Piątek, 21.06.2019
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
Hossa
Hossa
Hossa

Oto powody dlaczego powinieneś odwiedzać gabinet stomatologiczny

  • 16.07.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Oto powody dlaczego powinieneś odwiedzać gabinet stomatologiczny
Dla wielu z nas dentysta to osoba, którą chcemy widzieć jak najrzadziej. Nie lubimy chodzić do stomatologa, zaś gabinet stomatologiczny traktujemy jak salę tortur. Jednak są powody, i to ważne, dla których powinieneś do niego chodzić regularnie. Oto one.

Dentysta - lekarz z koszmarów

Choć dentystę powinniśmy odwiedzać chociaż raz na pół roku, wielu z nas tego nie robi. I to nie dlatego, że zapominamy lub nam się nie chce. Bardzo dużo osób po prostu boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego traktujemy stomatologa jak kogoś, kto chce nam wyrządzić krzywdę? Powodów jest kilka. Najważniejszym z nich jest strach z dzieciństwa. Wciąż pamiętamy, jak wyglądał typowy gabinet stomatologiczny w czasach PRL i na początku XXI wieku. Próżno było szukać nowoczesnego sprzętu, zaś dentysta nie zawsze był miłym człowiekiem. Zabieg był tym bardziej nieprzyjemny, jeżeli trzeba było wiercić, zaś rwanie czy leczenie kanałowe ze znieczuleniem było luksusem, na który wielu nie mogło sobie pozwolić. Brak znieczulenia powodował ból, co przełożyło się na opinię o dentyście. Wciąż wielu dorosłych kojarzy go sobie z bólem oraz traumą z dzieciństwa.

Stomatolog dziś

Jednak technologia poszła mocno do przodu i dziś nie musimy bać się bólu. Praktycznie każdy zabieg można wykonać ze znieczuleniem miejscowym, zaś niektóre gabinety dentystyczne oferują wykonywanie ich pod narkozą. Oprócz nowoczesnych rozwiązań, dentyści dysponują również nowoczesnym sprzętem oraz o wiele bardziej przyjaznym podejściem.

Gabinet stomatologiczny – postaw go na swojej drodze

Dlatego nawet jeżeli boisz się dentysty, nie powinieneś wpisywać go na swoją „czarną listę”. Jak już wspomnieliśmy, gabinet stomatologiczny należy odwiedzać chociaż dwa razy w ciągu roku. W tym miejscu wyjaśniamy dlaczego. Otóż przede wszystkim chodzi o kontrolę naszych zębów. Stomatolog sprawdzi, czy nie mamy stanów zapalnych, próchnicy czy innych poważnych chorób jamy ustnej. Zęby stałe, czyli te, które wyrastają nam, gdy chodzimy do szkoły podstawowej, są dane raz na całe życie. Jeżeli są osłabione, mogą zacząć wypadać. A o tym, jakie to niesie ze sobą skutki chyba nie musimy pisać. Regularne przeglądy dentystyczne sprawią, że dentysta nie tylko będzie mógł ocenić stan naszych zębów, ale i w porę zareagować. Jeżeli odpowiednio szybko zostaną wykryte zmiany, można uniknąć bardziej skomplikowanych i drogich zabiegów. W gabinecie stomatologicznym możemy również zasięgnąć porady. Dentysta podpowie nam, w jaki sposób najlepiej dbać o zęby, co jeść, by były mocne i jakich potraw lepiej unikać.

Grupa Tipmedia
Podziel się: