Piątek, 20.07.2018, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Bezpieczne wakacje. Na co uważać podczas wakacyjnych wyjazdów?

Bezpieczne wakacje. Na co uważać podczas wakacyjnych wyjazdów?
Wakacje to czas, kiedy trzeba być bardziej wyczulonym na potencjalnych złodziei. W przygotowaniach do wyjazdu na letni wypoczynek nie można zapomnieć o należytym zabezpieczeniu domów i mieszkań. Tym bardziej, że podczas nieobecności właściciela, łupem włamywaczy pada często dorobek całego życia.

Aby wakacje okazały się dla nas spokojnie i bezpiecznie policjanci apelują o przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które z pewnością pozwolą nam uniknąć przykrych i nieoczekiwanych niespodzianek.

Sfotografuj wartościowe i cenne przedmioty 
Pamiętajmy aby przed wyjazdem na urlop w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje mieszkanie, a szczególnie drzwi wejściowe, okna oraz wyjście na taras lub balkon. Warto wyposażyć drzwi w zamki różnych typów oraz blokady przeciwwyważeniowe. Podczas nieobecności nigdy nie zostawiajmy uchylonych tzw. „lufcików". Dobrze jest też ubezpieczyć nasz dom lub mieszkanie. Warto również sfotografować cenne przedmioty np. sprzęt RTV czy biżuterię oraz zapisać numery identyfikacyjne i seryjne sprzętu.
W przypadku dłuższego wyjazdu poprośmy kogoś z rodziny lub zaufaną osobę o opiekę nad naszym mieszkaniem. Wieczorne zapalenie światła, wyjęcie listów, ulotek z drzwi czy włączenie telewizora lub radia symuluje obecność domowników w mieszkaniu i może skutecznie odstraszyć potencjalnego przestępcę.

Reagujmy na niecodzienne sytuacje 
Pamiętajmy aby na co dzień nie obnosić się swoim majątkiem, niech nie robią tego także nasze dzieci. Niestety to właśnie najmłodsi są często dobrym źródłem informacji dla przyszłego złodzieja, nieświadomie przekazując informacje o wartościowych przedmiotach w mieszkaniu.
Policjanci radzą także, aby przypominać dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych w czasie nieobecności dorosłych domowników.
W ochronie naszego mieszkania bardzo pomocni mogą okazać się sąsiedzi. Ich natychmiastowa reakcja na hałasy lub częstą obecność kogoś nieznajomego może odstraszyć złodzieja. Dlatego sami również powinniśmy reagować, gdy zauważymy obcą osobę, która pod nieobecność sąsiadów kręci się po ich posesji lub obserwuje mieszkanie.

_redakcja
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Darek
Darek 30.06.2017, 14:43
Kto ma patologicznych sąsiadów, niech ich lepiej nie informuje, że wyjeżdża

Pozostałe