Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Walczą o cenną historyczną perełkę Kociewia. Społecznicy chcą ratować Stadninę

  • 3.08.2018, 09:49 (aktualizacja 03.08.2018 09:51)
Walczą o cenną historyczną perełkę Kociewia. Społecznicy chcą ratować Stadninę
Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim to ogromny teren i kompleks budynków z niesamowitą historią, który z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Aby to zmienić, grupa zaangażowanych społeczników postanowiła poczynić działania, by kompleks został wpisany na listę Pomników Historii.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.

Obecnie na liście jest 81 obiektów 
- Od 1998 r. Stado Ogierów wpisane jest do Rejestru Zabytków. Wniosek do Ministerstwa Kultury o wpis stadniny na listę Pomników Historii złożyła grupa osób społecznie zaangażowanych, którym zależy na przyszłości Stada Ogierów. Jego budynki zarządzane są przez Skarb Państwa -  mówi nam Małgorzata Rogala z Wydziału Informacji Społecznej w Urzędzie Miasta Starogard Gdański. 

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 81 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się.  Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas ciszy wyborczej wyłączona została możliwość komentowania pod artykułami.

Pozostałe