piątek, 29 marca 2024 02:47

Osobowość pomaga w pracy. Określ swoją.

Każdy z nas ma indywidualną osobowość i przypisane do niej cechy. Te natomiast mogą pomagać w pracy, o ile w wypełnianiu obowiązków zawodowych będzie można je wykorzystać. Warto więc określić swój typ osobowości, zanim obierze się ścieżkę kariery zawodowej. Tam, gdzie świetnie odnajdzie się energiczny choleryk, spokojny melancholik będzie czuł się niekomfortowo, a introwertyk nie poradzi sobie z zadaniami opartymi na kontaktach interpersonalnych tak dobrze, jak towarzyski sangwinik.
  • 16.11.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Osobowość pomaga w pracy. Określ swoją.

Typ osobowości a poszukiwanie pracy

Za poznawanie własnych cech osobowości dobrze jest zabrać się jeszcze przed przeglądaniem serwisów internetowych typu Pracuj.pl publikujących oferty pracy. Wśród nich znajdują się ogłoszenia dotyczące różnego rodzaju zawodów i stanowisk. Nie ma problemu ze znalezieniem propozycji pracy, która nie tylko odpowiada naszym kwalifikacjom oraz kompetencjom, ale też jest zbliżona do zainteresowań i cech charakteru. Taka praca sprawia wiele przyjemności i przynosi satysfakcję nawet wówczas, gdy wysokość zarobków nie jest na wymarzonym poziomie, a szefowi zdarzają się gorsze dni.

Tego, jakie cechy osobowości mogą okazać się dużym atutem w przyszłej pracy, dowiesz się już z ogłoszenia. Zwróć uwagę na stanowisko, o którym jest mowa w ofercie i kompetencje oczekiwane przez pracodawcę. Z nimi łatwo jest sprostać oczekiwaniom przełożonego i wykonywać powierzone zadania.

 

Jaką masz osobowość?

Przy określaniu osobowości pomagają cechy widoczne na co dzień. Zastanów się, jak reagujesz w określonych sytuacjach i jakie emocje oraz odczucia towarzyszą Ci przy ich przeżywaniu.

Lubisz przebywać w towarzystwie innych osób i chętnie zawierasz nowe znajomości? A może wręcz przeciwnie – stronisz od towarzystwa i najchętniej przebywałbyś wyłącznie sam ze sobą? W pierwszym przypadku mowa jest o osobowości sangwinika. W drugim mowa jest o przeciwstawnym mu melancholiku. Różnicą obu tych cech jest podejście do kontaktów interpersonalnych, jak np. wylewność w okazywaniu uczuć, otwartość na nowe znajomości i komunikatywność.

Kolejne osobowości to choleryk i flegmatyk. Pierwszy z nich posiada cechy przywódcze, drugi sprawdzi się w roli skutecznego mediatora. Choleryk to najczęściej energiczny introwertyk o dynamicznym działaniu. Wykazuje się dużą determinacją i nie poddaje się w obliczu porażek. Flegmatyk często bywa introwertykiem. To spokojny, opanowany i doskonały obserwator, uprzejmy oraz skoncentrowany na rozmówcy.

 

--- Artykuł sponsorowany ---