Niedziela, 09.12.2018, imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Walczą o cenną historyczną perełkę Kociewia. Społecznicy chcą ratować Stadninę

  • 3.08.2018, 09:49 (aktualizacja 03.08.2018 09:51)
Walczą o cenną historyczną perełkę Kociewia. Społecznicy chcą ratować Stadninę
Podziel się:
Oceń:
Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim to ogromny teren i kompleks budynków z niesamowitą historią, który z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Aby to zmienić, grupa zaangażowanych społeczników postanowiła poczynić działania, by kompleks został wpisany na listę Pomników Historii.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.

Hubertus Starogard Praca
Hubertus Starogard Praca
Hubertus Starogard Praca

Obecnie na liście jest 81 obiektów 
- Od 1998 r. Stado Ogierów wpisane jest do Rejestru Zabytków. Wniosek do Ministerstwa Kultury o wpis stadniny na listę Pomników Historii złożyła grupa osób społecznie zaangażowanych, którym zależy na przyszłości Stada Ogierów. Jego budynki zarządzane są przez Skarb Państwa -  mówi nam Małgorzata Rogala z Wydziału Informacji Społecznej w Urzędzie Miasta Starogard Gdański. 

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 81 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.  Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

żrebak
żrebak 8.08.2018, 16:15
prrrrr ed - koń który mówi , ihahaha
Janusz Chandlarz
Janusz Chandlarz 5.08.2018, 23:54
A nie lepiej każdemu Passata 1,9TDI za każdego konika?
pit37
pit37 5.08.2018, 13:30
tam już nie ma żadnej stadniny , pazerne biznesmenki trzymają tam swoje kuce , więc niech te snoby za to płacą , a nie podatnicy
siwek
siwek 5.08.2018, 08:55
prrrrr stop konfidentom z peło i brukseli...
Widok
Widok 4.08.2018, 23:14
Wbrew temu co piszą ludzie którzy pewnie nigdy tam nie byli. Stwierdzam że większość opinii to zlepek polityczne, mentalnie zawistnych opinii. Dla mnie to super miejsce. Powiedział bym z historią z duszą. Ale jak to w Polsce trzeba zniszczyć aby wziołto to prywaciaz z grosze i wtedy będzie się opłacać.
Bolek
Bolek 4.08.2018, 20:52
Zacznijmy od tego Bałwany że to stado ogierów barany a nie stadnina klaczy cieniasy.... Najpierw się nauczta potem komentujta.
.
. 4.08.2018, 21:14
Za wiele to mam nie wyjaśniłeś prostaku.
Pewnie już jesteś za bardzo pijany?
Bolek
Bolek 4.08.2018, 21:23
Dlatego debile jak Ty bez wiedzy i wykształcenia powinny wpieprzać kaszankę z grilla dziś bo to sobota... No ale skoro nikt cię nie lubi i nie zaprasza a na grilla Cię nie stać to sobie popisz chłopcze bo to wszystko na co cię stac. Jutro idę do kościoła i pomodle się o twoją rychłą eutanazję. R.I.P.
.
. 4.08.2018, 22:07
Dziękuję , nie fatyguj się .O swoją przyszłość sam dbam.
olO
olO 4.08.2018, 19:04
Walczą? Przecież gdyby to było "coś" ta stadnina ,to by chyba nie musieli walczyć.
skarbowy
skarbowy 4.08.2018, 14:49
zrównać z ziemią to końskie smrodziarstwo i biznesmenki przestaną kombinować z podatkowymi odliczeniami
olo
olo 4.08.2018, 10:21
jakieś wybory się zbliżają? kiedyś walczak ze smolińskim coś tam obiecywali, to też było chyba przed wyborami
strażak
strażak 4.08.2018, 15:01
mamy też w mieście specjalistów od podpaleń i tanich przejęć nieruchomości , oni się tym zajmą
KOCIEWIAK
KOCIEWIAK 4.08.2018, 07:52
STADNINA KONI WYBUDOWANA PONAD 100 LAT TEMU I NIEZLE ZACHOWANA , KTÓRĄ KTOS NAZYWA RELIKTEM KOMUNY TZN TEN CO TAK MÓWI JEST KOMPLETNYM GŁĄBEM HISTORYCZNYM I NIE TYLKO. NALEZY RATOWAC ZA WSZELKĄ CENE. W CZASACH KOMUNY TO KWITŁO, PRZYJEZDZALI GOŚCIE Z CAŁEGO ŚWIATA W SZCZEGÓLNOŚCI Z ZACHODU , A OD DWOCH LAT KOMPLETNE GÓWNO.
.
. 4.08.2018, 12:18
No weź i przeczytaj co ty piszesz GŁĄBIE. Sam twierdzisz, że w komunie to kwitło a teraz to gówno.
Czyli relikt komuny ,tak czy nie GŁĄBIE?
I jeszcze ... skoro przez 100 lat niepodległości my jako POLACY nie potrafiliśmy docenić i uszanować tej "perły",dbać o nią , to teraz weź se ją i sam se ją utrzymuj....GŁĄBIE.
kk
kk 3.08.2018, 19:07
Kto wpadł na tak absurdalny pomysł? Kompleks stada ogierów ma bez wątpienia dużą wartość architektoniczną ale nie jako pomnik historii.
.
. 3.08.2018, 17:04
"Perełka" ?, no weź gościu przestań.
Relikt komuny chyba.
Rozebrać , zaorać i zapomnieć. Podzielić na działki i sprzedać ludziom. Niech będzie jakiś z tego pożytek.Toż to zwykły PGR był. I jeszcze do tego będziemy dopłacać teraz????????
"Perełka", no żeś poleciał , ja nie mogę.
stg
stg 4.08.2018, 11:24
Poczytaj historie ty komuchu
.
. 4.08.2018, 12:20
Ciekawe chamie na jakiej podstawie twierdzisz , że jestem komuchem?
kris
kris 3.08.2018, 19:10
Ale bzdury.
jankes
jankes 3.08.2018, 16:13
witam]okolo 1 rok temu temat bezskutecznie poruszal radny kubkowski,i poraz kolejny pokazal swoja bezradnosc i nieudolnosc,jak zwykle narobil szumu wokol swojej osoby itemat kolejny pozostal bez echa ,to samo dotyczy smrodu z komina malego z dlewni przy ulicy traugutta ,tez cisza tak dziala pan radny ......niedlugo wybory do samorzadu i znowu podchwyci jakis temat od ludzi i bedzie machal rekoma jak zwykle
joker
joker 9.08.2018, 08:34
Kubkowski czytać nie umie
pytamsię
pytamsię 3.08.2018, 14:03
I jak to ma niby uratować stadninę?
jan z jani
jan z jani 3.08.2018, 20:34
prywaciarze , to oni trzymają tam smrodliwe konie
.
. 4.08.2018, 16:05
a ciekawe gdzie trzymają konie oligarchowie z Państwowych spółek?
Rysy
Rysy 3.08.2018, 13:33
Ludzie ratujta kunie.
kary
kary 3.08.2018, 14:24
kunie śmierdzą , niech je za swoje , a nie za państwowe utrzymują biznesmenki i koniarskie przekręciarze...

Pozostałe