czwartek, 25 kwietnia 2024 23:16
Reklama

Uwaga na groźną bakterię! 380 przypadków zakażenia Clostridium difficile

Statystyki biją na alarm. Na Pomorzu gwałtownie rośnie liczba zakażeń bakterią Clostridium difficile, której głównym objawem jest utrzymująca się przez długi okres czasu biegunka. W powiecie starogardzkim, tylko w pierwszym kwartale, odnotowano już 17 zgłoszeń wystąpienia zakażeń wspomnianą bakterią. Kto pada najczęściej jej ofiarą? Czy można się jakoś ustrzec przed zakażeniem?
Uwaga  na groźną bakterię! 380 przypadków zakażenia Clostridium difficile

Przez pierwsze trzy miesiące tego roku na Pomorzu odnotowano aż 380 przypadków zakażenia groźną bakterią – Clostridium difficile.

Zakażenie drogą pokarmową
W powiecie starogardzkim w pierwszym kwartale 2016 roku takich przypadków było 17.
- Clostridium difficile jest to bakteria, która wywołuje zapalenie jelita grubego objawiające się głównie biegunką – wyjaśnia Alicja Ćwiklińska, kierownik Sekcji Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gd. - Zakażenie szerzy się drogą pokarmową. Dotyczy głównie osób starszych, przebywających w szpitalach, zakładach opiekuńczych, domach opieki, chociaż obecnie obserwuje się wzrost zachorowań u osób młodych i w wieku średnim. Występowanie zakażenia wiąże się często z długotrwałym stosowaniem antybiotyków. Pojawienie się  zakażeń w środowisku szpitalnym oznacza wprowadzenie procedur zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby poprzez izolację osoby zakażonej, stosowanie właściwej dezynfekcji powierzchni, sprzętu medycznego i przedmiotów stosowanych przez chorego, mycie i dezynfekcję rąk. Sposoby zapobiegania zakażeniom Clostridium difficile w środowisku pozaszpitalnym nie są znane – dodaje A. Ćwiklińska z PSSE.

Tę bakterię ma 70 proc. niemowląt!
W roku minionym w naszym powiecie odnotowano łącznie 61 zgłoszeń zakażenia podstępną bakterią. W I kwartale było to 16 przypadków, II kwartale 12, III kwartale 11 i IV aż 22.
- W ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost liczby zakażeń przewodu pokarmowego wywołanych przez Clostridium difficile w szpitalach i domach opieki, głównie ze względu na pojawienie się nowego, wysoce zjadliwego szczepu – informuje lek. Jędrzej Szulc, specjalista pediatrii i epidemiolog szpitalny w Kociewskim Centrum Zdrowia. - C. difficile występuje w warunkach naturalnych w glebie, w wodzie oraz w jelitach zwierząt i lu-dzi. Bakteria obecna jest nawet u 70 proc. zdrowych niemowląt, nie wywołując objawów choroby (nazywa się to kolonizacją). U zdrowych osób dorosłych odsetek ten wynosi jedynie 2-5 proc. W szpitalach sytuacja wygląda inaczej, tu u około 10–25% pacjentów stwierdza się obec-ność C. difficile. Ryzyko zakażenia patogenem rośnie wraz z czasem trwania hospitalizacji. Spory C. difficile

Więcej na ten temat znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej!


Podziel się
Oceń

Reklama