Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

ZDJĘCIA: W ciąży zero alkoholu! Starogardzianie powiedzieli STOP FAS

ZDJĘCIA: W ciąży zero alkoholu! Starogardzianie powiedzieli STOP FAS
W sobotę 9 września Starogard mówił głośno STOP FAS (Alkoholowemu Zespołowi Płodowemu). Pod hasłem „ Ciąża zero alkoholu” organizatorzy ubrani w żółte koszulki z napisem: „Woda-tak. Alkohol – nie. Kampania STOP FAS” zwracali uwagę na problem, jakim jest spożywanie alkoholu przez kobiety ciężarne. Tego dnia setki mieszkańców, którzy przewinęli się przez Galerię Neptun, włączyli się w II starogardzkie obchody Światowego Dnia Fas.

- Ten Dzień jest swoistą kampanią, która ma na celu uświadomić nie tylko przyszłe mamy, ale całe społeczeństwo, jakie zagrożenia  niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży – mówiła na powitanie Julia Burczyk – uczennica Zespołu szkół Ekonomicznych, która poprowadziła spotkanie.  

Każdego roku w Polsce rodzi się 9 tys. dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym. To więcej niż z Zespołem Downa. Winny jest temu alkohol. Nawet symboliczny kieliszek wina, może spowodować nieodwracalne zmiany w prawidłowym rozwoju płodu. W badaniach, które przeprowadzono w Gdańsku w 2014 roku aż 40% kobiet ujawniło, że podczas ciąży było częstowane alkoholem. 
- Trzeba o tym mówić i rozbudzać świadomość przyszłych mam – powiedziała Grażyna Rymaszewska – prezes Fundacji Trzeźwość z Gdyni. - Być może dzięki tej właśnie akcji, któraś z nich w przyszłości zastanowi się, zanim sięgnie po przysłowiowy kieliszek wina. 

Znaczenie i wagę wydarzenia podkreślił też prezydent miasta Janusz Stankowiak. Podczas powitania powiedział: – Akcja  STOP FAS, którą po raz drugi obchodzimy w Starogardzie to niezwykle cenna i potrzebna inicjatywa. Niesie za sobą konkretną wiedzę i mnóstwo ważnych informacji. Trafia do młodych ludzi – uczniów gimnazjów i szkół średnich, co cieszy najbardziej. To oni stanowią przyszłość naszej lokalnej społeczności. Im większa będzie ich świadomość, tym większe szanse na zdrowe i aktywne społeczeństwo. 

Uczestnicy spotkania mogli  obejrzeć ciekawą wystawę plakatów, poświeconych kampanii, które zostały nagrodzone w konkursie pt. „STOP FAS” oraz obejrzeć występy przedszkolaków i młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej.   

Zaraz po części oficjalnej na scenie pojawiły się przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 2, nr 4, nr 6 i nr 8. Wszystkie maluchy po zakończonych występach otrzymały specjalne podziękowania od prezydenta Stankowiaka oraz Grażyny Rymaszewskiej – prezes Fundacji Trzeźwość z Gdyni. Spotkanie uświetniły swoimi występami również Małgorzata Czapska oraz prowadząca Julia Burczyk, która zaśpiewała przy akompaniamencie Kacpra Aranowskiego. 

Wśród nagrodzonych w konkursie pt. „STOP FAS” w kategorii film znalazły się Dominika Bielińska, Marta Kłos, Marietta Troka, Magdalena Armatorska, Zuzanna Kawska , Monika Kotkiewicz – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim ( I nagroda za film pt. „FAS – Fetal alkohol Syndrome”) oraz  Klaudia Paszkowska, Magda Ringwelska, Aleksandra Skrzypczak – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego ( II nagroda za film pt. „Przejdź przez ciążę bez kieliszka”.  Nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie http://www.stop-fas.pl/

W kategorii plakat trzy pierwsze miejsca zajęły uczennice Publicznego Gimnazjum Nr 1: 
Marta Guz, Iwona Kuchta i Natalia Lamparska. Wyróżnienia trafiły do Aleksandry Tołczyk i Amelii Poćwiardowskiej z PG 1 oraz Anny Wycinki uczennicy Zespołu Szkół Publicznych w Starogardzie Gdańskim. 

Organizatorami II starogardzkich Obchodów Światowego Dnia FAS byli: Fundacja „Trzeźwość”, Gmina Miejska Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim oraz miejskie instytucje - przedszkola, Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Starogardzkie Centrum Kultury. Sponsorami głównymi Starogardzkich Obchodów byli Galeria Neptun oraz firma Gregor Trans. 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe