Piątek, 25.05.2018, imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Pierwsze takie muzeum w Europie. Jest pomysł utworzenia Muzeum Mitologii Słowiańskiej

  • 18.03.2017, 06:05
  • kg
Pierwsze takie muzeum w Europie. Jest pomysł utworzenia Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Mają ambitny cel utworzenia pierwszego Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Europie. Gdzie? Mowa oczywiście o Grodzisku Owidz. Tutaj bowiem spotkali się prawdziwi pasjonaci kultury i mitologii słowiańskiej, którzy pragną szerzyć to, co nasze i rodzime.

Grupa zapaleńców, z konkretną wizją. Tak można nazwać wszystkich tych, którzy dziś dokładają wszelkich starań, by na Kociewiu, w Grodzisku Owidz, powstało pierwsze Muzeum Mitologii Słowiańskiej. 

Mają pomysł, ale brakuje funduszy 
- Podjęliśmy się realizacji nie lada misji, tworzymy Muzeum Mitologii Słowiańskiej. To duże wyzwanie, tym bardziej, że chcemy, aby nasza placówka, pierwsza tego typu w Polsce i Europie, była zarówno atrakcyjna technologicznie i wizualnie, jak i stała na wysokim poziomie merytorycznym – wyjaśniają pomysłodawcy Radosław Sawicki (koordynator projektu Muzeum Mitologii Słowiańskiej, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego ,,Wspólna Ziemia") oraz Magdalena Cholewa (dyrektor SIK Grodzisko Owidz). - Mamy odważną, szeroko zakrojoną wizję. Pomóżcie nam ją zrealizować! Wiele rzeczy już nam się udało, ale aby doprowadzić projekt do szczęśliwego finału potrzebujemy jeszcze sporo determinacji i funduszy. Z tym pierwszym nie mamy problemu; prosimy Was natomiast o pomoc w zgromadzeniu niezbędnych środków finansowych... – nie kryją inicjatorzy powstania Muzeum, opisując swój projekt na stronie www.polakpotrafi.pl/projekt/muzeum-mitologii-slowianskiej. 
Muzeum Mitologii Słowiańskiej to niekomercyjny projekt, w którym pomysłodawcy za główny cel postawili sobie edukację historyczno - kulturalną. 
- Poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne chcemy popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian – podkreślają Radosław Sawicki i Magdalena Cholewa. 
Muzeum zlokalizowane będzie w pomieszczeniach Grodziska Owidz, a także w plenerze, na przylegającym terenie. 
- Zamierzamy eksponować w nim zarówno wierne kopie nielicznych, zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, jak i pokazywać ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. Nie będziemy unikali także wskazywania okruchów dawnych wierzeń obecnych w dzisiejszej masowej kulturze – tłumaczą inicjatorzy powstania muzeum.

Na jakim etapie jest projekt? 
Obecnie trwa opracowywanie szczegółowej koncepcji merytorycznej muzeum oraz aranżacji jego przestrzeni. 
- Przed nami zlecenie wykonania i montażu eksponatów oraz scenografii, a później kampania promocyjna. Wszystko to wymaga dużych nakładów finansowych. Fundusze na tworzenie Muzeum Mitologii Słowiańskiej staramy się pozyskiwać z dotacji. Część środków na rozruch muzeum zabezpieczyło w swoim budżecie Grodzisko Owidz. Niestety, to zaledwie kropla w morzu potrzeb, a każda dotacja wymaga wkładu własnego, który w jakiś sposób musimy zorganizować i zabezpieczyć w budżecie przedsięwzięcia. Na rozstrzygnięcia konkursów grantowych czeka się miesiącami... Dlatego zdecydowaliśmy się na crowdfunding, jako najszybszą ścieżkę do celu. Namawiamy też do przekazywania 1% podatku za rok 2016 na rzecz naszego projektu (te pieniądze spłyną do nas jednak dopiero w lipcu, sierpniu) – wyjaśniają organizatorzy zbiórki. 
Więcej szczegółów na temat możliwości wsparcia powstającego Muzeum można znaleźć na http://muzeumslowianskie.pl/ oraz na portalu Facebook wpisując „Muzeum Mitologii Słowiańskiej”. Strona z projektem na Polak Potrafi -> TUTAJ. 

kg
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe