sobota, 27 kwietnia 2024 12:23
Reklama
Reklama

Wyładowania atmosferyczne – realne zagrożenie dla zdrowia i życia

Wyładowania atmosferyczne stanowią zagrożenie nie tylko dla budynków lub urządzeń elektronicznych. W mediach możemy czasem przeczytać bądź usłyszeć o przypadkach, gdzie piorun dosięgnął również człowieka – niestety, często ze skutkiem śmiertelnym. Uderzenie pioruna jest związane z wyzwoleniem naprawdę ogromnej ilości energii, która częściowo rozprasza się w powietrzu, częściowo przekształca się w błysk i grzmot. Reszta natomiast zostaje rozładowana w punkcie uderzenia łuku elektrycznego w powierzchnię ziemi. Uderzenie pioruna może doprowadzić do pożaru, a przy tym całkowitego zniszczenia budynku. Wyładowanie generuje solidne siły elektrodynamiczne, mogące zrywać przewody czy też miażdżyć elementy konstrukcyjne budynków. Na szczęście, dziś możemy ochronić swój dobytek przed niszczącą mocą wyładowań atmosferycznych. Rozwiązaniem jest przede wszystkim wykonanie solidnej instalacji odgromowej. To właśnie ona jest w stanie przejąć uderzenie pioruna, doprowadzając ładunek do gruntu jak najkrótszą drogą. Jak dokładnie działa instalacja odgromowa?
  • Źródło: Art. partnera
Wyładowania atmosferyczne – realne zagrożenie dla zdrowia i życia

Na czym polega działanie piorunochronu?

Instalacja odgromowa, znana w wielu kręgach jako piorunochron, stanowi wynalazek stosowany od kilkuset lar. Najprostsza wersja zakłada, że piorunochron składa się z ostro zakończonego pręta ze stali ocynkowanej, o średnicy minimum 8 milimetrów, zamontowanego na najwyższym punkcie na dachu. Naturalnymi elementami instalacji odgromowej mogą być stalowe słupy nośne, elementy metalowe wystające ponad dach czy też zbrojenia pokrycia dachu wykonane z żelbetonu. Zwód połączony jest z gruntem za pomocą systemu przewodów zakończonych umieszczoną na gruncie metalową elektrodą, nazywaną uziomem. Głównym zadaniem instalacji jest wychwytywanie wyładowań elektrostatycznych z dachu i kierowanie ich bezpośrednio pod powierzchnię ziemi, bez naruszania konstrukcji budynku. Warto zaznaczyć, że od momentu wynalezienia, piorunochron nie przeszedł praktycznie żadnych ulepszeń czy konkretnych transformacji. Można pokusić się o stwierdzenie, że instalacja jest doskonała w swojej prostocie, a jej działanie cenione jest niemalże na całym świecie. Polskie prawo budowlane określa konkretne przypadki, w których stosowanie piorunochronu jest obowiązkowe. Zgodnie z nim, instalacja odgromowa konieczna jest w momencie, gdy:

budynki powstały na wzniesieniu lub w miejscu szczególnie narażonym na uderzenia piorunów;

budynek został zbudowany z materiałów łatwopalnych;

budynki w zabudowie rozproszonej zajmują powierzchnię większą niż 500 metrów kwadratowych i są wyższe niż 15 metrów.

Nie oznacza to jednak, że w piorunochron nie można zainwestować w innych przypadkach – po prostu nie trzeba tego robić.

Czy warto zainwestować w systemy odgromowe?

Założenie instalacji odgromowej jest w stanie zapobiec nieszczęściu; to przede wszystkim sprawdzony sposób na ochronę przed skutkami ewentualnych uderzeń piorunów. Sam montaż instalacji nie jest nadto kosztowny, tymczasem jest ona w stanie ochronić zarówno mienie, jak i zdrowie. PCD, czyli Polskie Centrum Dachowe, to jedna z firm oferujących systemy odgromowe. Reprezentanci firmy służą radą i pomocą w kwestiach montażu, zajmując się jednocześnie sprzedażą wysokogatunkowych piorunochronów. Ważne, aby zakupić system odgromowy sprawdzonej marki; wtedy będzie się miało swoistą gwarancję jakości produktu oraz jego działania. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że – jak każda instalacja – piorunochron powinien podlegać regularnym kontrolom oraz być serwisowanym przez specjalistę.


 


 


Podziel się
Oceń

Reklama