać strażakiem... 
Po powstaniu Państwowej Straży Pożarnej w 1992 roku, przystąpił do badań i testów sprawnościowych i wziął udział w naborze. Do swojej wymarzonej pracy został przyjęty wraz z trzema kolegami w dniu 16 listopada 1992 roku. W straży zawodowej służył do 2010 roku. 

„Nie boję się wyzwań”
Praca w straży była jego marzeniem. Ucząc się w szkole zawodowej na kierunku ślusarz - blacharz, odbywając praktyki w Fabryce Mebli Okrętowych FAMOS, nie spodziewał się, że po latach praca stanie się również pasją. Przed służbą w OSP podejmował wszelkie wyzwania i w wielu miejscach próbował swoich sił. 
- Pracowałem jako monter w Stoczni Gdańskiej, później 2-letnia zasadnicza służba wojskowa Koszalin i Słupsk, a po wojsku wspomniane Starogardzkie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos. Byłem pracownikiem magazynowym, a także pracowałem przy produkcji cegły w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Nowa w Nowej Wsi – wspomina Marek Liss. 

Doświadczenie przyszło z czasem 
Służba strażacka, zarówno zawodowa jak i ochotnicza, jest bardzo niebezpieczna. Strażacy nigdy nie wiedzą, co tak naprawdę na nich czeka i co może wydarzyć się podczas akcji.  
- Każda akcja jest inna, nawet z pozoru zwykły pożar śmietnika może nieść za sobą niebezpieczeństwo, bo nie wiadomo co w tym śmietniku się znajduje, może jakieś chemikalia albo osoba bezdomna. Co do narażania życia, to z pożaru wszyscy uciekają, a strażacy muszą wejść do środka i sprawdzić, czy nie został ktoś, kto potrzebuje pomocy – mówi nasz rozmówca. - Podczas akcji nie ma czasu na zastanawianie się, czy coś mi się stanie. Ryzyko jest wpisane w nasz zawód. Może na początku służby się zastanawiałem, czy to zawód dla mnie, czy podołam zadaniom, czy ktoś się na mnie nie zawiedzie i czy nie ucieknę z pożaru, pozostawiając kolegów. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca, a z czasem nabrałem doświadczenia i dotrwałem do emerytury – opowiada doświadczony strażak. 

Poważne wypadki szczególnie zapadają w pamięć 
Mówi się, że ratownicy medyczni, policjanci i strażacy doskonale pamiętają swój pierwszy wyjazd. 
Czy pamięta go również bohater naszego dzisiejszego wywiadu? 
- Oczywiście, że pamiętam pierwszy wypadek. Było to 28 grudnia 1992 r. na drodze krajowej 22 na wysokości miejscowości Lubiki. Samochód ciężarowy marki Praga, przewożący drewno dłużycę, uderzył w drzewo. Kierowca i pasażer - o ile dobrze pamiętam to byli bracia - zostali przygnieceni w kabinie drewnem, które przesunęło się kilka metrów do przodu. Akcja była bardzo trudna. Do dzisiaj mam przed oczami ten wypadek – mówi. 
Strażacy z reguły odporni są na różne dramatyczne widoki, z którymi przeciętni ludzie nie lubią obcować, lecz są zdarzenia, które szczególnie pozostają w pamięci.
- Źle wspomina się wyjazdy, w których giną ludzie, a szczególnie dzieci. Czasami mimo naszego poświęcenia nie udaje się uratować ludzkiego życia. W pamięci pozostają też zdarzenia, w których poszkodowani tracą cały dorobek życia. Takich wyjazdów przez moje lata służby było niestety dużo… - wspomina Marek Liss. 

Dalszą część rozmowy z Markiem Lissem znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

_redakcja

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gosc
gosc 12.03.2018, 12:23
Zlikwidować OSP w Starogardzie i Straż Miejska. Obydwa nie potrzebne twory skoro mamy Państwową Straż Pożarną i Policję. Miasto musi niepotrzebnie utrzymywać takie organizacje.
Gocha
Gocha 14.03.2018, 19:41
Straż Miejska nie jest potrzebna a strażacy. Tak.Sam siebie zlikwiduj!
Nie dla PiSu
Nie dla PiSu 1.03.2018, 10:14
Lepszy chyba ten niż ten zafajdany PiSior co grochówki nalać nie potrafi
gość
gość 27.02.2018, 17:18
Wchodził to on może do pożaru z 20 lat temu a teraz co najwyżej w cztery litery Stankowiakowi.
Bart
Bart 26.02.2018, 18:13
Bardzo sympatyczny człowiek. O co do uja wam znowu chodzi?! Czy nie możecie się po prostu przestać czepiać wszystkiego?! Do *** z takimi ludźmi jak wy. Panie Marku, jest super! ::)
gosc
gosc 26.02.2018, 12:26
Nie gamon tylko glupek
gosc
gosc 25.02.2018, 23:27
Zlikwidować OSP
Nowy
Nowy 26.02.2018, 10:39
I to mega Gamoń nie raz strażacy z Osp mogą Ci życie lub dobytek uratować.
OSP
OSP 26.02.2018, 06:15
Gamoń jesteś i tyle.

Pozostałe